Normalleşmede SINIR İHLALİ!

Ya toparlanıp aynı hızla “sarı”ya dönüş yapacağız, ya da yeniden kapanıp mücadeleye baştan başlayacağız

  • Denetimler ve ilimizdeki son durum hakkında açıklamalarda bulunan Vali Avni Çakır, “Pazartesi günü itibariyle sarı renkli yani orta riskli kategorideydik. Ama bu süreçteki vaka artışlarımızla beraber gayri resmi olarak turuncu yani yüksek riskli kategoriye geçtik. Tam sınırdayız aslında. Geçtik derken hassasiyeti vurgulamak istiyorum. Yani bizim bir üst kategoriye çıkmamız veya bir alt kategoriye düşmemiz çok kolay ve tamamen bizim elimizde” dedi.

Kontrollü normalleşme kararlarının ardından ilimizde “Dinamik Denetim Süreci”nin başlayacağını duyuran Vali Avni Çakır, dün kent merkezindeki denetimlere bizzat katıldı. Vali Çakır’a Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yurt, İl Emniyet Müdürü Necati Denizci, İl Sağlık Müdür Vekili Yüksel Kutlu da eşlik etti.

Denetimler ve ilimizdeki son durum hakkında açıklamalarda bulunan Vali Avni Çakır, “Pazartesi günü itibariyle sarı renkli yani orta riskli kategorideydik. Ama bu süreçteki vaka artışlarımızla beraber gayri resmi olarak turuncu yani yüksek riskli kategoriye geçtik. Tam sınırdayız aslında. Geçtik derken hassasiyetivurgulamak istiyorum. Yani bizim bir üst kategoriye çıkmamız veya bir alt kategoriye düşmemiz çok kolay ve tamamen bizim elimizde” dedi.

Vali Avni Çakır, açıklamasında şunları söyledi:

“İlimizde kontrollü normalleşme süreci başladı. Bu kapsamda Sağlık Bakanlığımızın açıklamış olduğu cetvellerde görülen haliyle illerimiz 4 kategoriye ayrıldı. Bunlar düşük, orta, yüksek ve çok yüksek risk kategorilerine ayrıldı. İlimiz ikinci kategoride yani orta riskli kategoride bulunuyor. Pazartesi itibariyle yeni normalleşmeye başladık. Bu dönemde çok büyük bir alanda vatandaşlarımızın beklentileri karşılandı. Toplumsal hayatımız yüzde 85-80 oranda normale döndü diyebiliriz. Şimdi burada dikkat edilmesi gereken çok önemli hususlar var. Bu süreç adından da anlaşıldığı gibi kontrollü bir normalleşme süreci. Artık her şey serbest anlamına gelmemeli. Sağlık Bakanlığımızın da açıkladığı gibi risk grupları iki haftada bir gözden geçirilecek. Buna göre de iller almış oldukları kararlarda rakamlardaki duruma göre ya üst kademeye geçecekler ya da aşağı geçecekler. İlimiz Pazartesi itibariyle sarı renkli yani orta riskli kategorideydi. Ama bu süreçteki vaka artışlarımızla beraber biz de gayri resmi olarak, turuncu yani yüksek riskli kategoriye geçtik. Bununla alakalı olarak tam sınırdayız aslında. Geçtik derken hassasiyeti vurgulamak istiyorum. Yani bizim bir üst kategoriye çıkmamız veya bir alt kategoriye düşmemiz çok kolay ve tamamen bizim elimizde. Kurallara biraz riayet ile durumumuzu koruyabiliriz ama kurallar konusundaki gevşeklik veya ihlaller bizi bir anda riskli iller kategorisine sokabilir. Dolayısıyla bulunduğumuz kategori veya imkanlar kalıcı değil. Eğer biz bunun bir takım gerekleri ödevleri yerine getirirsek vatandaşımızın sosyal hayatı bundan etkilenmez. Ama biz eğer denetleyenler, idareciler, vatandaşlarımız bu konuda kurallara riayet etmezsek anında kazanımlarımızı da kaybedebiliriz. Çünkü buradaki öncelik vatandaşımızın sağlığı kamunun sağılığı”

“63 BİN VATANDAŞIMIZ AŞI OLDU; AY SONU HEDEFİ 100 BİN”

