Pazarcılardan tepki ve istek

Kuzeykent’te hafta sonu tezgah açan pazarcılar, park alanının tanıtım etkinliğine açılmasından kaynaklanan müşteri kaybı sonucu yeterli satış yapamayınca bu duruma tepki gösterdi.

Pazarcılar, “Kapalı pazaryeri ve otoparkta fuar ve tanıtım günleri gibi etkinlikler yapılmasını istemiyoruz” dediler.

Pazarcılar ve esnaf,  Kuzeykent Kapalı Pazaryeri’nin otopark alanının tanıtım etkinliğine tahsis edilmesine tepki gösterdiler.

Yukarı Elyakut Köyü’nden üretici ve satıcı İhsan Abalı, pazaryeri ile ilgili yaşadıkları sorun ve sıkıntıları şu cümlelerle dile getirdi:

“Fuar, tanıtım günleri gibi etkinliklerin kapalı pazaryerinde ve araç park alanı içinde yapılması, biz pazarcı esnafını büyük sıkıntıya sokmaktadır. Kapalı pazar yerinde yapılan fuar ve diğer tanıtım günleri sonrasında şimdi de araç parka alanında tanıtım günleri düzenlenmesi pazarcı esnafını bitirmiştir, pazarcı esnafının ekmeği ile oynanmış ve oynanmaktadır.  Bizim ürünleriniz günlük ve iki üç gün içinde satılması gereken ürünlerdir.

Kuzeykent’te pazar günü kurulan pazarda meyve ve sebze ürünleri satıcılarının yanında köy ürünleri satanlar, getirdikleri süt, yoğurt ve benzeri ürünleri satılamayıp ellerinde kalınca geri götürmek zorunda kalmışlardır.

Araçlarına park edecek yer bulamayan, araç parkına tanıtım günleri açılması üzerine vatandaşlar araçlarını park edecek yer bulamamış, ihtiyaçlarını de giderememişlerdir. Parkın tanıtım günü için kapatılması üzerine araçlar ana yol kenarlarına çekilmiş, yol kenarları da tamamen dolmuş, burada da yayalar için ve trafik için de tehlike oluşmasına sebep olmuştur.

Tanıtım günleri ile ilgili bilgi oda ve esnaf kuruluşlarına bildirilmemiş, bu yönden de büyük sıkıntı yaşanmıştır.

Pazar günü sabah pazarcı esnafları büyük sıkıntı yaşayarak, çok sayıda kişi de şikâyetlerini ilgili kişilere bildirmiştir.

Kuzeykent Kapalı Pazaryeri ve araç park alanında etkinlik bitmiyor ve bizler mağdur ediliyoruz. Biz artık bu tür tanıtım, fuar ve diğer benzeri etkinliklerin başka bir yerde yapılmasını, pazarcı esnafının daha fazla mağdur edilmemesini istiyoruz. İlgililerden de bu konuda cevap bekliyor ve bu konuyu bir an önce çözmelerini istiyoruz.

Bizler karda, kışta, yağışta her dönemde zor şartlarda da olsa halkımıza hizmet veriyoruz. Bu hafta çok pazarcının ve esnafın malı elinde kaldı, zararı büyük. Pazardan aldığı ürünleri taşıyamayan, araçlarını park edemeyen vatandaşlar alışverişlerini yapamadan geri döndüler. Artık mağdur edilmek istemiyoruz, burada bu tür etkinliklerin yapılmamasını istiyoruz. Bundan herkes şikâyetçi, millet memnun değil, satıcı memnun değil. İlgilileri de göreve çağırıyoruz. Pazara gelen herkesin zararı büyük. “

 

CM