Rezerv alan onaylandı

Başkan Vidinlioğlu,Nasrullah Meydanı ile Kale arasında uygulanacak Kentsel Dönüşüm Projesinin başlaması için gereken rezerv alan onayının Bakanlıktan çıktığını açıklarken, bu projenin Kastamonu’nun tarihi dokusunun canlanması ve geleceği adına önemli bir projeye olduğunu vurguladı ve Kastamonumuza hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Belediye’nin, kentimizin mimari mirasını canlandıracağı gibi olası bir depremde uğranacak zararı en aza indirme konusunda da öncelikli bir adım olacak Nasrullah Meydanı ile Kale arası Kentsel Dönüşüm Projesinin ilk etabı için Mehmet Akif Ersoy Mahallesi’nde önerdiği rezerv alan Bakanlık tarafından onaylandı.

Projenin başlaması için Bakanlık’tan onay beklediklerini geçen ay açıklayan Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu dün yaptığı açıklamada, önerilen 5.17 hektar büyüklüğündeki rezerv alanın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından onaylandığını bildirdi.

Kastamonu tarihinin canlanması ve şehrimizin geleceği adına önemli bir projeye imza atılacağının altını çizen Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu şunları söyledi:

Nasrullah Meydanı ve Kale arası Kentsel Dönüşüm Projesi ilk etabının çalışmasını Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza sunmuştuk ve geçtiğimiz ay sonu itibariyle onaylanmıştı. Bu çalışma şehrimiz adına çok önemli. Kastamonu’muzun tarihi ihtişamını göz önüne çıkartacak örnek bir proje olarak görüyorum. Projenin başlayabilmesi için hızla rezerv alan oluşturulması gerekiyordu.

Bu doğrultuda, Mehmet Akif Ersoy Mahallesi’nde mülkiyeti Toplu Konut İdaresi Başkanlığı ve Maliye Hazinesi’ne ait 5,17 hektar büyüklüğünde 60 adet taşınmazın 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun’un 2’nci maddesi (c) bendi uyarınca “Rezerv Yapı Alanı” olarak belirlenmesi talebimiz Bakanlık Makamı’nın oluru ile onaylandı. Gerekli resmi yazılar bizlere ulaştırıldı. TOKİ rezerv alanına yapılacak binalar için proje çalışmalarına hızla başladı. Kentsel Dönüşüm projemiz için geri sayıma geçildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ile uyum içerisinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Rezerv alan onayı Kastamonu’muza hayırlı uğurlu olsun.”