“Aşılama yoğun bir şekilde hem ülkemizde hem de ilimizde devam ediyor. Şu ana kadar 63 bin vatandaşımızı aşıladık. İnşallah hedefimiz ay sonuna kadar 100 bine ulaşmak. İlimiz yoğun bir kar yağışı aldı. Ulaşım noktasında bir takım aksaklıklar yaşandı. Aşılamayla alakalı bir takım eksiklerimizin de bundan dolayı kaynaklandığını düşünüyoruz. Aşılamayla alakalı randevusunu bir şekilde oluşturamamış, bu doğrultuda aşılanma isteği olup da ulaşamamış vatandaşlarımızı, en yakın sağlık kuruluşuna ulaştırma noktasında, hem İl Sağlık Müdürlüğü ekiplerimiz, hem İl Emniyet Müdürlüğümüz, hem Jandarma Komutanlığımız, belediyelerimiz, kaymakamlıklarımız tüm ekipleri ile seferber oldular. Muhtar arkadaşlarımızı da bu konuda devreye soktuk. Bu konuda amacımız aşılanma sırası gelip de, aşılanmamış hiçbir vatandaşımızın kalmaması. Bu noktada kimsesi olmadığı için, yöntemi bilmediği için, ulaşmadığı için ve buna benzeyen sebeplerden dolayı aşısını olmayan vatandaşlarımızın da aşılanmalarını hızlı bir şekilde gerçekleştireceğiz. Bu sayede koruma kalkanımızı da çok daha yukarılara çekmiş olacağız”

“SADECE DENETİM YETMEZ; VATANDAŞ DESTEK VERSİN”

“Vatandaşlarımızın bu konuda bize kesinlikle büyük destek vermesi gerekiyor. Devletimiz üzerine düşeni fazlasıyla yaptı. Piyasanın rahatlaması gerekiyordu. Vatandaşlarımızın da talebi bu yöndeydi. Devletimiz bu anlamda kontrollü bir normalleşme süreci başlattı. Bu aşamada artık görev bizlere düşüyor, esnafımıza düşüyor, vatandaşımıza düşüyor, idareciler olarak bizlere düşüyor. Bizler bu verilen imkanlar için azami çaba göstermemiz lazım. Kategorilerden bir yukarıya geçmek o kadar basit ki, bir bölgedeki vaka artışı ile birlikte siz bulunduğunuz şartları kaybedebiliyorsunuz. Onun için bir işletmemizin, bir esnafımızın, bir ailemizin, bir müdürümüzün ihmali ya da hatası bu noktada tüm ilin almış olduğu kazanımları kaybetmesine sebebiyet verebilir. Onun için hepimizin aynı sorumluluk bilinci ile hareket etmesi gerekiyor. Bizlere destek olması gerekiyor. Bu mücadele değerli halkımızın, esnafımızın bizlere vereceği katkı ile olacak. Bugün tüm Türkiye’de yoğun bir denetim gerçekleştireceğiz. Bu denetim sadece bugün değil, her gün olacak. Oluşturacağımız ekipler her gün sahada olacaklar. Hem sahada daha görünür olacağız, hem de vatandaşlarımızı bu konuda vatandaşlarımızın bilinçlendirmesini sağlayacağız. Mecbur kalmadıkça cezai işlem uygulamak istemiyoruz. Ceza özünde iyi bir şey değil ama uyarılara ve kurallara rağmen hatada devam eden varsa bu noktada da cezalandırmak kaçınılmaz. Çünkü toplum sağlığını da bir şekilde korumamız lazım. Bu dönem kuralların uyulduğu, vaka sayılarının dengede olduğu, mevcut durumun korunduğu bir süreç olur. Ben Kastamonu halkının bunu başaracağını inanıyorum. Biz merkezde sıfır vakaların olduğu günleri de yaşadık. Rehavet olmasın diye paylaşamadık. Kastamonu bölgesinde risk gruplarında en üst seviyede olan bir il. Bunu aynı çalışma ile sürdürebiliriz. Buna inanıyoruz. İlimizin elde ettiği kazanımları korumak vatandaşımızın elinde”

ÖĞRETMENLERİN AŞILANMASI

“Köy okullarımızdaki öğretmenlerin aşılması geçen haftalarda başladı. Cumhurbaşkanımızın açıklaması ile birlikte çok daha geniş bir alanda aşılama çalışmaları başladı. Aktif olarak derse giren diğer öğretmenlerimizin listesi de en kısa sürede sisteme girecek, aşılamaları başlayacak. Sayın Bakanımızda açıkladı, Haziran ayına kadar 20 yaş üzeri tüm vatandaşlarımızın aşılanması öngörülüyor. Aşılanmayı toplumun tümüne yaymamız lazım”

KARANTİNA KARARLARI

“Kaymakamlarımızla gerçekleştirdiğimiz toplantıda karantina konusunda daha katı olacağız. Gereken karantina tedbirlerini anında uygulayacağız. Kazanımları kaybetmemek için gerekirse ev karantinası, mahalle karantinasında daha kararlıyız. Eğer bir evde vaka çıktıysa ve temas şüphesi varsa derhal o apartmanda, mahallede ya da köyde karantina uygulamasından çekinmeyeceğiz. Onun için karantina uygulayacağımız köy, mahalle ve ev sayımız artacak.”

 

Cengiz MUHZİROĞLU