Nakliyat-İş Sendikası’ndan Tüvtürk/REYSAŞ’ta işten çıkarmalara tepki

Nakliyat-İş Sendikası, aralarında Kastamonu ve Tosya’nın da olduğu 6 kentteki 16 üyelerinin Tüvtürk/REYSAŞ tarafından tazminatsız olarak işten çıkarıldıklarını belirterek, bu tasarrufa tepki gösterdi.

İşten çıkartılan üyelerinin işyerleri önünde direnişe başladıklarını belirten sendikanın konuyla ilgili yaptığı açıklama şöyle:

“Tüvtürk/REYSAŞ işvereni Tosya’dan 1, Bartın’dan 2, Kastamonu’dan 4, Karabük’ten 4, Ereğli’den 3 ve Zonguldak’tan 2 kişi olmak üzere toplam 16 üyemizi 18.11.2019 tarihinde tazminatsız işten çıkartmıştır. İşverenin avukatları suç işleyerek tek tek istasyonları gezerek üyelerimize ‘Sizinle artık çalışmak istemiyoruz. Kıdem ve İhbar tazminatlarınızı verelim, işten ayrılın’ dayatması ile gelmişlerdir. Bunu kabul etmeyen 16 üyemizi haksız ve hukuksuz bir şekilde işten çıkartılmıştır. Üyelerimiz haklarına, onurlarına, sendikalarına sahip çıkarak istasyonların önünde direnişe başlamışlardır.

Üyelerimiz işverenin bu baskıları için ayrıca Cumhuriyet Savcılığına giderek suç duyurusunda bulunmuşlardır.

Sendikamızın yetki tespitine işveren itiraz etmiş, ancak İstanbul 9. İş Mahkemesi işverenin itirazını reddederek sendikamızın işletmede yetkili olduğuna karar vermiştir. İşveren vekilleri bu karara karşı istinaf mahkemesine itirazda bulunmuşlardır.

Örgütlenmenin başladığı 2018 Şubat ayından bu yana REYSAŞ işvereni üyelerimize baskılar yaparak, sendikadan istifa etmeye zorlamış; istifa etmeyen, baskılara boyun eğmeyen 25 üyemizi değişik tarihlerde işten atmıştı. Üyelerimiz 21 Kasım 2018 tarihinden beri işe geri dönüş mücadelesi vererek işyerinin önünde direnişe devam etmektedir.

Türkiye genelinde Tüvtürk’e bağlı Eskişehir/Reysaş, Muğla, Şanlıurfa/Polçak, ve Kütahya/Han Araç Muayene istasyonlarından toplam çıkartılan üye sayımız 74’tür. Son atılan 16 üyemizle birlikte bu sayı 90’na yükselmiştir.

İşverenlerin, para babalarının işçi kıyımına, sendika düşmanlığına karşı mücadelemiz her alanda devam edecektir.”