ÖVGÜ ve ÖZELEŞTİRİ

  • Hasan Baltacı’nın davetlisi olarak TBMM’ye giden yerel gazetelerimizin temsilcileriyle görüşen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kastamonu’nun Milli Mücadele’deki rolüne dikkat çekerken genel merkezleri adına bir de özeleştiride bulundu ve “Kastamonu’dan neden uzaklaştığımızı oturup sorgulamamız lazım. Bunun kusuru büyük ölçüde bizde. Ancak sağolsun Sayın Vekilimde, Sayın İl Başkanım da ellerinden geleni yapıyorlar” dedi.
  • İlk muhtarlık seçiminin Taşköprü’de yapıldığına işaret edip, “Kastamonu’da ilkler çok. Masamın üzerinde Hamamcı Kadı Salih’in biblosu her zaman durur” diyen Kılıçdaroğlu, kendisine yerel basının sorunlarını ve taleplerini içeren bir dosya veren ve kurumların ihaleleri ilana çıkarak yapma konusunda sorunlar yaşandığını, bunların sonucunda da gazetelerin kapılarına kilit vurma noktasına geldiğini aktaran KGC Başkanı Erkan Yılmaz’a, konunun yakın takipçisi olacaklarını söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı’nın daveti üzerine Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne giden Kastamonu basını CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’yla da bir araya geldi.

Ziyarette Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erkan Yılmaz, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yerel basının sorunlarını anlatan dosyayı ve İstiklal Marşı’nın ilk kez yayınlandığı 21 Şubat 1921 tarihli Kastamonu Açıksöz Gazetesi’nin tıpkıbasımınıverdi.

“KASTAMONU’DA İLKLER ÇOK”

Kastamonu’nun Milli Mücadele’deki rolüne dikkat çeken ve Atatürk’e duyulan bağlılığa vurgu yapan Kemal Kılıçdaroğlu, “Kastamonu’dan neden uzaklaştığımızı oturup sorgulamamız lazım. Bunun kusuru büyük ölçüde bizde. Ancak sağolsunSayın Vekilim de,Sayın İl Başkanım da ellerinden geleni yapıyorlar. Gençler de yetişiyor, kendi tarihlerini okuyup hayata bakıyorlar. Dolayısıyla doğru yanlış nedir görüyorlar. Siyasette kullandığınız dil de çok önemli. Kullanılan dilin toplumun değer yargılarına saygılı olması lazım; insanların inançlarına, kimliklerine, yaşam tarzlarına saygılı olması lazım” dedi.

Genel Başkan Kılıçdaroğlu, ‘İlk Muhtarlık Seçimi’nin dâhi Kastamonu’da yapıldığına dikkat çekerek, “Kastamonu’da ilkler çok. Genel Merkez’de masamın üzerinde Hamamcı Kadı Salih’in biblosu her zaman durur” ifadelerini de kullandı.

“YEREL GAZETELERİMİZ KİLİT VURMA NOKTASINA GELDİ”

Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erkan Yılmaz, ziyarette yaptığı konuşmada, “İçerisinden geçtiğimiz bu salgın süreci en çok yerel gazetelerimizi etkiledi. Yerel gazetelerimizin ciddi sorunları var. Genelde ulusal basınımız konuşuluyor, ama bizler adeta bitme noktasındayız” dedi. Yerel basının sorunlarını içeren dosyayı Kılıçdaroğlu’naveren Yılmaz, “Özellikle orman satış ilanları uzun bir süredir yerel gazetelerimize verilmiyor. Kurumlarda tahtaya asılarak geçiliyor, bu da rekabet ortamını ortadan kaldırıyor. Orman satış ilanları bizler için, yerel gazeteler için çok önemli. İhale çok, ama yerel gazetelerde yayınlanmıyor. Yerel gazetelerimiz kilit vurma noktasına geldi” diye konuştu.

“TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

Kemal Kılıçdaroğlu da, “Maalesef öyle. Medya üzerine çok ciddi baskı var, biliyoruz. Konuyu gündeme getiririz” dedi ve ihale ilanları başta olmak üzere yerel basının sorunlarını içeren taleplerin Meclis gündemine taşınması ve ilgili soru önergelerinin verilmesi konusunda talimatta bulundu, konunun yakın takipçisi olacaklarını söyledi.