Ortalama ücrete en yüksek etki bizim bölgemizde

Asgari ücretteki artışın bölgesel etkileri

Bahçeşehir Üniversitesi Araştırma Merkezi’nin (BETAM) araştırmasına göre, asgari ücret artışının ortalama ücretleri güçlü şekilde artıracağı bölgeler sıralamasında “Kastamonu-Sinop-Çankırı” başı çekiyor.

İlimiz ve iki komşumuzda bin 150 lira olan ortalama ücret, asgari ücret artışı ile birlikte yüzde 23.4’lük artışla bin 419 liraya yükseldi.

 Kastamonu-Sinop-Çankırı illeri 26 bölge içinde en düşük ücret ödeyen birinci bölge durumundayken, asgari ücret artışının ardından Manisa bölgesinin ardında kalarak ikinci sıraya yerleşti.

 Ortalama ücretteki artışın ve işyerlerine getirmesi beklenen yükün ilimiz ekonomisine yansımaları önümüzdeki günlerde net olarak ortaya çıkmaya başlayacak.

 

Bahçeşehir Üniversitesi Araştırma Merkezi (BETAM) asgari ücret artışının bölgesel etkilerini inceleyen bir araştırma yayınladı

Bahçeşehir Üniversitesi Araştırma Merkezi (BETAM), bölgesel işgücü piyasalarına bakıldığında ücret şokunun ortalama ücretleri kimi bölgelerde (yüksek ücretli bölgeler) sınırlı kimi bölgelerde ise güçlü şekilde artıracağını bekliyor.

Araştırmada asgari ücretin 1300 TL’ye çıkmasıyla birlikte İstanbul ve Ankara dışındaki tüm bölgelerde ortanca ücretin 1300 TL’ye çıkmasının olası olduğu vurgulandı. Diğer bir deyişle, hem ücretlerde azımsanamayacak büyüklükte bir artış olması bekleniyor hem de bu artış özel sektörde tam zamanlı, kayıtlı ve ücretli çalışanların yarısından fazlasını etkileyeceği ifade ediliyor.

tabloAsgari ücret artışının bölgesel ortalama ücretlere etkileri

Kaynak: HİA 2013, Betam Kasım 2015 güncellemesi

Prof. Dr. Seyfettin Gürsel, Yrd. Doç. Dr. Gökçe Uysal ve Melike Gökkızıl tarafından hazırlanan araştırmaya göre asgari ücretin 1300 TL’ye çıkmasına paralel olarak bölgelerin, sadece üçü hariç hepsinde ortalama ücretin yüzde 10’un üzerinde artacağı öngörülüyor.

Ortalama ücretlerdeki artış sadece İstanbul, Kocaeli ve Ankara bölgelerinde yüzde 10’un altında kalıyor. Manisa, Kastamonu, Malatya ve Mardin bölgelerinde artışın yüzde 20’yi aştığı dikkat çekiyor. Türkiye genelinde ya da toplam ücretler itibariyle artış yüzde 9,7 olarak hesaplanıyor.

Mevcut ortanca ücretler incelendiğinde, sadece İstanbul ve Ankara bölgelerinde ortanca ücretin 1300 TL’den yüksek olduğu görülüyor. Başka bir deyişle, özel sektörde kayıtlı çalışan tam zamanlı ücretlilerin yarısından fazlası 1300 TL’nin altında kazanıyor. Dolayısıyla, asgari ücret 1300 TL’ye çıktığı takdirde bu iki bölgede ortanca ücretlerde bir değişiklik görülmüyor. Ancak, kalan 24 bölgenin hepsinde ortanca ücret 1300 TL’ye yükseliyor. Diğer deyişle bu 24 bölgede asgari ücretin 1300 TL’ye yükselmesi özel sektörde tam zamanlı ve ücretli çalışanların yarısından fazlasının ücretini artıracak. (Dünya)