PANDEMİ GÖLGESİNDE OLSAK DA, BU BİZİM BAYRAMIMIZ

Yükseklerden akan ırmak gibi yüreğimizi coşkuyla dolduran Cumhuriyet Bayramı’na, masmavi gökyüzü eşlik ediyor. Sonbahar güneşinin aydınlattığı kentte, sıcağı bölen hafif rüzgar, dere boyundaki ağaç yapraklarıyla fısıldaşıyor. Azimle, inançla, kararlılıkla 97 yıl önce ilan edilen Cumhuriyet’i kutlamak için alana gelenlerle, günün sesleri yavaşça çoğalıyor.

Pandemi tedbirleri kapsamında halkın az katıldığı, törenin kısıtlı tutulduğu bir kutlamada, Şehr-i Dilara müzik topluluğunun gerçekleştirdiği mini konser, yüreklerdeki bayram coşkusuna eşlik etti. Spor kulüpleri gösterilerinde duru güzellikleri ve sergiledikleri hareketlerle çocuklar ve gözlerinde bin bir umutla şiirleri seslendiren öğrenciler,  bu özel güne anlam kattılar.

Kastamonu Valisi Avni Çakır, resmi geçit sırasında gaziler, itfaiyeciler, sağlık çalışanları gibi protokolü selamlayan grupları, hafifçe başıyla selamlamasıyla, devletin babacan yönüyle tüm çalışanlarını kucaklamış oldu. Ne de olsa, karşısındakine değer verme bir ışıktır ve nereden sızacağı belli değildir. Ancak kişilerin yolunu, yaşamını aydınlattığı, motive ettiği bir gerçek.

Vali Çakır konuşmasında; “29 Ekim bağımsızlığımızın ifadesi Cumhuriyetin ilanı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve aziz silah arkadaşlarının bizlere en büyük mirası, ulusal değerimiz, tek vücut olma başarımız ve engellerin aşılmasındaki gücümüzdür” derken, Kastamonu’ya da şu sözlerle özel bir parantez açtı:

“Kurtuluş savaşının her türlü yokluk ve imkânsızlığı içerisinde bu toprakları canları pahasına savunan Türk milleti, esareti kabul etmeyerek büyük bir mücadele göstermiştir. Şehitler diyarı olarak tarih boyunca sergilediği kahramanlıklarla haklı bir gurur yaşayan Kastamonu ilimiz, Milli Mücadele yıllarında herhangi bir işgale maruz kalmamasına rağmen cephelere asker ve mühimmat taşınmasını sağlamak suretiyle örnek bir tutum sergileyerek, vatanın işgallerden kurtulması sürecinde önemli görevler üstlenmiştir.”

Kastamonu Valisi Avni Çakır, terör örgütleri aracılığıyla ülkemizin ilerlemesini, gelişmesini engellemeye ve bölüp parçalamaya çalışanların bunu başaramayacağını vurgulamasının ardından, gençlere seslendi.

Cumhuriyetimizin 97’inci yıl dönümü etkinlikleri kapsamında, Kastamonu Belediye Spor Kulübü ve Özel Bireyler arasında oynanan Hentbol maçı da yüreklere değdi. Özel bireylere her zaman destek olan Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. Galip Vidinlioğlu, Cumhuriyet Bayramı Basın Açıklamasında şöyle diyordu:

“Cumhuriyeti’mizin bölünmez bütünlüğünü sonsuza kadar yaşatmak en önemli sorumluluğumuzdur. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün açtığı yolda, gösterdiği hedefe durmadan ilerleyerek en büyük eseri Cumhuriyet’imizi akılla, bilimle ve büyük bir kararlılıkla sonsuza kadar koruyacak ve yaşatacağız.

Milletimizin birlik ve bütünlüğü karşısında hain planlar ve karanlık güçler Cumhuriyetimize zarar veremeyecek, Türk Milleti’nin güçlü iradesi karşısında tutunamayacaktır.”

Vali Avni Çakır ve eşi Bahar Çakır, Kastamonu Milletvekilleri Metin Çelik ve Hasan Baltacı, Garnizon Komutanı ve Asker Alma Bölge Başkanı Personel Albay Yücel Ercan, Kastamonu Belediye Başkanı Op.Dr Rahmi Galip Vidinlioğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Uzun, Adalet Komisyonu Başkanı Gökhan Oflaz, Vali Yardımcısı Vedat Yılmaz, İl Emniyet Müdürü Necati Denizci, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Mücahit Avkıran, 5’inci Jandarma Eğitim Alay Komutanı Jandarma Albay Mehmet Çelik, kamu kurum amirleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, kamu görevlileri ve vatandaşların katılımıyla gerçekleşen tören, maskelerle kutlanan ilk Cumhuriyet Bayramımız oldu.

Cumhuriyetimizin 98. Yılını pandemi olmadan, gönlümüzce kutlamamız dileği yüreğimizde; Cumhuriyet’e kavuştuğumuz 29 Ekim’den, Atatürk’ü ebediyete yolcu ettiğimiz 10 Kasım’a doğru ilerleyen haftada; Mustafa Kemal Atatürk günlerinde, O’nu her zaman olduğu gibi saygı ve sevgiyle anıyoruz.

 

MİNE ÖZGÜR