Rotary Bölge Başkanı Serhan Antalyalı’dan ziyaret

  • Rotary 2430 Bölge Federasyon Başkanı Serhan Antalyalı ve eşi Zümrüt Antalyalı, dün ilimize gelerek bazı temaslarda bulundu. Rotary’nin insanlığa hizmet veren, dünyada barış ve iyi niyeti yaymak amacıyla iş ve meslek insanlarının birleşmesinden meydana gelen bir sivil toplum örgütü olduğuna dikkat çeken Serhan Antalyalı, “Bizim temel hedefimiz insanlığa hizmet vermek” dedi.

Rotary 2430 Bölge Federasyon Başkanı Serhan Antalyalı ve eşi Zümrüt Antalyalı, dün ilimize gelerek bazı temaslarda bulundu. Kastamonu Rotary Kulübü ve 10 Aralık Rotary Kulübü’nün üyeleriyle bir araya gelen Serhan Antalyalı, İzbeli Çiftliği’nde de bir basın toplantısı düzenleyerek Rotary’nin faaliyetleri hakkında bilgilendirmede bulundu.

Basın toplantısında Kastamonu Rotary Kulübü 2020-2021 Dönemi Başkanı Onur Bahçecioğlu ve Kastamonu 10 Aralık Rotary Kulübü 2020-2021 Dönemi Başkanı Nedim Duman da yer aldı.

Rotary’nin insanlığa hizmet veren, dünyada barış ve iyi niyeti yaymak amacıyla iş ve meslek insanlarının birleşmesinden meydana gelen bir sivil toplum örgütü olduğuna dikkat çeken Serhan Antalyalı, “Bizim temel hedefimiz insanlığa hizmet vermek. Hepimiz iş ya da meslek insanıyız. İş ya da mesleği olmayanı veya toplumda iyi bilinmeyeni aramıza almıyoruz” dedi.

İlk Rotary kulübünün 1905 yılında Chicago’da kurulduğunu ve zamanla uluslararası vasfa ulaştıklarını kaydeden Antalyalı, “Türkiye’de ilk kulübümüz 1955 yılında Ankara’da, dönemin Meclis Başkanı Refik Koraltan’ın oğlu Oğuzhan Koraltan tarafından kuruluyor. O dönem Şahap Bilgi başkan oluyor. Oğuzhan Koraltan ertesi yıl İstanbul’a taşınınca da Türkiye’deki ikinci kulübü İstanbul’da kuruyor.  200 ülkede Rotary Kulübü var. Sayımız 36 binlere vardı. Üye sayımız 1 milyon 200 binlerin biraz üzerinde. Türkiye’de ise 3 bölgede 240 kulüp, yaklaşık 6 bin üyemizle 41 şehirde de Rotary var” diye konuştu.

Rotary’nin 7 konuyla ilgilendiğine dikkat çeken Antalyalı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizde siyaset, din, ırk konuşulmaz. Herkes kadar vatanımızı severiz, bayrağımıza bağlıyız. Biz anne ve çocuk sağlığını, hastalıkların önlenmesini, temel eğitim okuryazarlığı, ekonomik ve toplumsal kalkınmayı, temiz su ihtiyacı olan insanlara temiz su götürmeyi, barışı ve çevreyi korumayı konuşuruz. Bunları konuşurken dörtlü özdenetim temel felsefesinden faydalanıyoruz. Gerçekten yaptığımız işler gerçeğe uygun mu, herkes için adil mi, daha iyi dostluklar sağlayacak mı ve herkes için yararlı mı? Gerek işimizde gerek evimizde gerekse de dostluklarımızda bu sorgulamayı yaparız.”

Rotary’nin bu dönem ki temasının ‘Rotary Fırsatlar Yaratır’ olarak açıklayan Serhan Antalyalı, “Hepimizin tek bir misyonu var. Bizler kadar şanslı olmayan insanlara hiçbir karşılık beklemeden yardım eli uzatmak” diye konuştu.

Rotary kulübüne üye olmanın çok kolay olduğunu da söyleyen Antalyalı, “Bir kere topluma faydalı bir insan olacaksınız. Toplumda iyi bilinen her bir insan Rotary kulübüne üye olabilir” dedi.