Pidede mesafeli kuyruk

Ramazanın ilk günü dün idrak edilirken, Kastamonulular iftar sofralarının olmazsa olmazı ramazan pidesi için bu kez fırınlarda kuyruğa fiziki mesafeyi koruyarak girdi.

Koronavirüsten (Coid-19) korunma önlemleri kapsamında dolayı iftardan iki saat önce üretiminin durdurulması kararı alınan ramazan pidesi için gazete ilanları ve afişlerle uyarıda bulunan Kastamonu Gıda Maddeleri, İmal ve Satıcıları Odası, “Pide ve ekmeğini erken al sağlıklı kal” çağrısında bulundu.

Oda Başkanı Ufuk Dravor, konuyla ilgili şunları söyledi:

“Koranavirüs ile mücadele kapsamında ramazan ayı tedbirleri kapsamında çıkan genelge ile Ramazan pidesi ve ekmek satışı ile ilgili olarak, Ramazan ayı süresince iftar saati ve hemen öncesinde oluşabilecek pide kuyrukları ve yoğunluğun oluşturacağı bulaş riskinin önlenmesi amacıyla fırınlardaki pide ve ekmek üretimi ile özel sipariş alımı (yumurtalı, susamlı, katkılı vb. pide) iftardan 2 saat önce sonlandırılacaktır. (iftar saatlerinden sonra fırınlarda üretim, satış ve diğer hazırlık işlemleri devam edecektir. Hemşerilerimizin ve vatandaşlarımızın pide ve ekmek alımlarında sosyal mesafeyi de koruyarak iftardan 2 saat önce ihtiyaçlarını gidermeleri gerekiyor. Uygulama kapsamında hazırlamış olduğumuz “Erken al, sağlıklı kal” yazılı broşürlerimizi de tüm fırınlarımızın camlarına ve duvarlarına taktık. Bu yıl ramazan ayında 400 gr pide 3,5 lira ve susamlı, yumurtalı pide de 4 liradan satılacak. Bu konuda da karar aldık. Bu vesile ile tüm hemşerilerimizin ramazan ayını sağlık, sıhhat, huzur içinde ibadetlerini de yaparak geçirmelerini diliyorum”

Ramazan pidesi çıkaran fırın sahipleri Ali Kuşcu, Satılmış Ayar ve Hüseyin Ayar da “Ramazan pidesi için çalışmalarımızı yaptık. Bir sıkıntı ve kuyruk oluşmasını önlemek için de gündüzden pidelerimizi yaparak hazır hale getirdik. İftardan 2 saat öncede satışlarımızı tamamlayacağız. Aldığımız tedbirler kapsamında çok uzun kuyruklar da İnşallah oluşmayacak” diye konuştular..CM