Reşat Asrak’tan hizmet dökümü

Gençlik ve Spor İl Müdürü Reşat Asrak, kurumlarının ilimizdeki yatırımlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Merkez spor salonu inşaatı, Gençlik Merkezi inşaatı, tesislerin bakım ve onarımı, gençlik kampları ve MİEM konularına değinen Reşat Asrak, şunları söyledi:

SPOR SALONU

“Kredi Yurtlar İl Müdürlüğü ile  Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü birleştirilerek Ocak ayında tek çatı altında toplanmıştı. Birleşme olduğunda 2 tane ihalemiz vardı. 46 milyon lira tutarındaki 1300 kişilik bir yurt ihalesi ve 44 milyon lira tutarında 2575 kişilik bir spor salonu ihalesi vardı. Kastamonu Merkez’de Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne bağlı 2 tane spor salonu olduğunu düşündüğümüzde böyle bir salonun  yapılması büyük bir ihtiyaca cevap verecek hatta tesis anlamında hem antrenman hem de müsabaka salonu olarak ilimizin kapasitesinin iki katından fazla artması anlamına geliyordu. En önemlisi bu proje tamamlandığında hem ulusal hem de uluslararası birçok organizasyona ev sahipliği yapabileceğimiz ve Kastamonu olarak spor turizminde önemli bir aşama kaydetmiş olacağız. Bu yatırım inşaatları başladı ve belli bir aşamaya geldi. İhale yapıldığında büyük bir kriz ortamı vardı. 2 inşaatımızda da biz İl Müdürlüğü olarak elimizden gelen çabayı sarf ettik. Yüklenici firmalar kriz ortamında sıkıntı içerisindeydi. Biz de Kastamonu’nun faydası için bu yatırımların devam etmesi için gerekli gayretleri sağlıyoruz. Spor salonumuzun normal iş bitiş süresi 650 gün. Resmi prosedürler biraz uzun sürüyor. Onları da başta belediyemiz olmak üzere kurumlarla irtibatı sağlayarak hızlandırmaya çalışıyoruz. Merkez Spor Salonu projesinin gerek ihale aşamasında gerekse ihale sonrasında bu aşamaya gelmesinde en büyük desteği Adalet Komisyonu Başkanımız Hakkı Köylü sağlamıştır. 2575 kişi kapasiteli, teleskopik tribünü olan bu salonumuzu belirtilen sürenin yarısı bir zamanda 350 günlük bir sürede bitirilmesi hedefleniyor. Bizim gönlümüzden geçen 19 Mayıs 2020 yılında açabilmek. O tarihte açamasak bile 2020 yılı içerisinde büyük bir aksilik olmazsa açmış oluruz.”

GENÇLİK MERKEZİ

“7 yıldır devam eden Gençlik Merkezi inşaatımızın Milli Mücadele’nin 100. yılında tamamlanmasını istiyorduk. Basit problemler kaldı. Onları aşmak için çabalıyoruz ve Allah nasip ederse 1,5 ay içerisinde açmayı planlıyoruz. Milli Mücadele’nin başlangıcının 100. Yılında yani 2019 yılı içerisinde yani Kasım ayında Gençlik Merkezimizi açmayı planlıyoruz. Belediyemizle de irtibata geçerek yol ağlarını geliştirdik. Yani gençlerimizin oraya birçok ayrı noktadan rahatlıkla ulaşabileceği bir yer konumuna getirildi”

