OSBÜK’ten 3 ilçemizi ilgilendiren yerinde talep

ORGANİZE SANAYİ BÖLGELERİ ÜST KURULUŞU'NUN (OSBÜK) DÜZENLEDİĞİ İSTİŞARE TOPLANTISINDA SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANI MUSTAFA VARANK, OSB BAŞKANLARI VE BÖLGE MÜDÜRLERİ İLE BİR ARAYA GELDİ. YOĞUN KATILIMLA YAPILAN TOPLANTININ AÇILIŞINDA KONUŞAN OSBÜK BAŞKANI MEMİŞ KÜTÜKCÜ, TÜRKİYE'NİN PANDEMİYE VE KÜRESEL EKONOMİDEKİ TÜM ZORLUKLARA RAĞMEN OSB'LERİN SANAYİ ÜRETİMİNDEKİ GÜCÜNÜ KORUDUĞUNU DİLE GETİREREK, YAŞANAN SÜREÇTE ORGANİZE SANAYİ BÖLGELERİNİN ÜRETİME KATKISININ KRİTİK OLDUĞUNU ANLATTI. (İHA/ANKARA-İHA) Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu'nun (OSBÜK) düzenlediği istişare toplantısında Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, OSB başkanları ve bölge müdürleri ile bir araya geldi.

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu’nun (OSBÜK) düzenlediği istişare toplantısında Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, OSB başkanları ve bölge müdürleri ile bir araya geldi.  

 OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, OSB’ye sahip olan Tosya, Taşköprü ve Seydiler’i kapsamadığından Kastamonu için de sorun oluşturan ilçe bazlı teşvik konusunda, “Ülkemizin tamamında yeni bir yatırım ivmesi kazanabilmemiz için özellikle doluluk oranı düşük olan diğer ilçe OSB’lerimizin de iki alt bölge teşvikinden yararlanmasını talep ediyoruz” dedi.

 

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu’nun (OSBÜK) düzenlediği istişare toplantısında Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, OSB başkanları ve bölge müdürleri ile bir araya geldi.

Yoğun katılımla yapılan toplantının açılışında konuşan OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, Türkiye’nin pandemiye ve küresel ekonomideki tüm zorluklara rağmen OSB’lerin sanayi üretimindeki gücünü koruduğunu dile getirerek, yaşanan süreçte organize sanayi bölgelerinin üretime katkısının kritik olduğunu anlattı. Kütükcü, “Bugün Türkiye istihdamını koruyorsa, bu başarının altında pandemiye rağmen tarihinde ilk kez 2 milyon istihdamı aşan organize sanayi bölgelerimiz vardır. Bu camia her zaman olduğu gibi bu dönemde de üzerine düşeni hakkıyla yapmış, ülkemizin üretim gücüne güç katmıştır. OSBÜK ve OSB’ler olarak bu süreçte olumsuzluğa değil çözüme odaklandık. Sorunlarımızın çözümünde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız başta olmak üzere tüm bakanlık ve ilgili kurumlarla istişare ediyoruz” şeklinde konuştu.

  “OSB’ler pandeminin kayıplarını telafi etti”

   Pandemi sürecinin ilk dönemlerinde organize sanayi bölgelerinin elektrik tüketiminin düşüşe geçtiğini hatırlatan Kütükcü, Nisan ayında elektrik tüketiminde dibi gören OSB’lerin elektrik tüketiminde Temmuz ayıyla birlikte toparlanma başladığını ifade ederek, “Şu anda ise pozitif tarafa geçtik. OSB’lerimiz pandeminin kayıplarını telafi etti diyebiliriz” ifadelerini kullandı.

  “İlçe bazlı teşvik gündem oldu”

OSB’lerin bazı taleplerini Bakan Varank’a ileten Kütükcü, hayata geçirilen ilçe bazlı teşvik sistemi için başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere çalışmaya emek veren herkese teşekkür etti. Kütükcü şunları kaydetti:

“Bizim, tarıma dayalı ihtisas OSB’lerimiz de dâhil toplam 343 organize sanayi bölgemiz var. Bu OSB’lerimizin 222 tanesi il merkezi dışında kalan ilçelerimizde. Taşra ilçelerimizde 222 OSB’miz olmasına rağmen yeni teşvik sisteminde ilan edilen toplam 263 ilçenin ise sadece 28’indeki 30 organize sanayi bölgemiz bu teşviklerden yararlanabiliyor. Elbette bu 30 ilçe OSB’mizin yatırımlarında hareketlilik olacaktır. Ancak ülkemizin tamamında yeni bir yatırım ivmesi kazanabilmemiz için özellikle doluluk oranı düşük olan diğer ilçe OSB’lerimizin de iki alt bölge teşvikinden yararlanmasını talep ediyoruz.” İHA