Öz’den tespit ve dilek

Yusuf Öz: “İlçelerimizdeki, kan kaybının, ilçelerdeki göçün acil önlenmesi gerekiyor. İlçede yaşayan insanlar, ilçelerde kalmalı. İlçeler küçülüyor, Kastamonu büyüyor diyoruz. Kastamonu genelde küçülüyor. Buna genel olarak acil çözüm bulmalıyız, yoksa ki kendi kendimizi kandırmış oluruz. Bu yüzden büyük hizmetler devam etmeli. ”
Öz Yeni Ay Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Kurucu ve Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öz, “genelde küçüldüğünü” söylediği Kastamonu’ya büyük hizmetler kazandırılmaya devam edilmesi gerektiğini söyledi.
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla basın mensuplarına bir yemek veren Öz, “Büyüyor diyoruz ama Kastamonu genelde küçülüyor” tespitinde bulundu ve ilçelerdeki nüfus erimesine dikkat çekti.
Yemekte yaptığı konuşmada basın mensuplarının gününü kutlayan ve “Basın mensuplarımız, medyamız bizlere ve ilimize rehber oldunuz. Kastamonu’daki yatırımların önünü sizler açtınız. Kastamonu meselelelerini kamuoyu ile paylaştınız. Üniversite istediğimizi, tünel istediğimizi, hastane, yol istediğimizi sizler duyurdunuz, sizler öncü oldunuz” diyen Yusuf Öz, deneyimli bir sivil toplumcu olarak Kastamonu’yla ilgili düşüncelerini de şöyle dile getirdi:

“Çok yıllar önce tünele “rantabl değil” diyerek karşı çıkanlara Sinop tünelinii örnek gösterdiğimde seslerini çıkartmamışlardı. Tünelimiz, hava alanımız, yatırımlarımız hızlı bir şekilde devam ediyor. Ama Kastamonu için yeterli değil. Kastamonu için yeni yeni hizmetlerin yapılmasına da devam ediliyor. 2. organize sanayi bölgesi de bölgemizde mutlaka hizmete açılmalı ve Kastamonu’ya kazandırılmalıdır. Yine buna benzer yeni hizmetler de ilimize kazandırılmalıdır.
Kastamonu’nun birlikteliğine ihtiyacı anlamında çok şeyler kazandırmayı arzu ediyorum. Yıllar önce ‘Kastamonu üniversite istiyor’ diyerek Gelin dağında ciddi bir etkinlik düzenlemiştik. Kastamonu’nun ihtiyaçlarını her zaman dile getirdik. Kastamonu’nun önündeki engeller, Kastamonu’nun ilerlemesini zorlaştırıyordu. Tünel, havaalanı, hastane, üniversite, yolların olmayışı Kastamonu için engeldi. Sadece çevre yollarının yapılması bize yetmiyor. İlçelerimizdeki, kan kaybının, ilçelerdeki göçün acil önlenmesi gerekiyor. İlçede yaşayan insanlar, ilçelerde kalmalı. İlçeler küçülüyor, Kastamonu büyüyor diyoruz. Kastamonu genelde küçülüyor. Buna genel olarak acil çözüm bulmalıyız, yoksa ki kendi kendimizi kandırmış oluruz. Köylerimiz tamamen boşaldı, köylümüzü köylerinde kalacak hizmet ve çalışmaları yapmalıyız, köylerimizde kalacak, göçü önleyecek cazip ve onları kalkındırıcı projeleri bir an önce hayata geçirmeliyiz. Bu noktada da basınımıza, siyasi partilerimize, sivil toplum örgütlerimize büyük iş düşüyor ve bunu tetiklemeleri gerekiyor.”

“Engelliler Spor Kulübü kazandırıyoruz”

Yusuf Öz, Öz Yeni Ay Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi olarak yaptıkları çalıışmalar ve planlarıyla ilgili bilgi verirken de şunları söyledi:

“Biz kurum olarak iyi bir iş yaptığımıza inanıyoruz, hatta bu işte geç kaldığımızı bile düşünüyoruz, engellilere hizmet etmek, onlarla bir ve beraber olmak bizleri çok mutlu ediyor ve bizlerin üzerindeki yorgunluğumuzu da gideriyor, bizde Öz-Yeni Ay ailesi olarak eğitimde ilerdeyiz. Ben eğitimci değilim ama serviscilik geçmişim var. Bu sayede de bu işe başlamış olduk. Bunu en iyi şekilde yapmaya da çalışıyoruz. Engellilerimize hizmeti doruk noktada ibadet gibi düşünüyoruz. Kastamonu’ya bir okul kazandırmayı hayal ediyorum.
Spor konusunda da 1979 yılında Küre Bakırspor’u zor şartlarda kurduk. Tek başımıza mücadele ettik. Siyasetin ve terörün acımasızlığı o dönemde yoğundu. Spor ilimizin ve ilçelerimizin bir markasıdır. Olmazsa olmazıdır. Devletimizin spora ve amatör spora mutlaka katkı vermesi gerekiyor. Kastamonu’ya Öz Yeni Ay Engelliler Spor Kulübünü kazandırıyoruz. Bu konuda derneğimizi de kurduk, tescillendi. Çeşitli branşlarda içinde yer alacak. Engelli olup atletizm, satranç, masa tenisi oynayan bizim ve diğer kurumlarda çok başarılı olan evlatlarımız var.
Rehabilitasyon konusunda çalışanların da adında da olduğu gibi özel olması gerekiyor, alanında uzman olması gerekiyor, Öz Yeni Ay’da özel insanların bulunması, bize gurur veriyor. Özel insanlara hizmet veren insanların da kadromuzda yer almasını da karşılıklı sevgi ve saygı doğrultusunda başardım. Açtığımız günden bu tarafa devam ettirdiğimiz Öz Yeni Ay ailesi olarak düzenlenen yemek ve bu toplantılar da geleneksel olarak bundan sonra da devam edecek.”
CENGİZ MUHZİROĞLU