Öğrenci hasreti sürecek

Rektörlüğün “önce sağlık” düşüncesinden hareketle aldığı uzaktan öğretim kararı, özellikle Kuzeykent’teki işyeri sahiplerinin pandemi dönemiyle başlayan gerçekten katlanılabilmesi zor durumdan kurtulma umutlarını suya düşürdü. Uzaktan öğretim kararı, Kuzeykent’te Üniversite odaklı çalışan işyeri ve işletmeler başta olmak üzere kent geneline dağılmış ve müşteri potansiyelinin önemli bölümünü öğrencilerin oluşturduğu esnafı çok olumsuz etkileyecek.
  • Yükseköğretim Kurumu’nun (YÖK) üniversitelerde öğretimin uzaktan mı yoksa yüzyüze mi yapılacağı yönündeki kararı rektörlüklere bırakmasının ardından Kastamonu Üniversitesi Rektörlüğü 2020-2021 yılı güz döneminde öğretimin uzaktan yapılmasını kararlaştırdı.
  • Rektörlük konuyla ilgili açıklamasında, bu karar verilirken kampüse ulaşım imkanları, öğrencilerin barınma imkanları ve çeşitliliği, ülkelerarası ve şehirlerarası öğrenci dolaşımı, öğrencilerin sosyal hayata katılımı gibi faktörlerin dikkate alındığını belirtti.

  

Yükseköğretim Kurumu’nun (YÖK) üniversitelerde öğretimin uzaktan mı yoksa yüz yüze mi yapılacağı yönündeki kararı rektörlüklere bırakmasının ardından Kastamonu Üniversitesi Rektörlüğü 2020-2021 yılı güz döneminde öğretimin uzaktan yapılmasını kararlaştırdı.

Kastamonu Üniversitesi Rektörlüğü, bu kararını dün yaptığı şu duyuruyla açıkladı:

“Tüm dünyayı ciddi şekilde etkileyen COVİD-19 küresel salgınının ülkemizdeki yayılım seyri ve insan sağlığı açısından taşıdığı yüksek risk karşısında öğrencilerimiz başta olmak üzere tüm mensuplarımızın bu salgından azami düzeyde korunmasını sağlamak için gerekli tedbirler titizlikle alınmaktadır ve konu ile alakalı her husus özenle değerlendirilmektedir.

Sağlık Bakanlığı ile Bilim Kurulunun yaptığı uyarılar ve aldığı tavsiye kararları yüz yüze eğitim sürecinin öğrencilerimiz, öğretim elemanlarımız, çalışanlarımız ve diğer paydaşlarımız açısından önemli bir riskin varlığını açıkça ortaya koymaktadır.

Bu bağlamda 2020-2021 AkademikYılı Güz Döneminde uygulanacak eğitim-öğretim yönteminin belirlenmesi amacıyla toplanan Üniversitemiz Senatosu’nda, ön lisans, lisans ve lisansüstü programlarımızın tamamında “UZAKTAN VE DİJİTAL ÖĞRETİM YÖNTEMLERİ”nin uygulanması kararı alınmıştır. Söz konusu kararın alınması sürecinde, Kampüse ulaşım imkanları;Öğrencilerin barınma imkanları ve çeşitliliği; Ülkelerarası ve şehirlerarası öğrenci dolaşımı; Öğrencilerin sosyal hayata katılımı gibi faktörler dikkate alınmıştır.

COVİD-19 küresel salgınının seyri ile ilgili Sağlık Bakanlığı ve YÖK’ün alacağı kararlar doğrultusunda yeni düzenlemeler söz konusu olabilecektir. Böyle bir değişiklik olması halinde sürece ilişkin tüm açıklamalar resmi web sayfamızdan ve sosyal medya hesaplarımızdan yapılacak olup söz konusu açıklamaların dikkate alınması gerekmektedir. Öğrencilerimize, yakınlarına ve çalışanlarımıza sağlık ve esenlikler dileriz.”