Oğuzhan beraat etti

Kastamonu’da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında yargılanan eski Kastamonuspor 1966 Kulübü kalecisi Oğuzhan Bahadır beraat etti.
Kastamonu Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki ilk duruşmaya, “silahlı terör örgütü üyesi oldukları” iddiasıyla tutuksuz yargılanan Hüseyin Akbaba ve eski Kastamonuspor 1966 Kulübü kalecisi Oğuzhan Bahadır ile avukatları katıldı.
Savunmasında suçsuz olduğunu belirterek beraatini talep eden Oğuzhan Bahadır, “İlk günden beri örgütün kriptolu haberleşme programı ‘ByLock’u kullanmadığımı söylüyordum. Son gelen raporlarla bu ortaya çıktı” dedi.
Hüseyin Akbaba da bir dönem örgüte ait kurumlarda görev yaptığını ifade etti.  Etkin pişmanlıktan yararlanmak istediğini dile getiren Akbaba, “Ekmek paramı kazanmak için bu kurumlarda çalıştım. Örgütle hiçbir bağım yok. Bildiklerimi anlattım. Etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanmak istiyorum” diye konuştu.
Cumhuriyet savcısı, esasa ilişkin mütalaasında sanıklardan Akbaba’nın “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan cezalandırılmasını, Oğuzhan Bahadır’ın ise beraatini talep etti.
Sanıklardan Oğuzhan Bahadır’ın beraatine karar veren mahkeme heyeti, etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanan Akbaba’nın ise 1 yıl 6 ay 20 gün hapis cezasına çarptırılmasına hükmetti. (AA)