Rifat Hisarcıklıoğlu geliyor

Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO) ve Kastamonu Ticaret Borsası temsilcileri, 16 Ekim Pazartesi günü ilimize gelecek olan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na aktarılacak ve desteği istenecek konuları görüşmek için toplandı.

TOBB’dan destek istenecek il ekonomimizin talepleri üzerine istişarede bulunan Oda ve Borsa temsilcileri, Hisarcıklıoğlu’nun görüşlerini aktaracağı “Türkiye Ekonomisinin Geleceği” isimli toplantının hazırlık çalışmasını da gerçekleştirdiler.

Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO) ve Kastamonu Ticaret Borsası temsilcileri, önceki akşam müşterek meslek komiteleri istişare toplantısında bir araya geldi. KATSO toplantı salonundaki toplantının ana gündemini Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun 16 Ekim Pazartesi günü ilimize gerçekleştireceği ziyaret programı oluşturdu.

KATSO ve Kastamonu Ticaret Borsası temsilcileri TOBB’dan destek istenecek il ekonomimizin talepleri üzerine istişarede bulundular ve Vedat Tek Kültür Merkezi’nde Hisarcıklıoğlu’nun görüşlerini aktaracağı “Türkiye Ekonomisinin Geleceği” isimli toplantının hazırlık çalışmasını masaya yatırdılar.

KATSO Meclis Başkanı Mehmet Pattaban yaptığı açış konuşmasında, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’nun Pazartesi günü ilimize gerçekleştireceği ziyaretin önemine dikkat çekerek, “Kastamonu Ticaret Borsası ile birlikte yapacağımız organizasyondan başarı ile çıkacağımıza inanıyorum” dedi.

Meclis Başkanı Pattaban, görüşlerini almak için iki odanın temsilcilerini mikrofona davet ederek toplantıyı başlattı.

Selçuk Arslan

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun Pazartesi günü ilimize gerçekleştireceği ziyareti Kastamonu Ticaret Borsası ile birlikte organize edeceklerini kaydeden KATSO Başkanı Selçuk Arslan şöyle konuştu:

“TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ilimize gerçekleştireceği ziyaret esnasında düzenleyeceğimiz toplantıda iş dünyamız ile Vedat Tek Kültür Merkezi’nde biraraya gelerek Türkiye ve Kastamonu ekonomisi ile ilgili değerlendirme yapacak. Değerli başkanımız Pazartesi günü şehrimizde olacak. Havalimanımızda öğle saatlerindeki karşılamanın ardından temel atma töreni için Tosya programına geçecek. Ardından şehrimize dönerek valilik ve belediye başkanlığı makam ziyaretlerinde bulunacak. Akşam saatlerinde Vedat Tek Kültür Merkezi’nde “Türkiye Ekonomisinin Geleceği” isimli toplantıda iş dünyamıza seslenecek. Saatleri yarın (dün) belli olacak program kapsamında odamızı ve Kastamonu Ticaret Borsası’nı ziyaret ettikten sonra Kastamonu OSB’ye geçerek Kastamonu Ticaret Borsası’nın faaliyete soktuğu ahşap işleme tesisininde incelemede bulunacak. Ardından da şehrimizden ayrılacak. Şehrimizdeki programa Tâşköprü, İnebolu ve Tosya ticaret ve sanayi odaları da katılacak. Sayın Hisarcıklıoğlu’na TOBB tarafından Devrekani’de inşa edilen MYO için teşekkür edeceğiz. Ayrıca TOBB’un şehrimizde bir konağı restore ettirmesini de talep edeceğiz” dedi.

KATSO Başkanı Arslan, ilimizin geleceğine dair vizyon projeler konusunda da TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’dan destek isteyeceklerini kaydederek, “Batı Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi (BAKAP) iş dünyamızın bir süredir sürekli dillendirdiği bir talep. Bu konuda TOBB’dan lobi desteği istemeyi düşünüyoruz. Kastamonu OSB’nin genişletilmesine yönelik destek, bir diğer talebimiz olabilir. Kastamonu Ticaret Borsası’nın faaliyete soktuğu tesis de mutlaka gündeme gelmeli destek taleplerimiz içinde. İlimizde toplamda 15 milyon TL olarak kullanılan Nefes Kredisi’nin yeniden gündeme gelmesi yönünde de görüşlerimizi değerli başkanımıza ileteceğiz” şeklinde konuştu.

