Sağlık Mil Sen’den istifa çağrısı

Sağlık Mil Sen Genel Başkan Yardımcısı Tugay Civelekoğlu, Sağlık Sen’in onurlu üyelerini istifaya davet ettiklerini söyledi.

Ankara’da saldırıya uğrayan sağlık çalışanlarına da geçmiş olsun dileklerini ileten Tugay Civelekoğlu, “Bu olay Sağlık MİL-SEN olarak 11 Eylül tarihinde yayınlanan basın açıklamamızda belirttiğimiz sağlıkta şiddeti önleyecek tedbirlerin ve çözümlerin ne kadar zaruri ve isabetli olduğunu göstermiştir. O açıklamamızda; sağlıkta şiddetin sebeplerinden birinin bizatihi yetkili sendika olan Sağlık-Sen’in kimi yetkililerinin tutum ve davranışları olduğunu, bu duruma disiplin kurulunun müdahale etmesini ve hemşehrimiz Sağlık-Sen Disiplin Kurulu Başkanı Mehmet Öz beyi göreve davet ederek takipçisi olacağımızı deklare etmiştik. Zira sağlık çalışanlarına şiddet bu sendika döneminde zirve yapmıştır. Geldiğimiz aşamada üzülerek müşahade ediyoruz ki bizim bu samimi talebimiz uzun yıllardır yetkili olan sendikaca umursanmamıştır. Yinede biz iyi niyetimizi kaybetmeden ve onlara da yol göstermek için şimdilik sadece bir olayı ifade etmek mecburiyetindeyiz ve bunu açıklamaktan da üzüntülüyüz. Çünkü bahsettiğimiz olay; Sağlık-Sen il başkanı sıfatını haiz bir sağlık çalışanının başka bir sağlık çalışanına yaptığı kabul edilmez saldırılarıdır” dedi.

Tugay Civelekoğlu, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Sağlık-Sen Gaziantep İl Başkanı başka vakaları da olmasına rağmen yıllardır il başkanlığı görevini yapmaktadır. Kendisi 2013 yılında ceza mahkemesinde yargılanmış ve cezalandırılmıştır. Gerçekleşen hadisede Sağlık-Sen Gaziantep Şube Başkanı olarak görev yapan kişi, 2013 yılında Gaziantep İl Sağlık Müdürü olan Prof. Dr. Metin Karakök’e yönelik iftira ve hakaretleri yanişiddeti nedeniyle cezalandırıldığı gibi birde tazminat ödemeye mahkum edilmiş ve bu karar  İstinaf Mahkemesi olan Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 4. Hukuk Dairesince kesin olarak onanmıştır. Sağlık Sen Şube başkanının saldırdığı kişi,  Gaziantep Üniversitesi Patoloji Anabilim Dalı Başkanı olarak görev yapan, ömrünü ilme adamış, profesör olmuş bir akademisyendir. Aynı zamanda İl Sağlık Müdürü sıfatıyla bürokrat olarak görev yapmıştır. Her şeyden önemlisi bir insan olarak mağdurdur. Sağlık-Sen’in böyle mağdur insanlara sahip çıkması gerekirken, tam aksine şiddetin içerisinde olanlara prim vermektedir. Bu kişi kimler tarafından korunmaktadır? Niçin hala görevdedir?Bu kişi hakkında hiç disiplin soruşturması yapılmış mıdır? İl başkanı, sağlık çalışanlarını böyle mi temsil edecektir? Bu soruların şuana kadar cevabı yoktur. Prof.Dr.Metin Karakök’e saldıran kişinin tüm topluma örnek olması gerekir.Ama mahkeme kararlarıyla ibret olmuştur. Üniversite hocası olan bir sağlık müdürüne bunları yapanın alt kademesindeki insanlara neler yapabileceği tahayyül edilemez. Kaldı ki bu haberlerden tüm herkes  haberdardır. Bu il başkanı ve bunu görevde tutan Sağlık-Sen yetkilileri tabiri caizse şiddetin odağıdır.Çünkü bu insanı 8 yıldır hala görevde tutmak, yaşanılan elim vakalara rağmen mağdur bir profesör hocadan özür dileme ve saygı gösterme erdeminden yoksun olmak, mefhumu muhalifinden düşünüldüğünde sağlık çalışanlarına yapılan şiddeti onaylamak,yeni saldırılara davetiye çıkarmak manasına gelir.Bunuda hiçbir sağlık çalışanı kabul edemez.Sağlıkta şiddetin önlemede bir aşama olarak, belirttiğimiz bu hadiseyi kabul etmeyen Sağlık-Sen’in başta Gaziantep üyeleri olmak üzere bütün onurlu üyelerinin tepki olarak sendikalarından istifa etmeleri gerekir ve istifaya davet ediyoruz. Bununla birlikte Sağlık-Sen Disiplin Kurulu Başkanı Mehmet Öz beyi yeniden ısrarla göreve davet ederek takipçisi olacağımızı ve çalışanları Memur-Sen’in temsil kabiliyeti kalmadığını, ahbap-çavuş mantığıyla işlerin gitmeyeceğini yeniden deklare ediyoruz. Biz Sağlık MİL-SEN olarak Hakk’ın yanında yer alarak tüm mağdur ve mazlumlar için mücadeleyetakatimizin sonuna kadar devam edeceğiz, insanlarımızın kandırılmasına müsaade etmeyeceğiz.”