“Sağlık çalışanın her ay 2 bin TL kaybı var”

Sağlık-Sen Kastamonu Şubesinin düzenlediği“Teşkilat Buluşma Toplantısı” dün yapıldı.

Sağlık Sen Genel Başkanı Semih Durmuş’un de yer aldığı Seyrangahtepe’deki toplantıya İl Sağlık Müdürü Sadettin Yazıve Memur-Sen Genel Başkan Vekili  de katıldı.

Genel Merkez Disiplin Kurulu Başkanı ve Sağlık Sen Şube Başkanı Mehmet Öz’ün yaptığı açılış konuşmasıyla başlayan toplantıda konuşan Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, sendikacının en önemli silahının üslup olduğunu belirtti ve Sağlık-Sen bugün 252 bin üyesiyle Türkiye’de tek yetkili sendika. Tüm sendikalar içinde Türkiye’nin en büyük 2’nci sendikası. Biz rakiplerimiz ile mücadele ederken, onlardan bir adım daha ilerisini düşünebilmemiz gerekiyor. Bizler sağlık çalışanlarının sorunlarını çözerken, büyük bir mücadele veriyoruz. Ciddi çalışmalar olması gerekiyor. Yıpranma payı için tam 6 yıl uğraştık. 6 yılın sonucunda yıpranma payı hayata geçebildi. Sürekli uğraşınca sonuç alabiliyorsunuz. Sendika mücadele yaparken davamıza inanmamız ve mücadele etmemiz gerekiyor” dedi.

Semih Durmuş konuşmasının devamında sendikal çalışmalarını sıraladı, elde ettikleri sonuçları üyeleriyle paylaştı.

En ciddi sorun olarak gördüklerini ifade ettiği döner sermaye yönetmeliği konusuna da değinen Durmuş, bu konuda şunları söyledi:

Çok ciddi saha araştırmaları yapıyoruz. Kimse bize döner sermaye yönetmeliğinin doğru olduğunu söyleyemiyor. 5 yıldır çözülmeyen bir konu. Bu işin bir çözümü varsa, sendika, Bakanlık oturmalı bu işi çözmeli. Bu işin uzatılabilir bir tarafı yok. Sağlık çalışanın her ay 2 bin TL bir kaybı var. Biz sağlık çalışanı için çok büyük bir para. Biz sağlık çalışanı olarak 30-40 yıl çalışırız. Emekli olduğumuzda aldığımız para 110 bin TL’dir. Bizim olmazsa olmazımız döner sermayede adaletsizliğin kaldırılması. Bir dizi eylem kararı aldık. Önümüzdeki süreç içerisinde bunları ortaya koyacağız. Bu konuda geri adım atan taraf olmayacağız. Çünkü ortada bir haksızlık var. Sağlık çalışanların döner sermayelerini genel bütçeden ödemek zorundasınız. Bugün sağlıktaki dönüşüm sağlık çalışanların cebinden alınan parayla yapılıyor. Sendika olarak buna duyarsız kalmamız mümkün değil. Sağlık çalışanın cebinden alınıp, bir başkasının cebine konulmasın. Sağlık Bakanımızın yapması gereken budur. Çözülmesi gereken en büyük sorun budur. Bu sorun çözülmesi gereken en önemli sorundur.

Bugün bir işçi gece çalıştığında gece çalışma tazminatı alır. Fakat memur gündüz ki, mesaisinin karşılığını bile alamaz. 3600 ek gösterge memur sendikası olarak en büyük talebimizdir. İşçilerin bu kadar geniş haklara sahip olmasındaki yegane unsur onların sendikal mücadelesidir. Mutlaka sendikal mücadele içinde olmalıyız. Mutlaka bir sendikaya üye olmalıyız. Çünkü bugün sağlık çalışanların yüzde 30 herhangi bir sendikaya üye değil. Sendikal mücadelenin anlamını ve önemini bilmiyor. Bugün memur sendikaları olarak elimizdeki gücü kullanamıyoruz. Genel başkanımız sosyal medya hesabından bir şey paylaşıyor. Bir milyon 100 bin üyemiz var diyoruz. Paylaşımı beğenen bin 500 kişi. Herhangi sıradan bir sanatçı saçma sapan bir şey paylaşıyor, trend topik oluyor. Çağımızın en güçlü silahı sosyal medya. Bir saniyemizi almaz. Bu konuda arkadaşlarımızın sosyal medyayı takip etmesi ve beğenmesi gerekiyor. Ankara’da eylem yapıyoruz, katılan 300-500 kişi. Bu tür şeylerde bizlerin desteklenmesi gerekiyor. Sendika büyük bir güç ama bizim bu konuda desteklenmemiz gerekiyor. Bizlerin başarılı olabilmesi sizlerin desteği olur”

Konuşmaların ardından Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş’a İl Sağlık Müdürü Sadettin Yazı, Sağlık-Sen Kastamonu Şube Başkanı Mehmet Öz ve Boks Milli Takım Antrenörü ve Kastamonu eski il Temsilcisi YılmazKırkbeşoğlu tarafından hediye takdimi yapıldı.

Cengiz MUHZİROĞLU