Sadık Amca şehit oğluna ve eşine kavuştu

Araç Avlacık Köyü Ulualan Mahallesi’nde yaşayan 88 yaşındaki Sadık Tokat kovid-19’a yenik düşerek vefat etti ve 1993 yılında şehit düşen oğlu Selahattin Tokat ile geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden eşi Huriye Tokat’a kavuştu.

Van Çatak’ta 1993 yılında teröristlerle girilen çatışmada şehit düşen ve Araç Avlacık Köyü Ulualan Mahallesi’nde toprağa verilen Şehit Jandarma Er Selahattin Tokat’ın mezarının başında 29 yıldır evlat nöbeti tutan baba Sadık Tokat, önceki gün Kovid-19 tedavisi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Geçtiğimiz yıl eşi Huriye Tokat’ı kaybeden ve şehit oğlunun yanına defneden Sadık Tokat, zamanla köydeki komşularının göç etmesi sonrasında, köyde tek başına kalmasına rağmen oğlunu ve eşini bırakıp diğer çocuklarının yanına gidememişti.

Sadık Amca, eşinin vefatı sonrasında yapmış olduğu açıklamada şunları söylemişti:

“Yaşlıyım, doğal olarak hastalıklarım var. Midem ağrıyor, başım dönüyor ama hastalıklara rağmen onları yalnız bırakmıyorum. Evden mezar yolu biraz yokuş. Zor çıkıyorum ama olsun. Mezarlığa gidip dua ediyorum, yanlarında oturuyorum. 64 yıllık hayat arkadaşımı da oğlumun yanına defnettik. Artık onun için de dua ederim. Burada çalışamam, ekemem biçemem. Sırf onları yalnız bırakmamak için durmak istiyorum. Durabildiğim müddetçe köyde kalacağım. Ben de ölünce onların yanına yatacağım”

OĞLU VE EŞİNİN YANINA DEFNEDİLDİ

Sadık Tokat’ın cenazesi dün Araç Veznedar Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından Araç Avlacık Köyü Ulualan mahallesinde, şehit oğlu Selahattin Tokat ve eşi Huriye Tokat’ın yanına defnedildi.