Ölümsüz meslek

24 Kasım Öğretmenler Günü kutlama programında konuşan İl milli Eğitim müdürü Cengiz Bahçacıoğlu, öğretmenliğin, insanlık tarihinin maddi bir ölçütü olmayan ölümsüz mesleği olduğunu söyledi ve “Öğretmen; her işi bilen, her işi yapan, bilgi deposu ve ayaklı kütüphane olmak yerine; bilgi kaynaklarını öğreten, yönlendiren, değerlendirme alışkanlığı kazandıran kişidir. Öğretmenlik mesleği, her şeyden önce bir ideal, gaye ve bir hizmet mesleğidir. Toprak altına atılan bir tohumun, onlarca tohum verebilmesi için kendisini feda etmesi gibi, bir öğretmen de hayatını bu anlamlı ve şerefli meslek uğruna adayandır” dedi.
24 Kasım Öğretmenler Günü dün şehrimizde Cumhuriyet Meydanı ve Halk Eğitim salonunda düzenlenen programlarla kutlandı.
Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen çelenk koyma töreninde Merkez Ortaokulu öğrencileri de halkoyunu gösterisi sergiledi.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan Halk Eğitim salonundaki programda ise sırası ile mesleğe yeni başlayan öğretmenler adına Nazmiye Balta konuştu, “Ziller Çalacak” isimli şiiri Göl Anadolu Lisesi öğrencisi Furkan Şirin okurken, emekli öğretmenler adına konuşmayı Candaroğulları İlkokulu emekli sınıf öğretmeni İslam Bezcioğlu yaptı. Göl Anadolu Lisesi Öğrencisi Kübra Kayıkçı’nın okuduğu”Gecelerin Işıkları” isimli şiirin ardından günle ilgili konuşmayı Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu yaptı.
Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı’nın gönderdiği öğretmenler günü ile ilgili mesaj Göl Anadolu Lisesi Edebiyat Öğretmeni Emin Tutuk tarafından okundu.
İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu, konuşmasında şunları söyledi:
“ Öğretemnlik, insanlık tarihinin maddi bir ölçütü olmayan ölümsüz mesleğidir. Öğretmenlik mesleği, herşeyden önce bir ideal, gaye ve bir hizmet mesleğidir. Toprak altına atılan bir tohumun, onlarca tohum verebilmesi için kendisini feda etmesi gibi, bir öğretmen de hayatını bu anlamlı ve şerefli meslek uğruna adayandır.
Onurlu bir mesleği icra eden sizlerle aynı camianın çatısı altında olmaktan da büyük gurur duyuyorum.
Sizler bu ülkenin geleceğini elinde tutan güzide insanlarsınız. Geçmişi yarına taşıyacak gençlerin rehberi, geleceğin teminatının temelini atanlarsınız. Bu bağlamda milli, manevi ve ahlaki değerlerimizi ilmek ilmek işlediğiniz öğrencilerimizin sizlerin rehberliğinde geleceğe güvenle yürüyor olması, bu milletin istikbali için bizlere güven vermektir.
Bu vesile ile başta Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete intikal etmiş eğitimcilerimizi rahmet ve şükranla anarken ve halen bu kutsal görevi yürüten, yaptığı çalışmalarla meslek ve ülke şuuru ile değerlerimize değer katan, değerleri yaşatan, iz bırakan, bilgi ve hikmet sahibi asalet unvanlı mimarlar olarak Yeni Türkiye’nin geleceğinin inşasında örnek ve öncü olan öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü bir kez daha kutlarız. Çalışmalarımzda bizlere her zaman yardımcı olan başta valimiz Şehmus Günaydın olmak üzere Milletvekillerimize, Belediye Başkanımıza ve eğitime elideğen tüm herkese de minnet ve şükranlarımı sunarım.”
Mesleğe yeni başlayan öğretmenlerin yemin töreni Göl Anadolu Lisesi Beden Eğitimi Öğretmeni Abdullah Ünal tarafından yaptırıldı.
Emekli öğretmen ve Milli Eğitim çalışanlarına Hizmet Şeref Belgeleri ve şiltleri Vali Şehmuz Günaydın tarafından verildi.
Öğrenciler arasında düzenlenen 24 Kasım Öğretmenler Günü konulu kompozisyon, şiir ve resim yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri AK Parti Milletvekilleri Metin Çelik ve Murat Demir, Garnizon Komutan Vekili Tevfik Anzerlioğlu ve Belediye Başkanı Tahsin Babaş tarafından verildi.
Program sonunda da Göl Anadolu Lisesi Müzik ÖğretmeniOktay Demir yönetiminde okul korosu müz<ik dinletisi sunuldu.
Düzenlenen programa Vali Şehmus Günaydın, AK Parti Milletvekilleri Metin Çelik ve Murat Demir, Garnizon Komutan Vekili Tevfik Anzerlioğlu, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, İl Emniyet Müdürü Mustafa Yoldan, İl Jandarma Komutanı J. Albay Serdar Güngör, Partililer, İGM Üyeleri, Yol-İş 2 Nolu Sendika Başkanı Sadık Düzgün, İl Müdürleri, Okul Müdür, Öğretmen ve öğrencileri ve vatandaşlar katıldı. CENGİZ MUHZİROĞLU