Sedat İşeri

Kastamonu Ticaret Borsası Başkanı Sedat İşeri ticaret ve sanayi odaları ile borsaların TOBB bünyesinde aynı vücudun kolları olduğunu belirttiği konuşmasında, “Hepimiz gelip geçiciyiz bu görevlerde. Ne kadar başarılı olursak geleceğe o denli güzel bir miras bırakabiliriz. Hepimizin derdi Kastamonu’ya bir çivi çakılması. İş dünyamızın Vedat Tek Kültür Merkezi’ndeki toplantıya büyük rağbet göstereceklerine inanıyorum” dedi.

Serkan Mütevelli

Toplantıda görüşlerini açıklayan KATSO Meclis Üyesi Serkan Mütevelli, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’ndan ilimize turizm meslek lisesi açılması yönünde destek istenmesi gerektiğini kaydetti.

Ahmet Sarıahmetoğlu

TAŞIKO Başkanı Ahmet Sarıahmetoğlu, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’ndan Kastamonu OSB’ye ek olarak yapılacak alana yatırımcı çekmek için destek istenmesi yönünde görüş bildirdi.

Ömer Gülamoğlu

Kastamonu Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Gülamoğlu, şehrimizdeki iş dünyasının meslek odalarının öncülüğünde en az 3 ayda bir iştişare toplantılarında bir araya gelmesi yönünde fikrini kaydetti.

Feza Tiryaki

KATSO Meclis Üyesi Feza Tiryaki de BAKAP konusuna dikkat çektiği konuşmasında, “Çok konu üzerinden destek talep etmek yerine birkaç konu üzerinde yoğunlaşalım” dedi.

Erol Akar

Kastamonu Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Erol Akar, kurucusu olduğu Kırsal Kalkınma Platformu hakkında bilgi verdikten sonra, BAKAP ve IFAD projelerinin ilimiz açısından taşıdığı öneme işaret etti. Akar, ormanların 10 yıllığına özel sektöre kiralanması yönetmeliğinden de söz ederek, “Bu tasarı hayata geçerse il ekonomimiz çok büyük zarar görür” iddiasında bulundu.

Tolga Ulusoy

İlimizdeki ticaret ve sanayi odaları ile borsanın TOBB bünyesinde akademik danışmanlığını yapan Doç. Dr. Tolga Ulusoy, TOBB’un işleyişi hakkında kısa bilgi verdi ve iş dünyasının katılımı ile gerçekleşek toplantının önemine dikkat çekti.

Güray Parçal

KATSO Meslek Komitesi üyesi Güray Parçal, Vedat Tek Kültür Merkezi’nde düzenlenecek toplantının ilimiz adına önem taşıdığına vurgu yaparak, “Oda üyelerimizin yoğun katılımı için tjtiz bir çalışma yürütmeliyiz” değerlendirmesinde bulundu.

Cömert Selvi

KATSO Meslek Komitesi üyesi Cömert Selvi, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’nun eğitime verdiği önemin altını çizdiği konuşmasında, “Üniversitemizdeki akademisyenleri ve meslek lisesi öğretmenlerini Vedat Tek Kültür Merkezi’nde düzenlenecek toplantıya davet etmeliyiz” dedi.

Feyyaz Pattabanoğlu

KATSO Yönetim Kurulu Üyesi Feyyaaz Pattabanoğlu, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’ndan destek istenecek taleplerin 3-4 konu üzerinde toplanmasını ve dosya halinde sunulmasını dile getirdi.

İhsan Kaşgil

KATSO Meclis Üyesi İhsan Kaşgil, bölgesel teşvik sisteminin ülkemizde yürürlüğe geçmesi yönünde görüş kaydederek, ilimizde ahşap sektörünün bu kapsamda desteklenebileceğini ve bu talebin TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’na aktarılması gereğini ifade etti.

Ömer Yüksel

Kastamonu Ticaret Borsası Meclis Başkanı Ömer Yüksel, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’nun Kastamonu’ya özel bir sevgisi olduğunu kaydederek, ikinci OSB başta olmak üzere ilimizin yatırım alması konusunda destek istenebileceğini dile getirdi.

Hasan Gülşen

KATSO Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Gülşen, orman alanlarının 10 yıllığına kiralanmasının il ekonomimize kayıp getireceğini ifade ederek, bölgesel teşvik konusunun dile getirilmesinin gereğine vurgu yaptı.

Serdar İzbeli

Kastamonu Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi Serdar İzbeli, ilimizde tarım sektörü başta olmak üzere işçi bulmakta yaşanan zorluklara dikkat çekerek, üretim yönünde harekete geçilmesine vurgu yaptı. İlimizin kurtuluşunun turizmden geçtiği tespitine yer veren İzbeli, “İlimiz her yönden zengin, çalışmak dışında bir şeye ihtiyacımız yok” dedi.