Oda başkanlarından güvence

Yeni Küçük Sanayi için bilgilendirme toplantısı

3 bin TL peşin, 500 TL taksit

İlgili meslek odası ve kooperatif başkanı tarafından, Çevre Yolu üzerinde kurulacak yeni küçük sanayi sitesiyle ilgili bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Sanayi esnafına proje için güvence veren ve doğru bilgilenme için dedikodulara değil kendilerine itibar edilmesini isteyen başkanlar, bunun Kastamonu için gerekli bir yatırım olacağını vurguladı.

SS Maslak Yeni Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi’ne kısa sürede 500’e yakın kayıt alındığı, üyeliklerin 3 bin TL peşin, 500 TL aylık aidat şeklinde olduğu belirtildi.

 

CENGİZ MUHZİROĞLU

S.S. Maslak Yeni Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi, sanayi esnaflarına yönelik bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Özlem Düğün Salonu’ndaki toplantıda S.S. Maslak Yeni Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanı Mehmet Sirkecioğlu Madeni Eşya İmal ve Satıcıları Odası Başkanı Mehmet Ali Tosyalıoğlu, Ağaç İşleri ve Marangozlar Odası Başkanı Ergün Can, Elektrik ve Elektronik Teknisyeleri Odası Başkanı Yücel Yılmaz ve Kooperatifin Muhasip Üyesi Turgut Demir, sanayi esnafını kurulacak yeni küçük sanayi sitesi ve kurulan kooperatifle ilgili bilgilendirdirdi.

Toplantıda konuşan Tosyalıoğlu, “Sanayimiz, uzun yıllardan beri dedikodu şeklinde. Sanayi kalkacak, şu olacak bu olacak şekliyle devamlı gündemde oldu. Bundan bir ay önce Belediye Başkanımız ilgili oda başkanlarımızla bir araya gelerek bu kooperatifin kurulmasını istedi ve birlikte kurulması için karar aldık. Sanayi için altyapı ve her türlü imkanlar hazır. 15 gün önce de koopratifimiz kuruldu ve üye kayıtlarına başlandı. Bu toplantıyı da bu amaçla düzenledik. Hiç kimsede de soru işareti kalmaması için bunu gerçekleştiriyoruz. Dışarıda duyulanlara yalan yanlış söylenenlere itibar edilmemesi gerekir, sizler en doğru bilgiyi kooperatifimizden öğrenebilirsiniz. Biz de bu güzel oluşuma destek veriyoruz. İlimzin güzel bir sanayi sitesine ihtiyacı var. Günümüzün şartlarına da uygun ve ilimizi en az bir 50 yıl rahat ettirecek bir projeyi hayata geçireceğiz. Şu anda yeni sanayi sitesi oluşuyor, bizim yanımızda belediyemiz, valiliğimiz, bakanlığımız var. Yeni eski sanayi sitemiz için hiç bir olumsuzluk yok.”

Ağaç İşleri ve Marangozlar Odası Başkanı Ergün Can da, “Günlerdir kooperatif konusu konuşuluyor, bununla ilgili bir bilgilendirme yapalım noktasında da bir araya geldik, bu yeni sanayinin yapılmasına hepimiz destek veriyoruz, ilimiz için hayırlı ve yenilikçi bir proje, bu projeye de hepimiz destek vererek yardımcı olmalıyız, fırsatı iyi değerlendirmeliyiz” dedi.

 

Mehmet Sirkecioğlu

Yeni küçük sanayi sitesinin oluşumunda başat rol oynayacak Maslak Yeni Küçük Sanayi Kooperatifi’´nin kurucu başkanı Mehmet Sirkecioğlu ise şunları söyledi:

