Polis teşkilatına 560 taze kan

  • Kastamonu PMYO’da 560 öğrenci mezun olan polisliğe ilk adımı attı. Dün gerçekleştirilen yemin töreninde konuşan Vali Yaşar Karadeniz, “Her zaman milletimize yakın olarak görevinizi ifa edeceksiniz. Tarafsızlık ilkesini hiçbir zaman aklınızdan çıkarmayacaksınız. Bu tarafsızlık devlet ile devlet düşmanı arasında devletten yana taraf olmayı gerektiriyor. Devletten yana taraf olmak demek kanunlarımızın emrinde olmak demektir. Önce kanundan emir almak, haksız ile haklı arasında haklıdan yana taraf olmak demektir. İnanıyorum ki sizler bu prensipler çerçevesinde tüm Türkiye’de çok başarılı görevler ifa edeceksiniz” dedi.

 

Kastamonu Polis Meslek Yüksek Okulu’nun (PMYO) 17. Dönem mezunlarının diploma ve yemin töreni dün gerçekleşti. yapıldı. 2018 – 2019 Eğitim ve öğretim yılında Kastamonu PMYO’dan 560 öğrenci mezun olarak polis memuru oldu.

Düzenlenen törene Vali Yaşar Karadeniz, Garnizon Komutanı Personel Albay Gamze Aydoğdu, Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, Emniyet Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu Başkanı Fenni Gürsel, Polis Akademisi Polis Amirleri Eğitimi Merkezi Müdürü Prof. Dr. Orçun İmga da katıldı.

Programda 17. Dönem birincisi Esat Kaya, Polis Meslek Yüksek Okulu Müdürü Ömer Sülün, Polis akademisi Başkanlığı Polis Amirleri Eğitim Merkezi Müdürü Prof. Orçun İmga, Emniyet Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu Başkanı Fenni Gürsel ve Vali Yaşar Karadeniz konuşma yaptı. Dönem birincisi Esat Kaya yaş kütüğüne plaket çaktı.

Dereceye giren Dönem birincisi Esat Kaya, dönem ikincisi Yakup Kurtulmuş’a ve dönem üçüncüsü Ahmet Semih Özel’e plaket ve hediyelerini Yaşar Karadeniz, Fenni Gürsel ve Orçun İmga vererek dereceye girenleri kutladı.

Program yemin töreninin yapılması, keplerin havaya fırlatılması ile sona erdi. Mezun olan Polisler program sonunda aileleri ile kucaklaştı.

Törende yapılan konuşmalarda şunlar ifade edildi:

ESAT KAYA

Dönem birincisi Esat Kaya arkadaşları adına yaptığı konuşmasında, “Bugün burada iki yıllık eğitim-öğretim sürecini başarıyla tamamlamanın sevincini, ülkemiz ve milletimize hizmet edecek olmanın gurur ve heyecanını hep birlikte yaşıyoruz. Teşkilatımızın 1845 yılında bu güne toplumda huzur ve güveni sağlamak, vatandaşın can ve mal güvenliğini korumak, kanun hakimiyetini ve devlet otoritesini sağlamak gibi önemli görevleri üstlenmiştir. Bu görevlerin en iyi şekilde yerine getirilmesi ise eğitim ile mümkün olmaktadır. Bu doğrultuda bizde bu eğitim kurumundan gerekli bilgileri alarak Atatürk ilke ve inkılâplarına bağlı çağdaş polisler olarak memnun oluyoruz. Ayrıca Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün polisi tasvir eden, ‘Polis bir asker kadar disiplinli, bir hukukçu kadar hukuk adamı, bir anne kadar şefkatli’ olmalıdır sözünü kendimize vizyon edineceğiz. Bizleri bu kutsal yolda bilgili, ahlaklı, bilinçli bir vatandaş olarak yetiştiren her türlü imkanı sağlayan başta Sayın Okul Müdürümüze, müdürlerimize, sıralı amirlerimize, ders hocalarımıza ve bizleri bu günlere getiren maddi ve manevi desteğini hiçbir zaman esirgemeyen ailelerimize minnet ve şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

