"Sadece ulaşamadıklarımız hayır oyu verecektir"

Ak Parti Kastamonu İl Başkanı Halil Uluay, Ak Parti Gençlik Kolları tarafından düzenlenen ve sosyal medya üzerinden canlı olarak yayınlanan “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini Tartışalım” başlıklı programda, “Kastamonu’dan çok ciddi bir evet oyu çıkacağını düşünüyorum. Ulaşamadığımız ve yeni sistemi anlatamadığımız insanlar hayır oyu verecektir. Her bireyle oturup bu sistemi anlatma şansımız olsa ben Kastamonu’dan bir tek hayır oyu çıkmaz. Zaman gelecek belki 16 Nisan gençlerimiz için bir bayram günü olacak ve bugün hayır diyenler belki de o bayramda en önde yürüyecek. 16 Nisan gençlere seçilme hakkı verildiği tarih olarak anılabilecek” diye konuştu.
Ak Parti Kastamonu İl Başkanı Halil Uluay, Ak Parti Gençlik Kolları tarafından düzenlenen “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini Tartışalım” başlıklı programın konuğu oldu.
Sosyal paylaşım sitesi üzerinden canlı olarak yayınlanan programda Halil Uluay, Mustafa İhsan Orhan adlı gencin moderatörlüğünde sosyal medya üzerinden gelen soruları cevapladı.
“Bu bir Ak Parti meselesi değil, vatan-millet meselesi” diyen Halil Uluaş, referandumu; yasama, yürütme ve yargı erklerinden yürütme erkinin revize edilmesi olarak özetledi.
Mevcut sistemde yürütmenin yasamanın içerisinden çıktığını söyleyen Halil Uluay, “Şu anki sistemde, milletvekili seçimlerinde en yüksek oyu alan partinin genel başkanına hükümet kurma yetkisi veriliyordu, ancak verilmeyebilir de. Kısacası bizim koalisyon belasından kurtulmamız gerekiyor. Koalisyon demek Türkiye’nin ayağındaki pranga demektir. Gezi olaylarında koalisyon olsaydı, Türkiye belki de 30-40 yıl geriye gitmişti. Biliyorsunuz o dönemde bazı projelerin yapımının durdurulmasını talep ettiler. Koalisyon olsaydı, ‘gidin işinize kardeşim’ diyemezdi. Koalisyonda mutlaka bir ayrışma olurdu. Ama tek başına iktidar sayesinde bu krizler aşıldı” dedi.

“İnsanlara diyorlar ki; argo tabirle manyağın birisi Cumhurbaşkanı olursa ne yaparız diyorlar” diyen Halil Uluay, “Bu ülkede manyağın birisinin Cumhurbaşkanı olma ihtimali varsa, şu anki sistemin derhal değişmesi lazım. Şu anki sistemde manyağın birisi Cumhurbaşkanı olduğu taktirde, Allah korusun ülkenin altını üstüne getirir. Şu anki sisteme göre; 7 Haziran seçiminin ardından Sayın Cumhurbaşkanı Ak Parti, MHP, CHP, HDP liderlerine hükümeti kurma yetkisi verebilirdi. Ayrıca bu partilerin bir milletvekillerine de bu yetkiyi verebilirdi. Atıyorum; bugün terör örgütü üyeliğinden cezaevinde olanlar var, onlardan birisine bile verebilirdi. Şu anki sistemde bizim, anayasalarla, yasalarla korunan bir istikrarımız, güvenliğimiz söz konusu değil. Tamamen seçilen insanların basiretiyle gidiyor sistem aslında” diye konuştu.

Kastamonu halkının, bugüne kadar basireti ve feraseti ile kendilerini hiç yanıltmadığını da söyleyen Halil Uluay, “Kastamonu halkının vatanına milletine bağlılığı, saygısı tartışılmaz. Kastamonu’dan çok ciddi bir evet oyu çıkacağını düşünüyorum. Ulaşamadığımız ve yeni sistemi anlatamadığımız insanlar hayır oyu verecektir. Her bireyle oturup bu sistemi anlatma şansımız olsa ben Kastamonu’dan bir tek hayır oyu çıkacağını zannetmiyorum. Zaman gelecek belki 16 Nisan gençlerimiz için bir bayram günü olacak ve bugün hayır diyenler belki de o bayramda en önde yürüyecek. 16 Nisan gençlere seçilme hakkı verildiği tarih olarak anılabilecek” diye konuştu.