Otomobil fabrikası için DEMİR’DEN ÇAĞRI

  • Yerli otomobil üretecek fabrikanın Kastamonu’da kurulması yönündeki talebini yineleyen AK Parti Milletvekili Murat Demir, bu talebi sadece kendisinin dile getirdiğini ancak bunun yetmeyeceğini belirtti ve KATSO, Borsa ve MÜSİAD başta olmak üzere tüm Kastamonu’ya tek ses olma çağrısında bulundu.
  • En büyük potansiyele sahip ilin Kastamonu olduğu görüşünü savunan Demir, “Tüm oda başkanları, diğer STK’lar, Belediye Başkanımız, Valimiz, sanayicilerimiz ile birlikte tek ses olursak sesimizi güçlü duyururuz.En kısa bir zamanda bu sesi çıkaralım en azından bir yan kuruluş fabrikasını Kastamonu’ya kazandıralım” dedi.

Yerli otomobil üretecek fabrikanın Kastamonu’da kurulması yönündeki talebini yineleyen AK Parti Milletvekili Murat Demir, bu talebi sadece kendisinin dile getirdiğini ancak bunun yetmeyeceğini belirtti ve KATSO, Borsa ve MÜSİAD başta olmak üzere tüm Kastamonu’ya tek ses olma çağrısında bulundu.

Demir, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi:

“Ülkemiz için beklenen çok önemli adım atıldı!..

Beş baba yiğit cesaretlerini ortaya koydular ve “biz yerli otomobili üreteceğiz” dediler.

Bu süreci yıllardır söyleyesöyleye sürekli gündeme taşıyan,Sayın Cumhurbaşkanımıza sonsuz teşekkür ediyorum.

Sayın Başbakanımıza, Sayın Bakanımıza, TOBB Başkanı Sayın Hisarcıklıoğlu’na bu sürede  verdikleri destekten dolayı teşekkür ediyorum.

Yerli araç üretimi için gerekli olan fabrika kurulumu, yan sanayi ve tedarikçileri ile dev bir istihdam yaratacak olması,ülke ekonomimize büyük katkı sunacak olması, cari açığımızın düşürülmesine, kişi başı gayri safi milli gelirin yükselmesine çok ama çok katkı sağlayacaktır.

01 Kasım 2015 seçimleri kampanya çalışması sırasında gündeme gelmiş ve şahsıma sorulan bir soruda şu yanıtı vermiştim.

“Milletvekili seçilirsem otomobil fabrikasını, Sayın Başbakanımıza ve Sayın Bakanımızdan bizzat Kastamonu’ya kurulmasını isteyeceğim” demiştim.

Milletvekili seçildikten sonra dönem Başbakanımız olan Sayın Ahmet Davutoğlu’ndan talep ettim.

Cevabı ise; “Henüz o babayiğitleri bulamadık” demişti.

Bakanımız Sayın Fikri Işık’la görüştüm ve fabrikayı Kastamonu’ya istedim.

Cevabı; “O baba yiğitleri henüz bulamadık,bulabilirsek kararı onlar verecek” diye cevap aldım.

Hatırlanacağı gibi, Sayın Bakanımız Faruk Özlüİlimizi ziyareti esnasında herkesin önünde kendilerinden Kastamonu’ya stratejik bir yatırım talebim oldu. Kendileri söz verdiler. Bunu çalışacağız ve Kastamonu’ya bu desteği vereceğiz dediler.

Evet;

Şimdi ise bu baba yiğitler bulundu, bir çok İllerimiz talepte bulunuyor, otomobil fabrikası bizim ilimize kurulsun diye.

Herkesin hayali tabii ki…

Bir sanayici olarak benim de en büyük hayalim.

Yine sesleniyorum:Otomobil fabrikası ilimiz Kastamonu’ya kurulsun!

Her türlü potansiyele sahibiz.

Ankara’ya 2 saatlik mesafedeyiz. İstanbul’a 1 saatlik mesafedeyiz.İçanadoluBölgesine 4 saatlik mesafedeyiz. İnebolu Limanı dünyaya açılan bir kapı olacak. İnebolu –Kastamonu yolu başladı. Bittiğinde 30  dakika mesafede olacak. Türkiye’nin en büyük konteyner limanı olacak olan Filyos Limanı 2 saatlik mesafede olacak. Karadeniz sahil yolu bittiğinde Artvin’den Edirne’ye hatta uluslararası Gürcistan-Bulgaristan mesafesini sahilden en kolay ulaşım yolu olacak.

Yani düşündüğümüzde, en potansiyel il Kastamonu.

Arazimiz varmı? Tabiiki var. İkinci OSB alanı bir buçuk milyon metrekare.

En fazla göç veren Kastamonu’da  göç tersine dönecek.

Gelelim esas meseleye!

Bu isteği sadece Murat Demir yapıyor.

Sizce yeterli mi?

Peki Ticaret Odamız nerede?

Borsamız nerede?

MÜSİAD nerede?

Yani biz topyekûn Kastamonu olarak neredeyiz?

Biz vekiller istiyoruz, ama bu sadece bizim isteğimizle olacak bir şey değil.

Tüm oda başkanları,diğer STK’lar, Belediye Başkanımız,Valimiz,sanayicilerimiz ile birlikte tek ses olursak sesimizi güçlü duyururuz.

En kısa bir zamanda bu sesi çıkaralım en azındanbir yan kuruluş fabrikasını Kastamonu’ya kazandıralım.

Toplam çalışan sayısı bu üretimde 20 bini aşkın olacak bu fabrika ana merkez olarak üç İlimize kurulacak ve tedarikçi üretim yapan 3 bin civarında firma olacak.

Haydi Kastamonu!

Tek ses olalım ve talebimizi iletelim.”