Orköy desteğinde birinciyiz

Orman ve Su İşleri Bakanlığına bağlı Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü’nün, Kastamonu’da orman köylüsüne 2003’ten bu yana 44 milyon 630 bin TL katkı sağladığı, bu miktarla Kastamonu’nun, Orköy desteğini en fazla alan il olduğu açıklandı.

Bakan Eroğlu, orman köylülerini kalkındırmak için birçok proje geliştirdiklerini, bu yıl da bu tür projeleri çeşitlendirerek destek vermeye devam edeceklerini söyledi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, orman köylerinde yaşayanların sosyal ve ekonomik gelişmelerini desteklemek maksadıyla geliştirilen projeler ülke genelinde ara vermeden uygulandığını bildirdi.
Bakanlıktan yapılan açıklamada, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü’nce (OGM) bu projelerin devam ettiği Kastamonu’daki orman köylülerine 2003 yılından bu yana 44 milyon 630 bin TL kredi desteği verildiği belirtildi.

Bakanlığın, bölgelerin coğrafi şartlarını göz önüne alarak uygun projeleri hayata geçirdiği hatırlatıldı ve Kastamonu’da da güneş enerjisi, süt sığırcılığı, besi sığırcılığı, fenni arıcılığı ve süt koyunculuğu başta olmak üzere birçok alanda orman köylülerine 44 milyon 630 bin TL kredi desteği sağlandığı, bu miktarla Kastamonu’nun, Orköy desteğini en fazla alan il olduğu vurgulandı.

2003 yılından bu yana toplamda şehirde 7 bin 104 aileye destek veren Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın, 2017 yılında da 200 aileye 2 milyon 500 bin TL destek vermeyi hedeflediği kaydedildi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu da, Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak orman köylülerini de düşündüklerini ve onların kalkınmalarını desteklemek gayesiyle birçok proje geliştirdiklerini belirterek, bu projelerle vatandaşlara ilave istihdam alanları oluşturduklarını söyledi.
Orman alanlarında yürütülen faaliyetlerde de orman köylülerini işçi olarak çalıştırdıklarını kaydeden Bakan Eroğlu, bu yıl da bu tür projeleri çeşitlendirerek destek vermeye devam edeceklerini belirtti.