Sağlık habercileri Kastamonu’da

Sağlık haberciliği”, Sağlık Muhabirleri Derneği (SMD) Kastamonu İl Temsilciliği ve Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti’nin (KGC), düzenlediği panelde bugün (26 Kasım Perşembe) masaya yatırılacak
Sağlık Muhabirleri Derneği (SMD) Kastamonu İl Temsilciliği ve Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti (KGC), “Sağlık Haberciliği Paneli” düzenledi.
SMD Kastamonu İl Temsilciliğinden yapılan yazılı açıklamada, sağlığın hayatın olmazsa olmazlarının başında geldiği bildirildi. Sağlık haberlerinin Türkiye ve dünya medyasında en çok takip edilen haber türleri arasında ilk sırada geldiğine işaret edilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:
“Bu konuyu çok önemsiyoruz ve üstüne ciddi bir şekilde eğilmek istiyoruz. Bu nedenle Kastamonu’da bir ‘Sağlık Haberciliği Paneli’ yapmayı planladık. Panelde alanında uzmanlaşmış sağlık muhabirleri, gazeteciler ve tıp dünyasıyla buluşacak. Sağlık haberciliğinin içinde bulunduğu durum analiz edilip problemlerine ilişkin çözüm önerileri gündeme getirilecek. “Sağlıklı bir sağlıklı haberini nasıl anlarsınız, bir sağlık haberi yaparken nelere dikkat etmek lazım, hangi unsurları göz önünde bulundurmak lazım, iyi bir sağlık muhabiri nasıl olmalı?” gibi sorulara yanıt arayacağız. Öte yandan, Anadolu Ajansının sağlık haberlerinde göz önünde bulundurduğu kriterler ve ne tür sağlık haberleri yaptığı, sağlık okuryazarlığı ve bu konuda sağlık muhabirlerine düşen görevler, haberde damgalama gibi konuların yanı sıra televizyonların topluma sağlık bilinci kazandırılmasındaki rolü, yanlış bir sağlık haberinin toplum üzerine etkileri ve sağlık ekonomisi haberleri ele alınacak.”
Açıklamada, masaya yatırılan konuların detaylarının ilerleyen günlerde derneğinhttp://www.smd.org.tr isimli resmi web sitesinden de kamuoyuyla paylaşılacağı kaydedildi.
Moderatörlüğünü Kastamonu Üniversitesi (KÜ) Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. B. Ünal İbret’in yapacağı panelde, SMD Genel Başkanı Yusuf Ziya Erarslan, SMD Genel Başkan Yardımcısı Hatice Pala Kaya, SMD Genel Sekreteri Selma Bıyıklı Adabaş, TRT Haber muhabiri Abdullah Adabaş ve Dünya gazetesi muhabiri Mehmet Kaya sunum yapacak.
Sunuculuğunu Mine Durak’ın üstleneceği etkinlik, 26 Kasım Perşembe günü 14.00’te Rıfat Ilgaz Kültür Merkezinde gerçekleştirilecek.