Ninja gününe özel gösteri

 
ninjuts0 ninjuts1
ninjuts3
ninjutsuKastamonu Ronin Ryu ekibi, Türkiye’de ilk defa düzenlenen “Uluslararası Ninja Günü”ne katıldı. Japonya’da her yıl resmi olarak 22 Şubat’ta ulusal bir etkinlik olarak düzenlenen ”Ninja Günü” artık Türkiye’ de de düzenlenmeye başlandı.

Ronin Ryu Ninjutsu Türkiye kurucusu ve baş eğitmeni İsveçli 10. Dan Jörgen Lindberg yönetiminde Ankara’da düzenlenen ”Ninja Günü” etkinliğiyle Türkiye, Japonya’da düzenlenen resmi ”Ninja Günü”ne katılan ilk Avrupa ülkesi oldu.

Grandmaster Jörgen Lindberg’in ikili yumruk vuruşunu Türkiye Başeğitmeni Sensei Serdar Kaleli üzerinde gösterdiği etkinliğe, ev sahibi Dojo Ümitköy’ün yanı sıra Dojo Küçükesat, Dojo Hacettepe Üniversitesi, Dojo Etimesgut ve Dojo Kastamonu öğrencileri katıldı.

Dojo öğrencilerinin özellikle insanların bireysel olarak sokaklarda karşılaşabilecekleri şiddet ve saldırıları çeşitli ninjutsu teknikleriyle nasıl savuşturabileceklerine dair gösterileri katılımcılar tarafından dikkatle takip edildi.

Kastamonu’da Ilgaz Spor Kulubü’nde çalışma ve eğitimlerini sürdüren Kastamonu Ronin Ryu Dojo ekibinden Başeğitmen Yardımcısı Sibel Kibar ve İlke Karabacak’ın “Hanbo” olarak adlandırılan dövüş silahı ile yaptığı gösteri ise büyük ilgi gördü.

Etkili bir yakın dövüş sanatı ve kendini savunma sistemi olan Ninjutsu’yu öğrenmek isteyen bayan öğrenci sayısındaki artıştan çok memnun olduğunu ifade eden Baş Eğitmen Jörgen Lindberg, Ninjutsu’yu “biz yarışmıyoruz ve kuralımız yok. Kazanmak için çalışmıyoruz. Hayatta kalmak için çalışıyoruz” diyerek tanımladı.