Öd patlatan tatbikat

  • Habersiz gerçekleştirilen “otobüs kazası tatbikatı”, şehirde ortalığı ayağa kaldırdı. Halk telefonlara sarılıp ne olduğunu anlamak için birbirini aradı.
  • İlgili birimlere yapılan ihbarın ardından birbiri ardına geçmeye başlayan itfaiye, ambulans ve ekip araçları, Kastamonululara “çatışma çıkmış”tan “bomba atılmış”a, “büyük bir kaza olmuş”tan “uçak düşmüş”e türlü felaket ihtimallerini sıralattı. 
  • Havalimanı kavşağında gerçekleştirilen tatbikatta, temsili trafik kazasına 90 kişilik ekip müdahale etti.

Önceki akşam gerçekleştirilen ve acil yardım ekipleri, güvenlik güçleri ve itfaiyenin katıldığı trafik kazası tatbikatı Kastamonuluların yüreklerinin ağızlarına gelmesine sebep oldu.

Şehit travmasının yaşandığı, herkesin kulağının kirişte olduğu bir zamanda yapılmış olmasının da korku yaratıp ne olduğuna dair farklı tahminlere yol açtığı tatbikatta senaryo gereği, Havaalanı kavşağında otobüs ile bir otomobil çarpıştı. Kazayı gören çevredekiler durumu yetkililere bildirdi. Olay yerine gelen 112, AFAD, UMKE, jandarma, emniyet ve itfaiyeden oluşan 90 kişilik ekip kazaya müdahale etti.

Yaralıları ve yardıma koşan vatandaşları, Taşköprü Meslek Yüksekokulu İlk ve Acil Yardım Bölümünden 33 öğrenci canlandırdı.

Yaralanan 16 kişi sıkıştıkları yerlerden çıkarılarak ambulanslarla kentteki hastanelere götürüldü.

Tatbikatı izlemeye gelen Vali Yaşar Karadeniz, gazetecilere yaptığı açıklamada, acil durumlar için zaman zaman tatbikatlar yaptıklarını söyledi.

Tatbikatların bir kısmının haberli bir kısmının da habersiz yaptıklarını belirten Karadeniz, “Bugün burada habersiz bir uygulamalı tatbikat gerçekleştirdik. UMKE bünyesinde hazırlanan senaryo çerçevesinde tatbikat yapıldı. Burada amacımız haberi olmayan ekiplerin kaza yerine en kısa sürede ulaşmalarını sağlamak, aksayan yönleri varsa bunların giderilmesini temin etmektir.” dedi.

Kaza anonsunun 20.00’da geçildiğini vurgulayan Karadeniz, şunları kaydetti:

“İl merkezinin dışında olan noktaya 20.10 itibarıyla ekipler intikal etmeye başladı. 20.25’te ekipler olay yerine gelerek kontrolü eline aldı. İlk 30 dakika içerisinde tüm yaralılara olay yerinde müdahale edilmiş oldu. Bu tatbikatın bir de hastanede devam eden kısmı var.”

Tatbikatın sonunda bilgilerin değerlendirileceğini vurgulayan Karadeniz, “Buradaki amaç eksiklerimizi görüp kendimizi geliştirmek. Önemli olan ihtiyaç durumunda en kısa sürede insanların yardımına ulaşarak hayata tutunmalarını sağlamak.” ifadelerini kullandı.

Basının performansını da değerlendiren Karadeniz, “Basının performansına baktığımızda sanırım olay yerine en son basın intikal etti.” diye konuştu.

AA ve Haber Servisi