Okullarda 'Başkanlık Sistemi' anketine tepki  

Şehrimizdeki iki okulda öğrenci velilerinin ‘başkanlık sistemine bakış açılarını incelemek ve değerlendirmek’ üzere anket dağıtılması tepkiyle karşılandı.

Türk Eğitim- Sen Şubesi Başkanı Nedim Afacan, anket çalışmasına tepki göstererek, “Bu anketler okullarımızda Milli Eğitim Müdürlüğü izniyle yapılabilmektedir. İlimiz açısından tam bir facia” dedi.

 

Şehrimizdeki iki okulda öğrenci velilerinin ‘başkanlık sistemine bakış açılarını incelemek ve değerlendirmek’ üzere anket dağıtılması tepkiyle karşılandı.

Türk Eğitim- Sen Şubesi Başkanı Nedim Afacan, anket çalışmasına tepki göstererek, “Bu anketler okullarımızda Milli Eğitim Müdürlüğü izniyle yapılabilmektedir. İlimiz açısından tam bir facia” dedi.

Okulların siyasetin bir parçası haline getirilmeye çalışıldığı görüşünü savunan Nedim Afacan, şunları söyledi:

“Bu işlemi yapanları öncelikle şiddetle kınıyor, bu işlemin yapılması aşamasında bu olaya göz yuman tüm idarecilerimizin bu olayın sorumluları olduğunun bilinmesini istiyorum. Bu anketler okullarımızda Milli Eğitim Müdürlüğü izniyle yapılabilmektedir. Dolayısıyla bu anketin yapılabilmesi için anket yapan kuruluş veya kişilerin Milli Eğitim Müdürlüğümüze önceden dilekçe ile müracaat etmeleri, Milli Eğitim Müdürlüğü Anket Komisyonu’nun bu anketleri incelemesi ve Milli Eğitim’in temel yasasına uygun olmayan anketlere izin verilmemesi gibi bir süreç yaşanması gerekirken, okullarımızda siyasi amaçlara hitap ve hizmet edebilecek soruların olduğu bir anket Milli Eğitim Müdürlüğü Anket Komisyonu’ndan geçmiş, Valilik oluru almış ve okullarımızda uygulanmıştır. Bu olaya bulaşan herkes hakkında idari ve yasal işlemlerin yapılmasını talep ediyoruz.”

‘Ülkemizde başkanlık sistemine sizce geçilmeli midir, geçilmesine destek verir misiniz?’ sorularının da yer aldığı anketini hazırlayan Kastamonu Bilim Sanat Merkezi Müdürü Atasever Yiğit, “6 okulda uygulayacaktık. 2 okula dağıttık. Ama vazgeçtik, geri çekilmiş bir proje. Amacımız, bir yere yaranmak değil” dedi.

 Kastamonu‘da Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Rehberlik ve Danışma Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı Bilim Sanat Merkezi öğretmeni Özkan Kahveci ile öğrenciler Mehmet Uğur Kuru ve Baran Ecevit imzasını taşıyan anket çalışması, Şerife Bacı Ortaokulu ile Ali Fuat Ortaokulu’nda öğrencilere dağıtıldı. Öğrencilerden, eğitim, meslek, aile ve mevcut ülke yönetimi ile ‘başkanlık’ sistemine ilişkin soruların velileri tarafından eksiksiz yanıtlaması istendi.

 Velilere, Ak Parti’nin Kasım 2012’de TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu‘na sunduğu başkanlık sistemi teklifi hakkındaki görüşlerini bildirmeleri istenen ankette şu sorular yer aldı:

 – AK Parti’nin Kasım 2012’de TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu‘na sunduğu başkanlık sistemi teklifi hakkında bilgi sahibi olduysanız teklifi nasıl buldunuz?

Sizce başkanlık sisteminin avantajları nelerdir?

 – Sizce başkanlık sisteminin dezavantajları nelerdir?

– Ülkemizde başkanlık sistemine sizce geçilmeli midir? (Evet geçilmeli, denenebilir, hayır geçilmemeli seçenekli), Neden?

 – Ülkemizde başkanlık sistemine geçilmesine destek verir misiniz? (Evet, hayır, diğer seçenekli)

 – Sizce şu anki parlamenter sistem Türkiye‘nin ihtiyaçlarını karşılıyor mu?

Ülkemizin yönetim biçimini değiştirilecek olsa sizce hangi yönetim biçimine geçilmelidir? Yazınız.

 “ANKET ÇALIŞMASINI ÇEKTİK”

Kastamonu Bilim Sanat Merkezi Müdürü Atasever Yiğit de anket çalışmasını tepkiler üzerine geri çektiklerini açıkladı. Yiğit, söz konusu çalışmanın bilimsel bir araştırma kapsamında, öğrencilerin talebi üzerine bir öğretmen danışmanlığında yapıldığını belirterek, şöyle konuştu:

“Adı ‘başkanlık sistemi’ olunca farklı yere gitti. Anketin uygulanmasına yönelik onay çıkmıştı. Niyetimiz tamamen ortaöğretim öğrencilerine yönelik TÜBİTAK çalışması. Anketin sonucunu değerlendirip ona göre bir proje yapmaktı. Çok da farklı yerlere çekileceğini düşünemedik. Öyle olunca vazgeçtik, ‘Yapmayalım’ dedik. Dereceye girebilecek bir projeydi çalışma alanımıza göre. Belki de bölge birincisi olacak, Türkiyefinallerine kalacak, birinci olabilecek bir projeydi. Başkası yaparsa üzülürüz. Farklı bir amaçla yapmadık. Siyasi partiye yaranma amacıyla yapılmış bir şey değil, hiç alakası yok. 6 okulda uygulayacaktık. 2 okula dağıttık. Ama şimdi vazgeçtik, geri çekilmiş bir proje. Amacımız bir yere yaranmak değil. Bunu herkes konuşuyor. Üniversiteler bununla ilgili bir dünya çalışma yapmış, adam doktora tezi yapmış.” (DHA)