Özel yurtçuların yaşam savaşı

Üçüncü durakları belediye olacak

“Kastamonu’da yurt sorunu yok”

Eğitim sezonu başladıktan sonra Kredi Yurtlar Kurumu’nun bina kiralaması sonucu yurtlarında kalan öğrencilerin kayıtlarını sildirmesinden muzdarip olduklarını kaydeden şehrimizdeki özel yurt sahipleri, Belediye Başkanı Babaş ile de görüşecek.

Şehrimizde yurt sorunu olmadığını dile getiren özel yurt sahipleri, işletmelerinin ayakta kalmasının üniversitede yeni bölümler açılmasına bağlı olduğunu ifade ediyor.

 

Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun (KYK) eğitim sezonu başladıktan sonra bina kiralayarak yatak kapasitesinin artırması sonucu yurtlarında kalan öğrencilerin kayıtlarını sildirmesinden muzdarip olduklarını kaydeden şehrimizdeki özel yurt sahipleri, Belediye Başkanı Tahsin Babaş ile degörüşme kararı aldılar.

Vali Şehmus Günaydın ve KATSO Başkanı Selçuk Arslan’a sorunlarının kaynağını ve çözüm üzerine önerilerini anlattıklarını kaydeden özel yurt sahipleri, “Belediye Başkanı Tahsin Babaş’tan randevu talebinde bulunduk, ona da sorunlarımızı aktaracağız” dediler.

KYK’nın kapasitesini artırmasına karşı olmadıklarını ancak öğrenim yılının ortasında böyle bir uygulamaya gidilmesinin öğrenciler ile kendilerini karşı karşıya getirdiğini kaydeden özel yurt işletmecileri, “Yurtlarımızda kalan öğrenciler fiyat farkı nedeniyle kayıtlarını sildirmek istiyorlar ve bu da bizi zor duruma sokuyor. Bizim devletle rekabet edebilme şansımız yok” şeklinde dertlerini aktarıyorlar.

“Şehrimizde yurt sorunu yok”

 Görüşünü paylaşan özel yurt işletmeciler şehrimizde yurt sorunu olmadığını ve içinde bulunduğumuz öğrenim sezonunda hiçbir öğrencinin barınma sorunu yaşamadığını iddia ediyorlar. Özel yurt sahipleri işletmelerinin ayakta kalmasının tek çaresini ise üniversite bünyesinde yeni bölümler açılmasında görüyorlar.

 Gerekirse Bakan Kılıç ile görüşeceğiz

Özel yurt sahipleri sorunlarının çözümü için temaslarını sürdüreceklerini, gerekirse KYK’nın bağlı olduğu Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ile görüşeceklerini ifade ettiler.

(Haber Servisi)