Ölümlü trafik kazasında Adli Tıp sürücüyü kusursuz buldu

Kastamonu-Taşköprü yolunun Tosya kavşağında 17 Ağustos 2020 tarihinde meydana gelen ölümlü trafik kazasıyla ilgili soruşturma sonuçlandı. Savcılık, Adli Tıp raporunda sürücünün kusursuzbulunması üzerine dosyayı kapattı. Müştekinin ailesi tekrar bir soruşturma açılmasını ve kararı mahkemenin vermesini istiyor.

Kaza; kiraladıkları evin temizliği için Taşköprü’den gelen 61 yaşındaki Seher Özkan’ın, markete gitmek için karşıdan karşıya geçmeye çalıştığı sırada meydana gelmiş, Özkan, B.T yönetimindeki otonun çarpması sonucu hayatını kaybetmişti.

Kaza sonrası tutulan bilirkişi raporunda her iki tarafın da kusurlu bulunması üzerine ‘taksirle ölüme sebebiyet verme’ suçundan açılan soruşturma, Adli Tıp raporunun sürücüyü kusursuz bulmasıyla sonuçlandırıldı.

Ankara Adli Tıp Kurumuna gönderildi. Ankara Adli Tıp Kurumu ise, hazırladığı raporunda, “CD’deki mevcut kamera görüntüsünden trafik ışıklarının çalışma periyotları incelendiğinde, 34 plakalı otomobilin olay mahalli ışık kontrollü kavşağa yeşil ışıkta giriş yaptığının anlaşıldığı, mahal şartları, kazanın oluş şekli, olay mahallindeki hız limiti de dikkate alındığında şüpheli sürücünün kusurunun olmadığı kanaatine varılmıştır” ifadelerine yer verildi.

Kazada hayatını kaybeden Seher Özkan’ın kızı Semanur Özkan, “Biz, bu kararla yıkıldık. Ortada bir ölüm var, bir can gitmiş ama soruşturmaya dahi gerek görülmemiş. İçimizin, vicdanımızın rahat etmesi için en azından, gerçekten bu şekildeymiş diyebilmemiz için, mahkeme görülsün, adalet olsun istiyoruz. Bizler, mahkemenin vereceği karara razıyız. Ama en azından kaza bir araştırılsın, deliller toplansın, gerçekten böyle mi olmuş kaza, ortaya konulsun. Bir sonuç olsun istiyoruz.Görgü tanığı var, tanık anneme çarpan arabanın kırmızı ışıkta geçip anneme çarptığını söylüyor. Tanığın ifadesi göz önünde bulundurulmuyor. Arabanın hız tespiti yapılmıyor, sadece şoförün verdiği ifadeyi kabul ediyorlar. MOBESE kameraları, trafik ışıklarını görmediği halde o görüntüleri dikkate alıyorlar, orada bulunan esnafın güvenlik kameralarına gerek duymuyorlar. Oradaki trafik ışıklarının kırmızı mı, sarı mı, yeşil mi hangisinin yandığının kanaatine varmadan dosyayı sonuçlandırıyorlar. Bunlara rağmen bir sonuç alamamak, en azından bir mahkemenin dahi görülmemesi bizlerin vicdanına ve mantığımıza yatmıyor. Bizler tekrar bir soruşturma açılmasını ve mahkeme görülmesini istiyoruz” dedi.

Ailenin avukatı ise dosyayı Anayasa Mahkemesi’ne taşıyarak hak arayışlarını sürdüreceklerini kaydetti. (İHA)