Nafia belgeseli bu akşam ekranda

 

Önemli bölümü Kastamonu’da çekilen “Nafia” belgeseli bu akşamdan itibaren Çarşamba geceleri TRT Okul ekranına gelmeye başlıyor.

İlk bölümü saat 23.10’da ekrana gelecek Nafia belgeselinde Türkiye’nin bayındırlık tarihi; Türk inşaat müteahhitliği sektörünün geçirdiği aşamalarla birlikte ele alınıyor, aynı zamanda (arka planda) önemli dış ve iç siyasi gelişmelerin modern alt yapı politikalarının belirlenmesine ve inşaat sektörüne etkileri anlatılıyor. Bir bakıma 1860’lardan 1960’lara; Türkiye’nin son 100 yılına “nafia” penceresinden bakılıyor.

Belgeselin ikinci bölümü Kastamonu-Çankırı yolunun yapımına ayrıldı.

TRT Okul, bu bölümle ilgili şu içerik bilgisini paylaştı:

“1860’larda yapımına başlanan İnebolu-Kastamonu-Çankırı çizgisinde ilerleyerek Ankara’ya ulaşan makadam yol. İstiklal savaşı yıllarında Batı cephesinin tek lojistik destek hattı olan söz konusu yolun, yani İstiklal Yolu’nun izlerini ilk defa “Nafia” ekibi görüntüledi.

Kastamonu-Çankırı yolunun bir bölümü bölge ahalisinin yaptığı nakdi yardımlar ve bedenen çalışarak yaptıkları katkılar ile inşa edilir. İzmit-Nallıhan-Ayaş-Ankara Karayolunun Alman Müteahhiti işi bitiremeyip kaçması sonucu hattın büyük bir kısmının bölge halkı tarafından inşası. 1864 Vilayet Nizamnamesi’ ile valikiklere bölgelerinde karayolu yapma görevi verilmesi.1869 tarihli “Turuk ve Meabir” (Yollar ve Köprüler) nizamnamesi ve bu nizamnameyle getirilen ve 1952 yılına kadar uygulanan “Amele-i Mükellefiye” yani yol yapımında ahalinin çalışma yükümlülüğü.

Mithat Paşa, Halil Rıfat Paşa ve Ahmet Vefik Paşa’nın başarılı nafia çalışmaları.”