BAKIM VE ONARIMLAR

“Bakanımız tarafından  bu yıl ‘bakım ve onarım yılı’ ilan edildi. Hüsnü Tandoğan Spor Salonu’nun Kastamonu için ayrı bir önemi var. İlimizde spor yapanların yolu mutlaka buradan geçmiştir. Hüsnü Tandoğan Spor Salonu’nun deprem güçlendirme ve bakım ihalesini gerçekleştireceğiz. Daha güvenli ve kullanılabilir bir salon haline getireceğiz. Bu Cuma günü ihalesini yapacağız ama önümüzün kış olması ve maçların durumuna göre, okul sporlarını aksatmadan bakım onarımını yapacağız. Hasan Doğan Tesisleri’nde bulunan A Sahası’nın sentetik zeminin değiştireceğiz. Önümüzde ki bir aylık süre içerisinde tamamlayacağız. Kastamonu’da ikinci bir Gençlik Merkezi ve nüfusu yüksek olan ilçelerimizden başlayarak ilimizde ki Gençlik Merkezi sayılarımızı artırmak istiyoruz. Kastamonu Gençlik Merkezi konusunda sıkıntı yaşamış. İlçeleri yatırım programına aldırıp bunu yaptırmamız kolay olmuyor. Genel Müdürümüz, ‘ilçelerde bize tahsis edilecek binalar varsa, yatırım yapabiliriz’ diye bir talebi oldu. Gençlik Hizmetleri Genel Müdürü bu talebini koordinasyon toplantısında makamlarımıza ve belediye başkanlarımıza ilettik. Kaymakamlarımıza ve belediye başkanlarımızdan olumlu geri dönüşler aldık. Ancak bu süreç istiyor. Tosya’da Gençlik Merkezi çalışmamızda son aşamaya gelindi. Taşköprü belediyesinin yer tahsis çalışması olacak. Devrekani’de eski belediye binası bize teslim edilecek. Bozkurt’ta belediyenin vereceği bir yer var. Biz Kastamonu’da Gençlik Merkezi konusunda kısır döngüyü aşmak istiyoruz. Biz 1 olan gençlik merkezi sayımızı kısa sürede 5’e çıkartıp bu kısır döngüyü aşacağız. Kısa süre içerisinde Kastamonu’da gençlik hizmetleri konusunda bir atılım yapacağız”

GENÇLİK KAMPLARI

“Kastamonu, iki gençlik kampına ev sahipliği yapıyor. Bir tanesi Yolkonak bir diğeri ise Kadı Dağı Gençlik Kampı. Yolkonak kampımızdaki eksikleri tespit edip, bakım onarım için ödenek aldık. Bu sene iki tane gençlik kampımıza 41 grupta 6746 gencimiz kamplarımızda misafir ettik. Ülke genelinde Gençlik kamplarına 120 bin gencimizin katıldığı düşünüldüğünde ilimizde verilen hizmetin önemi daha iyi anlaşılabilir. İleriye dönük konteynırlardan oluşan Kadı Dağı Gençlik Kampımızı 12 ay kullanılabilecek bir kampa dönüştürmek için çalışmalar devam ediyor. Muhtemelen 2020 yılı içinde olumlu gelişmeler bekliyoruz.”

MİEM

“MİEM, Milli Takımlar Sürekli Eğitim Merkezi olacak. Bir branşa tahsisli değil bütün branşların 12 ay boyunca kullanacağı alan olacak. Yıllardır atıl kalmasının insanların yüreğini sızlattığı bir bölge için ödeneğin çıkması çok sevindirici bir durum. Yılbaşına kadar projelendirilmesi bitirilecek. İlkbaharla birlikte ihaleleri yapılıp, 2020 yılının Kasım veya Aralık ayında faaliyete geçirilmesi bekleniyor. MİEM’in bitirilmesini uzun zamana yaymayacağız. Hızlı bir şekilde bitirilip hizmete açmak istiyoruz.”

ÖĞRENCİ YURTLARI

“Şu anda Kastamonu’da 7 bin 390 kapasiteli, tamamı yatak bazalı yurtlara sahibiz. İlçelerden yalnızca Abana ve Bozkurt’ta ki öğrencilerimize hizmet veren yurtlarımız var. Kastamonu ilimiz yurt kapasitesi ve bilhassa yurt kalite hizmet standartları olarak hakikaten iyi bir seviyededir. 2020 yılının sonuna doğru 1300 yurt kapasiteli yurdumuzda hizmete geçtiğinde 8690 kapasiteye ulaşmış olacağız. Tamamı yatak baza, tamamı yurt kalite hizmet standartları açısından üst düzeyde olması açısında bizim için sevindirici bir durum. İnşallah ilerleyen süreçte de Tosya ve Taşköprü gibi ilçelerimizde de yurtlarımızı hizmete geçecektir”