Özel Anadolu’da da aşılama başladı

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Çin’den Türkiye’ye getirilen CoronaVac aşısı, Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde olduğu gibi  Kastamonu Özel Anadolu Hastanesi’nde de  sağlık çalışanlarına yapılmaya başlandı.

Hastanede ilk aşıyı olan Kastamonu Özel Anadolu Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Zeki Esat Öztürk, ağrı ve sızı hissetmediğini belirterek, “Aşılama sürecini Avrupa ülkelerinden bile daha kısa sürede Türkiye genelinde başarıyla bitireceğimize inanıyorum” dedi.

 

Türkiye’de uygulanan kısıtlamalarla beraber vaka sayılarında belirgin bir düşüş yaşandığına da dikkat çeken Kastamonu Özel Anadolu Hastanesi Başhekimi Nöroloji Uzm. Dr. Zeki Esat Öztürk, “Ancak vatandaşlarımızın koronavirüs tedbirlerine bir süre daha devam etmesi gerekiyor. Nüfusun tamamı aşılansa bile sürü bağışıklığının oluşabilmesi için bir süreye daha ihtiyacımız olacak. Özlediğimiz o eski günlere dönebilmemiz için bu sürede maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyumaya devam etmek zorundayız” şeklinde konuştu.

Sağlık Bakanlığı’nın geliştirdiği ‘aşıla’ mobil uygulaması hakkında da bilgi veren Kastamonu Özel Anadolu Hastanesi İdari Hizmetler Direktörü Ecz. Mehmet Aydemir ise, “Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşı kayıtları, Sağlık Bakanlığı’nın geliştirdiği ‘aşıla’ mobil uygulaması üzerinden yapılacak. Aşı uygulanmadan önce mutlaka ‘aşıla’ mobil uygulaması üzerinden aşı uygunluğu kontrol edilecek, kare kodu okutularak kaydı tamamlandıktan sonra aşı uygulaması yapılacak. Aşıla uygulaması ile ilgili tüm bilgilere, dokümanlara, duyurulara ve eğitim videolarına ‘https://asila.saglik.gov.tr’ adresinden erişilebilecek. Sağlık Bakanlığı’nın geliştirdiği uygulama ile hekimler ve sağlık personeli, kolay ve hızlı bir şekilde vatandaşların aşılanma sürecini takip edebilecek” dedi.

“AŞILAR RİSK ÖNCELİĞİNE GÖRE YAPILACAK”

Kastamonu’da vaka sayılarının düştüğüne işaret eden Kastamonu Özel Anadolu Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Kilinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Saliha Bakır Özbey ise, eskiye dönüşün ancak aşılamaların tamamlanmasıyla mümkün olabileceğini belirterek, “Aşı çalışmalarımızı yüksek, orta ve düşük risk grubu olarak yapacağız.

“TEK SİLAHIMIZ AŞI”

Buradan şunu söylemek istiyorum, Mart ayından bu yana hem ülkemiz, hem dünya, yüzyılın salgını ile mücadele ediyor. Bu salgınla baş etmenin yegane yolu aşılamadır. Yani bu virüsle başetmedeki tek silahımız aşıdır. Vatandaşlarımız aşının güvenliği konusunda endişeye kapılmasın ve sırası gelince gönül rahatlığıyla aşılarını olsunlar. Türkiye’deki erken sonuçlara baktığımızda inaktif aşının yüzde 92’lik koruyuculuğu söz konusu. Dünya Sağlık Örgütü aşılarla ilgili yüzde 50’nin üzerinde bir etki varsa başarılı kabul ediyor. Aşı bu konuda son derece etkili” dedi.

“KASTAMONU SAĞLIK ŞEHİDİ VERDİ”

Dünyayı etkisi altına alan salğında çok kayıplar verildiğine de dikkat çeken  Dr. Saliha Bakır Özbey, “Bu süreçte bilindiği üzere Kastamonu birde sağlık şehidi verdi. Hastanemizde Radyoloji Uzmanı olarak görev yapan Uzm. Dr. Vedat Gök’ü maalesef kaybettik. Bu vesile ile başta Dr. Vedat Gök olmak üzere pandemide hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı diliyorum. Vaka sayılarının azalmaya başladığı şu günlerde vatandaşlarımızdan rehavete kapılmamalarını ve maske, mesafe ile hijyen kurallarına uymalarını istiyoruz. Aşılama çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte özlediğimiz o eski günlere hep birlikte ulaşacağımıza inancımız tamdır. Tüm Kastamonululara sağlıklı günler diliyorum” ifadelerini kullandı.