“Rakamlar hiç bu kadar yüksek olmamıştı”

  • Belediye Meclis toplantısında koronavirüs rakamlarını değerlendiren Başkan Galip Vidinlioğlu, “Vaka sayımız gerçekten çok arttı. Sağlık çalışanlarımız gerçekten tükenme noktasındalar. Bu kadar gayret varken en azından dışarıda dolaşan insanlarımıza biraz daha hassasiyet diyorum. Aldığım haberlere göre de çok ciddi sayıda entübe edilen hastamız var. Rakamlarımız hiç bu kadar yüksek olmamıştı” dedi.

Kastamonu Belediyesi’nin Aralık ayı Meclis toplantısı Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu’nun başkanlığında gerçekleşti.

Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yurt’un test sonucunun da pozitif olması sonrasında, toplantının açılışında koronavirüs vakalarına değinen Başkan Galip Vidinlioğlu, son rakamların hiç olmadığı kadar yüksek olduğunu söyledi.

Vidinlioğlu, “Mehmet Hocama da geçmiş olsun, cuma gününden bu tarafa kovid testi pozitif. Bazı arkadaşlarımız da temaslı. İnşallah tez zamanda bunu atlatırız” dedi.

İlimizde korona virüsün ciddi şekilde etkisini arttırdığını söyleyen Başkan Vidinlioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Vaka sayımız gerçekten çok arttı. Yeni filyasyon ekipleri gündeme gelecek. Özellikle bizim MHP grubumuzda çok ciddi sayıda eksiğimiz var hepsi de kovid dolaylı, kimisi temaslı kimisi pozitif. Eğitim ve Araştırma Hastanemizin Başhekimi Zafer hocam ile görüştüm. Durum gerçekten çok ciddi. Belki yatak olarak bir miktar daha tolere edilebilir ama yataktan ziyade yoğun bakım şartları çok daha önemli ve yoğun bakımlarda sürekli nasıl ilave yapabiliriz de durumu biraz daha götürebiliriz düşünülüyor.”

“SAĞLIK ÇALIŞANLARIMIZ TÜKENME NOKTASINDA”

“Bu arada sağlık çalışanlarımıza Allah güç kuvvet versin gerçekten tükenme noktasındalar. Hiçbir şey yapmıyorsak Allah rızası için onlar o kadar gayretin içindeyken, biz şehrin idarecileri olarak bu kadar gayret ediyorken bazı yaşananlar gerçekten üzüyor. Bu kadar gayret varken en azından dışarıda dolaşan insanlarımıza biraz daha hassasiyet diyorum. İstenen çok zor bir şey değil. Özellikle bundan bir ay önce vakalar biraz daha kolay atlatılabiliyordu, bu hafta iş yine ciddileşti. Çünkü sürekli şekil değiştirerek mutasyona uğrayan bir virüs var ve Allah muhafaza yakalananı da çok kolay bırakmıyor.”

“RAKAMLARIMIZ HİÇ BU KADAR YÜKSEK OLMAMIŞTI”

“Ben bir hekim olarak bu virüsle ilgili çok fazla bir şeyi ben de bilmiyorum çünkü her geçen gün farklı bir biçimde ortaya çıkıyor. ‘Bana bir şey olmaz’ evet belki sana bir şey olmaz ama sevdiklerine zarar verir. Dikkat etmekte fayda var. Tedbirimizi alalım sonrası tevekkül. Ben bu konuda habire bir korku içinde değil, rutin hayatıma devam ediyorum elbette ki sakınıyorum. Mehmet hocam benim on katım fazla dikkat ediyordu, maske takıyordu ama o yakalandı. Maske konusunda, dezenfektan ve mesafe konusunda hassas olalım. Yakaladığı zaman zarar veriyor. Aldığım haberlere göre de çok ciddi sayıda entübe edilen hastamız var. Rakamlarımız hiç bu kadar yüksek olmamıştı. Lütfen dikkat diyorum.”

MUZAFFER BERBER’E ANMA

Geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden MHP İl Yönetim Kurulu üyesi, eski Belediye Meclis üyesi Muzaffer Berber’i de toplantıda anan Başkan Vidinlioğlu, “Uzun yıllar hizmet etmiş, grup başkanlığı yapmış, Belediye Başkanvekilliği yapmış, büyüğüm Muzaffer ağabeyi kaybettik. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun. Kaybımız büyük. Çok candandı, 22-23 yıldır buradayım daha hakkında olumsuz bir ifade kullanan görmedim. Rabbim mağfiret eylesin, mekanı cennet olsun; hepimizin başı sağ olsun” dedi.

GÜNDEM MADDELERİ

Toplantının gündeminde ise Doğa ve Kültür Köyü Öğretmenevi’nde açık kır düğün alanı, sert zemin ve yeşil alan yapım talebi oy birliğiyle kabul edildi.

Yine eski belediye binası Osmanlı Sarayı’nın kütüphaneye tahsisi de bir yıl daha uzatıldı. Belediye Başkanı Vidinlioğlu, konuyla ilgili olarak, “Orası eski başkanlık makamımız. Temsiliyet noktasında da oranın yine başkanlık makamı olarak kullanılması benim arzum, iradem de o yönde. İl Halk Kütüphanesi yapılana kadar da tahsis yapılacak. Ama iyi niyeti göreyim, uzun süreli tahsis vermem, Meclis’e de bunu sunarım, kanaatim bir yıllığına uzatma yönünde. Bir yıl sonunda İl Halk Kütüphane binasının yapımına başlanırsa kısa sürede de bitebilir diye düşünüyorum” dedi.

TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonu yanında bulunan, mülkiyeti belediyeye ait yerin 10 yıllığına direksiyon sınav ve eğitim yeri olarak kullanılma talebi de oy birliğiyle kabul edildi.

Mülkiyeti Belediye’de olan Aktekke Mahallesi’nde bulunan otopark için de ücret güncellemesi konusu Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edildi.

AFAD ile ortak hizmet projesinin gerçekleştirilmesi kapsamında Belediye Başkanı R. Galip Vidinlioğlu’na yetki verilmesi konusu da oy birliğiyle kabul edildi.