Ormanlarımız çıra gibi

• Eylül ortasında yaşanan temmuz sıcakları ormanlarımızı adeta alev almaya hazır çıraya dönüştürdü.
• Son iki günde değişik noktalarda ardı ardına çıkan orman yangınları durumun vahametini ortaya koydu.

 

Kastamonu Merkez, Azdavay, Ağlı, Araç, Daday, İhsangazi, Küre ve Seydiler’de orman yangınları çıktı. Yıldırım düşmesi sonucu çıkan orman yangınlarına ilçe belediye ve orman itfaiye ekipleri müdahale ederken, yangınların tamamı kontrol altına alındı.
Azdavay
Azdavay’da yıldırım düşmesi neticesinde Gümürtler ve Başören Köylerinde iki orman ve Kurtçular Köyünde ise bir mesken yangını çıktı.
Azdavay Belediye Başkanı Osman Nuri Civelek, “Meydana gelen yangınlara Orman İşletme Müdürlüğümüz ile birlikte Azadavay Belediyesi itfaiyelerimizde aynı anda müdahale edip başarıyla yangınları söndürdük. Belediyemiz itfaiye ekibimize, Orman İşletme Yangın ekibine ve duyarlı hemşerilerimize teşekkür ve yürekten de tebrik ediyorum” dedi.

Daday
Daday’da da bastıran gök gürültü sağanak yağış sırasında ormanlık alana düşen yıldırım yangına yol açtı. Sarpun, Çamkonak, Dereköy, Okluk, Uzbanlar, Kızsini, Siyahlar, Kavakyayla, Boyalca, Taşçılar köylerinde yıldırım düşmesi sonucunda ormanlık alanda çıkan yangında çok sayıda ağaç zarar gördü. Daday Orman İşletmesi ve Daday Belediyesi İtfaiye ekiplerinin müdahalesi ile kısa sürede kontrol altına alınan yangında soğutma çalışmaları da yapıldı.
İhsangazi
İhsangazi Akkaya Köyü’nde de orman yangını çıktı. Akkaya’da çıkan yangına İhsangazi Belediyesi ve Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri müdahale etti. Yangın yerine giden İhsangazi Belediye Başkanı Zühtü Danacı, “Yangın sonrası Akkaya köyüne gittik. Yangına müdahaleyi yerinde takip ettik ve yangın belediye ve orman ekipleri sayesinde söndürüldü, geçmiş olsun diyor, yangına müdahale eden arkadaşlarıma da teşekkür ediyorum” dedi.
Seydiler
Seydiler Halaçoğlu Mahallesi’nde de orman yangını çıktı. Seydiler Belediyesi ve orman ekiplerinin müdahale ettiği yangın kısa sürede de söndürüldü.
Küre
Küre Afşar köyünde de yıldırım düşmesi sonucu çıkan yangın kontrol altına alındı ve ardından da soğutma çalışmaları yapıldı. Afşar köyünde yangının çıktığı ormanda arazi koşulları sarp olduğu için ve bölgede orman yolu olmadığı için müdahalede güçlük yaşandı. Küre Belediye Başkanı Kamil Aydınlı da orman yangınını çıktığı köye gitti.
Aydınlı, Afşar Köyümüzde çıkan yangını yerinde kontrol ettik ve inceledik, yangına Küre, Devrekâni, Ağlı, Seydiler Belediye itfaiyeleri ile AFAD ekipleri de müdahale etti. Bölgede çok sayıda çıkan yangınlar vatandaşları da korkuttu. Allah’tan büyük bir sorun ve can kaybı ile karşılaşmadık, hepimize de geçmiş olsun” dedi.