Referandum iptali mahkemelik!

  • Tosya Suluca köyünün belediye sınırları içine alınmasıyla ilgili olarak 2017’de yapılan referandumun, Belediye Meclisi onay kararında eksiklik olduğu gerekçesiyle Kaymakamlıkça iptal edilmesi üzerine konuyu mahkemeye taşıyan köy sakinlerinden Ahmet Sayar, “Referandum iptal edilemez. İdare mahkemesinden sonuç alamazsak konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne götüreceğiz” görüşünü dile getirdi.
  • Tosya Haberleri haber sitesine konuşan Sayar, referandumdan çıkan ve Tosya Belediye Meclisi’nce de onaylanan mahalle olma kararının uygulanması gerektiğini savunurken, “Cumhurbaşkanı’nın bile iptal etmediği referandumu siz nasıl iptal edersiniz. Tosya üzerinden yeniden içtihat mı yapılıyor. Valilik onaylamış, Belediye Meclisi onaylamış bunun daha geriye dönüşü yok. Hakkımız aramak için idare mahkemeye gittik. Eğer Türkiye’de hukuk var ise bu kararı kimse iptal edemez” dedi.
  • Sayar’ın anlatımına göre, beş mahalleden oluşan Suluca’da referandum konusu 2017’de gündeme gelmiş, merkez mahallenin katılmadığı referandumda köyün belediye sınırları içine alınması yönünde bir sonuç çıkmış, bu sonucun Belediye Meclisi tarafından da onaylanmasının ardından sınır tespiti noktasına gelindiğinde, köy olarak kalmak isteyen merkez mahallenin dilekçe ile başvurusu üzerine Kaymakamlıktan iptal kararı çıkmıştı.