Öğrenci servisine yüzde 18 zam

Kastamonu’da öğrenci taşımacılığı yapan Güven tur, yeni eğitim öğretim dönemi için öğrenci servis ücretlerini belirledi. Yeni dönemde servis ücretleri bir önceki yıla göre yüzde 18 zamlandı.

18 yıldır Kastamonu’da servis hizmeti verdiklerini söyleyen Güven Tur Başkanı Faruk İslamoğlu, kent merkezinde 20 ilköğretim, 20 ortaöğretim 3 anaokulu, 4 özel eğitim okulunda yaklaşık 250 araçla hizmet verdiklerini söyledi.


NOT:
1- Bu tarifedeki ücretler azami hadleri gösterir.
2-Araçlarda Rehber Personel bulundurulması durumunda, her öğrenci için tarifeye ekolarak aylık 30,00 TL ücret alınacaktır.
4- Bu tarifedeki ücretler servis yapılan okulun normal giriş ve çıkış saatleri için geçerlidir.
5- Okullarda kursa kalan öğrenciler için kurs ücreti bu tarifeye dahil değildir.
Servis ücretleri aylık ücretin 8.5 buçuk ay olarak hesaplanıp 9 ay eşit taksit ile ödenmesi şeklindedir. (Yarıyıl tatil ücretleri düşülmüştür.)

Adrese dayalı kayıt sistemi ve yapımı devam eden  okullar sebebiyle bazı noktalarda sıkıntılar yaşadıklarını söyleyen Faruk İslamoğlu, “Özellikle ilköğretim ve anaokulu öğrenci velileri, servis hizmetinden yararlanmak istiyorsa, okullar açılmadan ilgili okula servis hizmetinin verilip verilmediğini öğrensinler. Okula kayıt yapıldıktan sonra servis hizmeti olmadığını öğrendiklerinde sıkıntıya düşmemeleri için bu çok önemli durum. Her noktadan her okula servis hizmeti mümkün değil. Bizler devlet desteği ile değil öğrenci ücretleri ile çalışıyoruz. Belirli bir sayıya ulaşmayan ve güzergahlara ters gelen noktalarda çalışmak mümkün olmuyor. Velilerimiz okulların açıldığı ilk gün okul önlerinde hazır bekleyen  sorumlu arkadaşlarımızla görüşerek yada bizleri arayarak kayıt yaptırabilirler” dedi.

Önümüzdeki hafta servis araçlarının denetimden geçeceğini de söyleyen Faruk İslamoğlu, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Araç bakımları ve zaruri giderlerimizin bir yansıması olarak servis ücretlerimize yüzde 18’lik bir artış talebinde bulunduk. Kabul  gören fiyat tarifemiz dışında herhangi bir uygulama özel durumlar dışında uygulanmayacaktır.  Her yıl olduğu gibi bu yılda şehit ailelerinin çocuklarını ücret talep etmiyoruz.

Yarı tatili dışında, diğer ara tatiller, bayram tatilleri, rapor ve benzeri durumlarda ücret kesintisi olmayacaktır. Sadece 15 günlük yarıyıl tatili ücretsiz olarak hesaplanıp, bir eğitim öğretim dönemi olarak sözleşme yapılacaktır. Adres değişikliği, 30 günün üzerinde rapor, okul kaydı silinmesi dışında sözleşmede belirtilen ücreti velilerimiz ödemek durumundalar.  İlköğretim okullarında ilave olarak 30 TL rehber personel ücreti alınacaktır.  Servis hizmetlerimiz okulun normal giriş ve çıkış saatleri için geçerli olup, okulda kursa kalan öğrencilerimize ek servis hizmeti mümkün değildir. Şayet belirli bir çoğunluğa ulaşıyorsa servisçi ek ücret talebi ile ek sefer yapabilir. Ücretlendirme ev ve okul mesafesi tek seferindeki gidiş mesafesi hesaplanarak değerlendirilecektir.”