“Onlara borçluyuz”

Vali Vekili Karadeniz: “Etrafımızda her taraf ateş çemberi gibi yanıyor. Bu ateş çemberinin içinde biz adeta bir huzur adası, barış adası gibiyiz. İşte bize bu huzuru, bu barışı sağlayan, canlarını bu ülke için seve seve feda etmiş olan şehitlerimizdir, gazilerimizdir. “

Kastamonu Valiliği tarafından şehit aileleri ve gazilere yönelik iftar programı düzenlendi. Kastamonu Belediyesi Konferans Salonu’nda verilen iftara kent merkezi ve ilçelerden şehit aileleri ile gaziler yoğun katılım gösterdi. Programda konuşan Vali Vekili Yaşar Karadeniz, şehitler ve gaziler sayesinde Türkiye’de huzur ve barışın sürdüğünü ifade etti.

Karadeniz, şunları söyledi:
” Ülkemiz çok kritik bir bölgede bulunuyor. Etrafımızda her taraf ateş çemberi gibi yanıyor. Bu ateş çemberinin içinde biz adeta bir huzur adası, barış adası gibiyiz. İşte bize bu huzuru, bu barışı sağlayan, canlarını bu ülke için seve seve feda etmiş olan şehitlerimizdir, gazilerimizdir. Onlara ne kadar minnet duysak azdır. Şehit ailelerimiz vatan için canından can vermişlerdir. Bu kolay bir fedakarlık değildir. Bu hiçbir şeyle ölçülecek bir fedakarlık değildir.

Belediye Başkanı Tahsin Babaş ise şehit aileleri ve gazilerle birlikte olmaktan gurur duyduğunu dile getirdi.

Şehit ve gazilere minnet borçları olduğunu vurgulayan Babaş, “Atalarımız bu vatanı kanla almıştır. Biz de kanımızın son damlasına kadar bu toprakta yaşamaya ve müdafaa etmeye devam edeceğiz. Bizler de elimizden geldiği kadar sizlere yardımcı olmaya, dert ve sorunlarınızı dinlemeye, acılarınızı paylaşmaya her zaman varız.” dedi.

Babaş, geçen Cuma Ankara’da olduğunu ve Aile ve Sosyal politikalar Bakanı ile görüştüğünü de bilirttiği konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Cuma günü Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya Bakanımızla beraber olduk. Onun da çok güzel müjdeleri var. İnşallah kısa zamanda bu müjdeler hizmete yansıyacaktır. Engellilerimiz için Engelsiz Yaşam Merkezi’nin sözünü bize verdiler, Kısa sürede yapmak istediklerini, en iyisinin, en kullanışlı olanın yapılması için talimat verdiler. Bakanımız yine il müdürlüğümüzün binası için ne gerekiyorsa yapma talimatını verdiler. Özellikle 13-18 yaş yetimlerimizin yaşayabileceği sosyal alanlar yapmak için sayın müdürümüzün bir projesi vardı, ona da destek vereceğini belirttiler. Yalnız huzurevi konusunda biraz tereddütleri var, onun yapımı ile ilgili daha değişik başka projeleri olduğunu belirttiler. Kastamonu’ya daha fazla ilgi göstereceklerini, daha çok yatırım yapacaklarını söylediler. Ben Bakanımıza buradan çok teşekkür ediyorum, Sayın Valimiz de olayı Müdürümüzle birlikte yakından takip ediyorlar, İnşallah birlik ve beraberlik içersinde bu yatırımlarımızı kısa zamanda sizlerin hizmetine sunacağız.”

Programın açılış konuşmasını yapan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Abdullah Savaş ise, şöyle konuştu:
“Şehit Aileleri ve Gazilerimiz ile iftarda bir araya gelmek nasip oldu.Şehitlerimize ve Gazilerimize haklarını ödememiz mümkün değil ama şükran borcunu az da olsa ödemenin yolu vatana, bayrağa, birlik ve beraberliğe kararlı bir şekilde sahip çıkmaya devam etmekten, hangi görevde olursak olalım görevimizi en iyi şekilde  yapmaktan geçiyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak her zaman Şehit Aileleri ve Gazilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz. İftar programımıza katılan- emeği ve katkısı geçen tüm herkese de teşekkür ediyorum.”

Programa Garnizon Komutanı ve Askeralma Bölge Başkanı Personel Albay Sadettin Yıldız, Cumhuriyet Başsavcısı Bülent Kantarcı, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, Baro Başkanı Mehmet Çiftci, İl Emniyet Müdürü Metin Turgay Karabulak, İl Jandarma Komutanı Albay Yavuz Selim Kapancı, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Abdullah Savaş, kurum müdürleri ve siyasi parti il başkanları katıldı.