Şadıbey Çiftliği’nden muhteşem geri dönüş

Ziyaretçilerine alternatif turizm anlayışını, kaliteli tatil ayrıcalığını, özgürlüğün ve tabiata doymanın keyfini sunan bir adres…

Kastamonu şehir merkezine otomobille sadece 10 dakika mesafede bulunan Şadıbey Çiftliği, kısa bir süre önce geçirdiği yangın olayının izlerini tamamen silmiş durumda.

Yeni yılla birlikte yenilenen Taş Restoran ve bazı yenilikler dikkat çekiyor. Yanan konağın yerine ise aslına uygun şekilde yapılacak konağın çalışmalarına ilkbaharla birlikte başlanacak.

Çiftliğin sahibi Ahmet Esen ile Şadıbey’i ve Kastamonu turizmini konuştuk.

DERYA, DENİZ VE SU

ATSEVERLERİ BEKLİYOR

Derya, Deniz ve Su…

Şadıbey Çiftliği’nin neşe kaynakları. At’a binmek isteyen küçükler için onlar hazır kıt’a bekliyor. Ahmet Esen: “Şu an 8 At’ımız var. Bunlardan 5’tanesi Arap ve İngiliz, 3’tanesi de küçüklerimizin bineceği poni cinsi atlarımız. Derya, Deniz ve Su ismindeki poni cinsi atlarımıza 24 kiloya kadar çocuklarımızı bindirebiliyoruz” diyor.

1831’DEN GÜNÜMÜZE GELEN

OSMANLI TİPİ HAMAM BURADA

1831 tarihli Osmanlı tipi hamam, orjinalliği muhafaza edilerek misafirlerin kullanımında.

Geçtiğimiz aylarda yaşanan talihsiz yangın olayını hatırlatan Ahmet Esen: “Ciddi bir yangın geçirdik, konağımız maalesef yandı. Bu nedenle yaklaşık 7 aydır da faaliyetlerimiz askıdaydı. Restoran ve mutfağımız ciddi hasar görmüştü. Buraları onardık, konağımızı da inşallah bahar da eski haline uygun bir şekilde yapacağız. Çiftliğimiz 1800’lerin başında kurulmuş. Şu an mevcut en eski yapı 1821’de yapılmış olan çift kubbeli Osmanlı tipi hamamımızdır. Halen eski haliyle kullanılmaktadır. Yanan konağımız 1890’lı yıllarda yapılmıştı. Ciddi derece de onarım gördükten sonra işletmeye 2011 yılında açmıştık. Yangın olayında hasar görmeyen diğer bölümlerimiz zaten açık durumdaydı. Toplantılara açık olan 120 kişilik toplantı salonumuz, 80 kişilik kafeteryamız mevcut” dedi.

KÂR AMACI İKİNCİ PLANDA

Ben aslen Kastamonuluyum. İlkokul, Ortaokul ve Lise’yi Kastamonu’da okudum. Üniversite’den sonra Avukatlığa başladım. Fiilen 40 yıl İstanbul’da Avukatlık yaptım. Mesleği bıraktıktan sonra da büyüklerimizden kalma Kastamonu’daki Şadibey Çiftliği’ne geldik. Burada çok ciddi bir onarım yaptık. Burası tamamen Kastamonu’ya hizmet amaçlı kuruldu, tabiatın içinde olan, çocukların hayvanlarımızla iç içe oldukları bir ortam yarattık. Bu tesis tamamen hizmet amaçlı kuruldu, kâr amacı ikinci planda oldu. Bu hizmeti Kastamonu’ya kazandırdığımız için çok mutluyum. Şu an 18 civarında çalışanımız var, yangın olayının ardından da bu çalışanlarımızı muhafaza ettik.”

TABİAT MANZARALI TAŞ RESTORAN

Taş Restoranımız 120 kişiyi alabilecek, tamamen eski konsepte göre onardığımız, üç tarafı tabiat manzaralı, bitişiğinde de mutfağı bulunan bu tesisimiz. Burada eskisinin benzeri, ancak oldukça büyük bir şömine bulunuyor. Taş Restoran da tavanlar tamamen ahşap, buraya çok emek verdik. Ayrıca bahçemiz de bilindiği üzere oldukça geniş. Her zaman hizmetin en iyisini vermeye hazırız. İnşallah bazı yenilikler olarak Kuyu Kebabı ve bölgesel ızgara hizmetlerini de bu bahar aylarından itibaren vermeyi hedefliyoruz. Misafirlerimizin bu iki yeni hizmeti de beğeneceğini ümit ediyoruz. Müdürümüz Orhan bey çok tecrübeli ve bilgili bir arkadaşımız. Onun da desteği ile bazı yenilikler yapmak istiyoruz.”

