Öğretmen fabrikası gibi köy

EMRE YILMAZ
Hanönü Yılanlı köyü İÇİN öğretmen fabrikası demek yanlış olmaz…. 115 haneli köyde göçler sebebiyle ikamet edenlerin nüfusu 80’e düştü. İlçe merkezine 12 kilometre uzaklıktaki köyde uzun yıllardan bu yana her evden en az bir öğretmen yetişti. Önceki gün 91 yaşında vefat eden öğretmen Mehmet Özcan’ın örnek gösterildiği köyün muhtarı Abdullah Kızılırmak, köyün nüfusuna bağlı 58 öğretmenin bulunduğunu ifade etti.
Yoksulluktan kurtulmanın tek yolunun okuyarak yararlı insan yetiştirmek olduğunu ifade eden Kızılırmak, şu ifadelere yer verdi:
“115 haneli köyde şu an 80 kişi yaşıyor. Göç nedeniyle evlerin çoğu boş. İlçeye 12 kilometre Uzaklıkta bulunan Yılanlı köyü kırsal bir alanda bulunduğundan tarım ve hayvancılık bile zor şartlar altında yapılıyor. Köyden büyük şehirlere göç nedeniyle köyümüzde 40 yaşın altında kimse kalmadı. Köyümüzün ilk okumuş kişisi önceki gün 91 yaşında vefat eden Mehmet Özcan’dı örnek bir kişi iyi bir eğitimciydi. Büyüklerimizden duyduğumuza göre, Mehmet Özcan Yılanlı köyünden bir ilki başararak Kastamonu Gölköy Köy Enstitüsü’nü 1944 yılında bitirerek ilk öğretmen olarak köylülerimizin önünü açtı. Köyümüzden her aileden en az bir kişi mutlaka öğretmen oldu. Yaptığımız araştırmaya göre şu ana kadar köyümüz nüfusuna kayıtlı 58 kişinin öğretmen olduğunu öğrendik”.
Muhtar Kızılırmak, köylerinin kıraç arazi içinde olduğunu tarım ve hayvancılığın zor şartlar altında yapıldığını ifade etti. İHA