Nasrullah Şadırvanı da restore ediliyor

yyucebiyRestorasyon çalışmaları devam eden Nasrullah Camii’nin ardından sembol eserlerimizden birisi olan Nasrullah Şadırvanı da onarıma alınıyor. Vakıflar Bölge Müdürü Yavuz Yücebıyık, Nasrullah Şadırvanı restorasyonu ile ilgili açıklamalarda bulundu:

Yücebıyık şunları söyledi:

“Bilindiği üzere Kastamonu İlimizin sembol eserlerinden birisi olan ve 1506 yılında Nasrullah Kadı tarafından yaptırılan Nasrullah Camii restorasyonu, Vakıflar Bölge Müdürlüğümüzün denetiminde Kastamonulu İş Adamı Hasan Gürsoy Beyin sahibi olduğu Gür Yapı İnş. Taah. Turz. San. ve Dış Tic. A.Ş.’nin sponsorluğunda yapılmaktadır. Nasrullah Camii’nin restorasyonu, Mimar Sinan’ın kalfalık eserim dediği Süleymaniye Camii’ni de restore eden deneyimli ekip ve uzman hocalarımızın önerileri ile Koruma Kurulu’nun onaylı projeleri doğrultusunda devam etmektedir.

İlimizin merkezi camisi ve simge eserlerimizden birisi olması sebebiyle cami cemaati ve ilimize ziyarete gelen misafirlerimizin restorasyon süresince bu güzide eserimizde ibadet ve ziyaretten mahrum kalmaları, sonucunda ortaya çıkacak olan güzelliğin küçük bir fedakarlığı olarak görülmeli. Eminim ki caminin restorasyonu tamamlandığında tüm Kastamonu halkının övgülerini alacağından şüphem yoktur.”

Vakıfların bütçesinden bir kuruş çıkmadan tüm masrafları Gürsoy Yapı İnşaat A.Ş. tarafından karşılanan bu eserde şimdiye kadar yapılan işçiliklerin içine sindiğini ve gururlandığını belirten Bölge Müdürü Yavuz Yücebıyık, Gürsoy Grup Başkanı Hasan Gürsoy ve emeği geçen tüm ekibe teşekkürlerinin altını çizerek açıklamasına şöyle devam etti:

“Camii restorasyonu bir yanda hızla devam ederken, şimdi de camii ile bir bütünlük arz eden şadırvanda çalışmalar başlamış bulunmaktadır. En son 1998 yılında Vakıflar Bölge Müdürlüğü kurulmadan önce İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nce yaptırılan şadırvanın cephesinde kullanılan Urfa yöresine ait kesme taşlar değiştirilecek, kubbedeki kurşunlar yenilenecek, daha önceki restorasyonda bozulan kirpi saçaklar yeniden yapılarak şadırvanların içi yeniden düzenlenerek Koruma Kurulu’ndan onaylı restorasyon projesine göre restorasyonu yapılarak Kastamonu’ya ve Nasrullah Meydanı’na yakışır bir hale getirilecektir.

Belediyemizin yapacağı Nasrullah Meydanı düzenlemesi ile birlikte meydan, cami, şadırvan kompozisyonu ilimizin prestiji niteliğinde güzel bir görünüm kazanacaktır.

Bu çalışmalar esnasında hem insanların güvenliği hem de iş sağlığı ve güvenliği bakımından çalışanların güvenliği için şadırvanın etrafı da kapatılacaktır. Bunun için de şimdiden halkımızdan özür diliyoruz.

Bu arada bizim çalışmalarımıza her zaman destek olan ve eski Kastamonu’yu ortaya çıkarmak adına yoğun bir çalışma içine giren Sayın Valimiz ve Sayın Belediye Başkanımıza teşekkür ederiz.

Eminiz ki bu sabır sonunda çok güzel işler ortaya çıkacaktır.

Kamuoyunu saygıyla bilgilendiririz.”