ÖNÜMÜZ AÇIK, KASTAMONU’YA

TALEP HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

Hepimizin ağzında Kastamonu turizmini geliştirebilmek, hizmetleri artırabilmek olmasına rağmen turizm ile ilgili gelişmeler istediğimiz hız da gitmiyor. Fiiliyata geçmek oldukça zor… Kalabalık bir grubun geldiğini düşündüğümüz zaman Ilgaz’daki tesisler hariç, bir anda 300-500 kişilik bir grubu konaklatabileceğimiz, hizmet verebileceğimiz tesislerimiz yok. Bir kongre turizmi yapabilecek hizmeti veremiyoruz. Şu an Kastamonu’ya talep çok fazla, gelmek isteyenlerin sayısı da her geçen gün artıyor. Uçak seferlerinin aksaması ciddi problem yarattı. Bu da hepimizi etkiliyor. Ancak önümüz açık, Kastamonu’ya talep fazla. Bizim arzı çoğaltmamız lazım. Bir de gelen kişilerin boş zamanlarını iyi değerlendirebilecek programlar yapmamız gerekiyor. Bu noktada Devlet ve Özel Sektör’ün birlikte hareket etmesi lazım… Tek başına Valiliğin, Belediyenin, Özel Sektörün bir lokomotif olabileceğini düşünmüyorum. Çok iyi bir planlama ile üçünün beraber hareket etmesi, planlanmış, programlanmış, uygulaması çok iyi hazırlanmış projelere odaklanılması gerekir. Çok fazla dağılmamak gerekir. Projelerde öncelik sıralaması belirlenmeli, önem sırasına göre projelerin üzerine gitmek ve tamamlamak en doğrusu olur diye düşünüyorum.”

SOKAK TURİZMİNE VURGU

Kastamonu, Türkiye’nin en eski yerleşim yerlerinden birisi. Ancak maalesef 1950 ile 1970 yılları arasında Safranbolu’yu andıran o eski binalar ve eski mahalleler özelliklerini kaybetti.

Kastamonu’da şu anda bozulmamış iki-üç mahallemiz kalmış. Buralardaki yapıların restore edilerek sokakların bir bütün olarak işletilmesi lazım… Taşları, tahtaları bir araya getirmek bir anlam ifade etmiyor. Onun için de o kültürü yaşatabilmeliyiz. Kastamonu’nun tanıtım konusunda yapması gereken daha çok şey var. Tanıtımın bedeli olmaz.”

ŞADIBEY ÇİFTLİĞİ HAKKINDA

Şadıbey Çiftliği Konak Oteli olarak dünyada ve Türkiye’de doğa ve kültür turizmi olanaklarını bir arada bulunduran sayılı turizm kentlerinden Kastamonu’da, alternatif turizm anlayışını, kaliteli tatil ayrıcalığını, özgürlüğün ve tabiata doymanın keyfini sizlere sunuyoruz.Kastamonu şehir merkezine arabayla sadece 10 dakika mesafede bulunan çiftliğimizin Konak odalarında veya modern apart odalarımızda konaklayabilir , Türk ve dünya mutfağının yanı sıra yöresel lezzetler sunulan restaurantlarımızda sevdiklerinizle keyifli vakit geçirebilirsiniz.Bütün bunları daha özel hale getiren ise şehrin tüm gürültü,trafik ve kalabalığından uzakta,sadece kuş sesleri arasında olmanız. Yıkılan ilk konağın yanına 1890 yılında inşa edilen konak, ana giriş üzerinde haremlik-selamlık bölümleri ile iki büyük sofa ve 16 odaya sahiptir. Ayrıca konağın 1831 tarihli Osmanlı tipi hamamı orjinalliği muhafaza edilerek misafirlerimizin kullanımına sunulmuştur. Yeni başlayanlar için at binmeyi öğrenebilecekleri açık manejimizin yanı sıra tecrübeli biniciler için açık arazide farklı zorluk derecelerine sahip atlı safari parkurları mevcuttur.Konaklama, atlı geziler, doğa yürüyüşleri, kuş gözlemciliği, fotoğrafçılık gibi aktiviteler için gelen misafirlerimize elma, armut,erik ve kiraz bahçelerimizden doğal meyveler,organik tarım ürünleri, çiftliğimizde beslenen küçük ve büyük baş hayvanlardan elde edilen et ve süt ürünleri ve yine çiftliğimize ait kovanlarımızdan elde ettiğimiz doğal bal sunulmaktadır.

300 Dönümlük Alanda

  • Konaklama
  • Binicilik
  • Restaurant
  • Trekking
  • Açık ve Kapalı Kafeteryalar
  • Dağ Bisikleti Turları
  • Açık Hava Organizasyonları
  • Kültürel ve Doğal Çevre Gezileri

(KGC)