” Kastamonu’daki sanayimizin 45 yıllık bir geçmişi var. Dükkanlarımız artık küçük geliyor, yeterli gelmiyor. Uzun yıllardır bu işi başaralım diye çok çalışmaların içine girmeye çalıştık ama ilerleyemedik, yer bulamadık. Belediye Başkanımız göreve başladığından bu tarafa yer arayışı ve yeni küçük sanayi sitesinin kurulması için çalışıyor. Bunu her konuşmasında da bizlere söyledi ve şimdi Maslak’taki bu yer sanayimize nasip olacak inşallah. İstanbul Çevre Yolu üzerindeki bizler için uygun olan bu araziyi bulduk. Bu alanın bulunması uzun bir süreçten sonra gerçekleşiyor. Kısa bir süre içinde yer tahsisimizi Milli Emlak’tan kooperatifimizin üstüne de almak istiyoruz. Üye kayıtlarımıza pazartesi gününden itibaren başladık. Bu konuda yoğun bir ilgi var. Ön talep formlarını hazırladık, sanayici arkadaşlarımız 5 gün içinde 500 kayıt formu aldı, yoğun bir ilgi var. Esnaflarımızın dükanları dar geliyor, yeni teknolojiye de uygun değil, işler de genişliyor. Bunun için de yeni bir sanayiye ihtiyacımız var. Esnaf arkadaşlarımızın işyerleri ile ilgili metrajlarını da taslak oluşması için alıyoruz, bakanlığında bizden istediği bu, sanayi plan projesi için gerekli olan taslağı oluşturmaya çalışıyoruz. Metrajlarda ilerleyen günlerde netleşecek, üyelerimiz bir an önce müraccat etmeli ve bu süreçte zamanı boşa geçirmemeliyiz. Projelerimizi bir an önce gerçekleştirerek Yeni eski sanayimizi oluşturmalıyız. Şu anda giriş aidat ücretlerimizi 3 bin lira olarak belirledik. Aylık ödemelerimiz 500 TL, bu da şubat ayından itibaren başlayacak. Üye kayıtlarımızı yaparak taslak proje çalışmalarımızı da gerçekleştireceğiz. Projeler konusunda görüş alışverişine varmak için çalışmalarımıza hız vermeliyiz. Ne kadar çabuk davranırsak projemizi o kadar çabuk bitiririz. Sanayi Bakanlığımız alt yapıya yüzde yüz destek, üst yapıya ise yüzde 70 destek veriyor. Üyelerimiz devletimizin verdiği krediden de faydalanacak. 2 yıl ödemesiz kredilerini düşük faize ödeme imkanından yararlanacaklar. Benim ömrüm bu sanayide geçti. 42 sene çıraklık dönemim var. Biz de bu sanayiye uzun yıllar emek verdik. Çalıştık ve hala da devam ediyoruz. Bizimle birlikte yine milletvekillerimiz var, herkes bizim yanımızda ve bizlere yardımcı olıyorlar.”

Elektrik ve Elektronik Teknisyeleri Odası Başkanı Yücel Yılmaz, sanayi esnafına seslenirken, “İlimizde hizmet veren sanayimiz artık ihtiyaca cevap veremiyor. Yeri dar olanlar var, yeterli olmayanlar var, bu elimize geçen fırsatı bir an önce değerlendirip, ilimize yakışır modern, sosyal tesisleri de olan bir sanayimize bir an önce kavuşmak için herketen üzerine düşen görevi yerine getirmesini istiyorum. Yeni sanayimiz esnafımızında gelişmesini ve daharahat çalışmasını da sağlayacak” diye konuştu.

Son konuşmayı yapan kooperatif yönetiminin muhasip üyesi Turgut Demir de şunları söyledi:

” Şu anda 450’nin üzerinde esnafımız evrak aldı. 159 civarında evrak teslimini yapanlar oldu. Bu ay sonunda üye kayıtlarımızı bitirmek istiyoruz. Bu gidişle ay sonuna kadar yeterli sayıya ulaşacağımızı tahmin ediyorum. Şu anda iki küçük sanayi sitemizde faaliyet gösteren 600’e yakın esnafımız var. Bizim amacımız en iyi ve uygun şekilde üyelerimizi işyeri sahibi yapmak ve onları yeni işyerlerine kavuşturmaktır. Bunun için de hep birlikte başarcağız, hiçkimsede en ufak bir kuşku olmaması lazım. Kafaya takılan bir konu olursa bize gelsinler her türlü bilgilendirelim. Bu iş sadece bizim, sanayi esnafımızın sorunu değil, Kastamonumuzun da önemli bir sorunu… Bunu birlikte başarcağız. Yeni küçük sanayi sitemizi en iyi şekilde uzun yıllar ilimize hizmet verecek modern şekilde projelendirmeyi ve yapmayı düşünüyoruz. Yarınımızın geleceği gençlerimize de ağırlık vermeyi düşünüyoruz, onları da yetiştirmeyi düşünüyoruz. Bu konuda yeni eski sanayi sitemizde gençlerimizin eğitimi içinde bir yer açmayı düşünüyoruz”.

Düzenlenen toplantı sanayici esnaflarının sorularına verilen cevaplarla sona erdi.