ÖMER SÜLÜN

Kastamonu Polis Meslek Yüksekokulu Müdürü Ömer Sülün de konuşmasında şunları söyledi: “Kaliteli bir güvenlik hizmet için kaliteli polis, bunun içinde kaliteli bir polis temel eğitimi gerekmektedir. Polis Akademisi Başkanlığına bağlı, Kastamonu Polis Meslek Yüksekokulu olarak genç polis adaylarımıza 2 yıllık temel-eğitim öğretim sürecince, teorik bilgiler ve bunların uygulamaya döküldüğü; yaparak ve yaşayarak beceri kazandırmaya yönelik, teorik ve uygulamalı eğitim verilmiştir.  Sevgili gençler, unutmayın ki şuan mezuniyetinize ve mesleğe ilk adım atışınıza şahit olan büyüklerinizin yerini, sizler alacaksınız. Bu sorumluluğu alacak olmanın bilinciyle kendinizi geliştirmekten asla vazgeçmeyin.  Tamamen insana dönük, çok şerefli bir mesleği icra edeceksiniz.  Gücünüzü kanunlardan, desteğini halkımızdan alın. Hiçbir  kurum ve oluşuma iradenizi ve aklınızı teslim etmeden, yalnızca milletine hizmet etmeyi kendinize ilke edinin.  Emniyet Teşkilatının yeni polisleri olarak sizlerin bu günlere gelmenizde emeğini esirmeyen saygıdeğer ailelerinizi en içten duygularımla kutlar, hayatınız boyu mutluluk ve başarılar dilerim. Bir kez daha genç mezunlarımızın teşkilatımıza, ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını temenni eder, yaklaşan Ramazan Bayramı’nızı şimdiden kutlarım”.

PROF.DR. ORÇUN İMGA

Polis Amirleri Eğitim Merkezi Müdürü Prof. Dr. Orçun İmga da mezunları kutlayarak, “Sizlerden en büyük beklentimiz sadece şerefli milletimizin ve büyük devletimizin polisleri olarak görev yapmanız, vazifenizin gereklerini yerine getirirken bundan başka hiçbir zümre, grup ya da cemaate sadakat veya itaat hissetmemenizdir. Bağlı olduğunuz yegane otorite Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin sarsılmaz otoritesi ve rehberiniz de devletimizin kanunları olacaktır. Kendinizi bu milletten ve devletten başka hiçbir güce karşı yükümlülük altında hissetmeyiniz.” diye konuştu.

FENNİ GÜRSEL

Emniyet Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu Başkanı Fenni Gürsel de Türk Polis Teşkilatı olarak 174 yıllık köklü geçmişle milletin huzur ve güvenliği için çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti.

Gürsel, bu görevi yerine getirmede en büyük payın iyi yetiştirilmiş, devlete sadık, milletine bağlı, vazifesi uğruna gözünü kırpmadan canını feda etmekten çekinmeyen kahraman mensupların olduğuna işaret etti.

Gürsel, mezunlara şöyle seslendi:

“Gelecekte ülkemizin kaderini belirleyecek önemli görevler üstleneceksiniz. Sırtınızda taşıyacağınız şerefli üniforma ve zor olduğu kadar da onurlu olan bu meslek sizlere birçok yetkiler verdiği gibi önemli sorumluklar da yüklemektedir. Sizler aldığınız eğitimler neticesinde, donanımlı birer polis olarak şartlar ne olursa olsun dün olduğu gibi bugün de vatanımızın bağımsızlığı, milletimizin birlik ve beraberliği için kanunlar çerçevesinde size verilen görevleri en iyi şekilde yerine getirecek, vatan hainlerine ve bölücülere asla taviz vermeyecek, devletin ve milletin polisi olacaksınız. ”

YAŞAR KARADENİZ

Son konuşmayı yapan Vali Yaşar Karadeniz ise mezun polislere yönelik yaptığı konuşmada şunları ifade etti:

“Sizler 2 yıldır Kastamonu’da iyi bir eğitim aldınız. Bu 2 yıl içerisinde ilimizin tarihi ve kültürel birikimine ve zenginliğine sizlerde beşeri zenginlik kattınız. Zorunlu olarak Kastamonu’ndan ayrılırken, buradan memnun olarak ayrılacağınıza inanıyorum. Buraya geldiğiniz gibi Türkiye’nin 4 bir yanına bu kutsal görevi icra etmek üzere dağılacaksınız. Unutmayın ki bugüne kadar siz büyük Türk Milletinin bir ferdiydiniz. Fakat şimdi taşıdığınız üniformayla bu millet için önemli bir görevin parçası haline geldiniz. Bunun önemini bilerek görevinizi yapacaksınız. Bizim milletimizi diğer milletlerden ayıran en önemli özelliği her zaman güvenlik güçlerini yanında görmek ister. Onları kendine ne kadar yakın görürse, kendini o kadar huzur içinde hisseder. Onun için her zaman sizlerde milletimize yakın olarak görevini ifa edeceksiniz. Tarafsızlık ilkesini de hiçbir zaman aklınızdan çıkarmayacaksınız. Bu tarafsızlık devlet düşmanlarına karşı da devletten yana olmayı gerektiriyor. Devletten yana taraf olmak demek, kanunlarımızın emrinde olmak demektir. Devletten yana olmak demek, haksızla haklı arasında haklının yanında olmak demektedir. İnanıyorum ki sizler bu prensipler çerçevesinde çok başarılı görevler icra edeceksiniz”

 

Cengiz MUHZİROĞLU