“Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” uygulaması

  • İçişleri Bakanlığı tarafından “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla ülke genelinde Yaya Geçidi farkındalık etkinliği düzenlendi. Vali Yaşar Karadeniz, “Bu alışkanlığı sürücülerimizin kazanması gerekiyor” dedi.

İçişleri Bakanlığı tarafından “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla ülke genelinde Yaya Geçidi farkındalık etkinliği düzenlendi.

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen programa Vali Yaşar Karadeniz, Belediye Başkan Yardımcısı Nuray Çolak, emniyet amirleri, polis memurları, kurum amirleri, Abdurrahmanpaşa Lisesi öğrencileri ile idarecileri katıldı.

Trafik işareti olmayan her yaya geçidinde bir trafik ekibi de dün uygulama süresince görev aldı ve yayalara yol vermeyen sürücüleri tespit etti.

Vali Yaşar Karadeniz, uygulamayla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

““İçişleri Bakanlığımızın ‘Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın’ projesi bir süredir Türkiye’de uygulanıyor. Bu proje aslında yazılı bir hukuk kuralını hayatımızda uygulamaya geçirilmesi için gösterilen bir çabanın parçası. Bu alışkanlığın sürücülerimize kazandırılmasının çabası. Sık sık bu tür faaliyetler yapılarak, sürücülerimizde bu konuda farkındalık oluşturmayı amaçlıyor. Uyarıların yanı sıra, bilinçlendirmenin, eğitim faaliyetlerinin yanı sıra bu konuda denetimlerinin olması konusunda da hepimiz hemfikiriz. Çünkü bütün dünyada biliniyor ki, bu tedbirlerin hepsi bir arada uygulandığı zaman, yani trafiğin eğitim ayağı, trafiğin altyapısı, yol altyapısı ve denetim ayağı birlikte uygulandığı zaman başarı sağlanıyor. Tüm bu unsurların hepsi uygulandığı zaman, ben inanıyorum ki bizim sürücülerimizde bu kurallara uyacaktır. Yayalarımızda yaya geçitlerinde öncelikli olarak geçecektir. Yalnız tüm yaya geçitlerinde öncelik yayaların değil. Eğer bir yaya geçidi üzerinde trafik polisi bekliyorsa, öncelik trafik polisinin öncelik verdiğinin olur. Burada trafik polisinin yönlendirmesi baz alınır. Bir yaya geçidinin olduğu yerde trafik ışığı varsa, trafik ışığı bizim için belirleyici olur. Yani trafik ışığında yaya için kırmızı yanıyorsa, öncelik benim diye düşünüp geçmemesi gerekiyor. Kendisi için yeşil ışığın yanmasını beklemesi gerekiyor. Trafik polisinin ve trafik ışığının olmadığı yerlerde öncelik kesinlikle ve kesinlikle yayanındır. Yayayı gördüğü an sürücüllerimizin yayaya yol vermeleri gerekiyor. Araç sürücülerinin, yayaların ve yolcuların kazasız, belasız bir yolculuk geçirmelerini temenni ediyorum” Cengiz MUHZİROĞLU