“Oluşturulmaya çalışılan MHP merkezli bir Anayasa’dır”

Kastamonu MHP İl Başkanı Hacı İbrahim Maşalacı 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle Parti Binası Salonu’nda toplantı düzenledi ve gündem ve çalışmaları ile ilgili açıklamalarda bulundu.
İbrahim Maşalacı, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününüzü tebrik ediyorum. Sizler bizler için ve halkımızı ülkenin ve yerel gündem ile ilgili gece gündüz demeden canınız pahasına vatandaş ve milletimizi aydınlatan çok kıymetli arkadaşlarımızsınız. Sizlerin varlığı ile biz siyasetçiler de hem kamuoyunu hem de kendi partililerimizi, partililerimizin propagandaları ve görüşlerini sizler ile paylaşarak kamuoyuna aktarıyoruz. Sizler bizim için vazgeçilmezlersiniz. Dolayısıyla değerlendirdiğimizde sizlerin varlığı ülkenin milletin varlığı ile eşdeğer. Doğru, dürüst ve gerçeği insanlara aktaran, hem bunu vatandaşlarımızın bilgilenmesi hususunda hem de ülkenin gidişatını bu doğrultuda ifade eden basın organlarımızla yerel ve görsel olmak üzere kamuoyuna aktarıyorsunuz. Ben yine hepinize bugün burada bulunduğunuzdan dolayı teşekkür ediyorum ve gazeteciler gününüzü kutluyorum” dedi.
Yeni Anayasa ve başkanlık sistemi ile ilgili de açıklamalarda bulunan Maşalacı, şunları söyledi:
“TBMM Genel Kurulu’ndan çıkacak sonucu beklememiz gerekiyor. Orada benim kanaatime göre 3 bilinmeyenli bir denklem var. Şu ana kadar Anayasa taslağı maddelerinin Meclis Genel Kurulu’nda oylanması ve diğer maddelerin tartışılması ile ilgili yapılan oylamada 338 kabul oyu ile birlikte bir sonuç çıktı. Dün itibariyle maddeler oylanmaya başladı ve ilk madde 347 kabul oyu ile geçti. Tüm maddeler oylandıktan ve sonrasında bunun genel oylamaya dönüştüğünde çıkacak sonuç çok önemli. Bundan sonraki süreçte de MHP Genel Merkezi ve genel başkanının teşkilatlarına talimatı ve çalışma şekline verdiği doğrultuda biz de Kastamonu’da elimizden geldiğince vatandaşımızı ve parti tabanımızı aydınlatmak adına elimizden geleni ortaya koyacağız.”
MERKEZ İLÇE’NİN İSTİFASI
Referandum ve Merkez İlçe yönetiminin istifasıyla ilgili değerlendirmelenrde de bulunan bulunan Maşalacı, şunları söyledi:
“İstifa kararı, Merkez ilçe başkanımız ve yönetiminin kendi tasarrufu. Sizlere ve kamuoyuna verdiği bilgi çerçevesinde biliyorsunuz MHP 9 Ekim 2016 ve 30 Nisan 2017 tarihleri arasında ülke genelinde ilçe kongreleri Haziran 2017- Kasım 2017 arasında il kongreleri ve 18 Mart 2018 tarihinde ise olağan büyük kongre doğrultusunda bir takvim belirledi. İlimizde de Şubat ayından itibaren ilçe kongrelerimiz başlayacak. Merkez ilçe başkanımızın kendi paylaşımında ifade ettiği üzere 4 tane seçim geçirdi. Bu yerel, Cumhurbaşkanlığı ve 2 tane genel seçim olmak üzere. Oldukça da yoruldu ve yıprandı, dolayısıyla hem partinin önümüzdeki süreçte çalışmalarını daha olumlu ortaya koymak adına bir tasarrufta bulundu. Önümüzdeki süreçte te aday olabileceklerin önünü açmak adına böyle bir tasarrufta bulundu. MHP önümüzdeki birkaç hafta içeresinde merkez ilçe başkanını atayacaktır. Atanmış yönetim ile de ilçe kongresine girilecektir.”
Maşalacı, ülke gündemi hakkında da şu görüşleri dile getirdi:
“Üniter yapının devamlılığı korunuyor. Ülkemiz bakıldığında dört koldan saldırı altında olduğu için Haçlı seferleri tekrar gündemde. İçeride PKK ve FETÖ, dışarıda ise Avrupa Birliği ve Amerika sınırlarımızı tehdit altına sokuyor. Özellikle güney sınırımızda Hatay’daki küçük bir alan dışında, IŞID Suriye’nin kuzeyine, Türkiye’nin güneyine konuşlandı. Ülke güvenliği için ciddi anlamda sorun. NATO ülkesi olmamıza rağmen, Irak, Mısır, Kerkük’te Türkiye’nin müdahil olması istenmiyor. Irak hükümetiyle, Avrupa Birliği, Amerika geçmişten bugüne kadar Türkiye’yi kabul edemiyorlar. Büyük Ortadoğu ve Büyük Kürdistan kurulmasını hedefliyorlar.
MHP önce ülkem ve memleketim, sonra partim ve ben anlayışı temelinde Selçuklu Devlet yapısını baz alıyor. Oluşturulmaya çalışılan MHP merkezli bir Anayasa’dır. Temelinde ülkenin bekası doğrultusundadır. Anayasa taslağı görüşmeleri süresinde ara verilen, ülke geneleninde MHP’nin tabanının buluştuğu programlar organize ediliyor. Önümüzdeki günlerde Kastamonu’ya Anayasa taslağı ve MHP’nin durumunu ve tutumunu ortaya koyacağı çalışmalar yapılacak. Tabanımızdaki kafa karşılıkları giderilecektir
OHAL ile bir referandum ya da seçimin çok fazlasıyla olumsuz olacağını kanaat etmiyorum. 367 bulunarak meclis çatısı altında bir mutabakata varılabilir. 330 bandı sağlanırsa referandum sonucu ortaya çıkar. 330’un altında olursa da bu hadise rafa kaldırılır. Akıl okumaya gerek yok öncelikle olayları yaşamalıyız. Neler olacağını sabırla izleyip göreceğiz” diye konuştu. CM