OLAYLI KONGRE İPTAL

Kastamonu Pancar Ekicileri Kooperatifi’nin (Pancar-Koop) Gazi Stadı’ndaki kongresi, oy kullanımında yaşanan olaylar üzerine iptal edildi. Kooperatifin en geç üç ay içinde olağanüstü kongreye gitmesi gerekiyor.

Başkan Hikmet Çalık’ın rakibi Ali Çufadaroğlu’na ait oy pusulalarının saklandığını, seçmenlerin birden fazla oy kullandığını ve seçimde adaletsizlik olduğunu iddia eden bazı ortaklar iptal talep edip oy sandıklarını devirdi.

Kastamonu Pancar Ekicileri Kooperatifi’nin (Pancar-Koop) Gazi Stadı’ndaki kongresi, oy kullanımında yaşanan olaylar üzerine iptal edildi.

Yaklaşık 37 bin ortağı bulunan Pancar Ekicileri Kooperatifi’nin, mevcut başkan Hikmet Çalık ve Şeker-İş İl Temsilcisi Ali Çufadaroğlu’nun başkanlık için yarıştığı seçimli kongresine oy pusulalarının kabinlerden alındığı iddiaları ve bu iddialar sonrasında gelen itirazlarla sandıkların parçalanması damga vurdu.

Ali Çufadaroğlu’na ait oy pusulalarının saklandığını, seçmenlerin birden fazla oy kullandığını ve seçimde adaletsizlik olduğunu iddia eden bazı ortaklar oy sandıklarını yerlere atarak seçimin iptal edilmesini istedi. Çıkan olayların ardından kongre iptal edildi.

Bu karar sonrasında Pancar-Koop yönetiminin en erken bir, en geç üç ay içerisinde yapılmak üzere olağanüstü kongre kararı alması gerekiyor.

Oy kullanmak için ilçelerden ve uzak köylerden gelen kooperatif ortakları yaşananlara ve karara tepki gösterdi. İptal kararının kendileri açısından sorun yarattığını belirten ortaklar, “Seçimi hakkı ile yapamayacaksanız yapmayın. Vatandaşlar olarak biz mağdur oluyoruz. Sırf bu seçimde oy kullanmak için geldik ama bu düzensizlik ve adaletsizlik bizim çabamızı boşa çıkardı” dediler.

Kongrede yaşananlara tepki gösteren başkan adayı Ali Çufadaroğlu, “Seçimde haksızlık yaşandı. Bizim oy pusulalarımızı saklayıp, kendi oy pusulalarını vatandaşlara verdiler. Amaçları bizim seçilmememiz ve tekrardan başa geçmek hatta ölene kadar başkan olmak” dedi.

Çıkan olayların ardından Genel Kurul Divanı, Tarım İl Müdürlüğü’nün uygulamada hata yaptığı ve organizasyon eksikliğinden dolayı kongreyi iptal etme kararı aldı.

(Haber Servisi)