Sağlık Müdürlüğünden Rehabilitasyon konusuna açıklık

İl Sağlık Müdürlüğü, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’nin koronavirüs vakalarının olası artışında kullanılmak üzere boşaltıldığı yolundaki söylentiler üzerine yaptığı açıklamada, yatarak tedavi gören hastaların yüksek risk grubunda olmaları bakımından ve kendi istekleriyle taburcu edildiklerini, poliklinik hizmetlerinin ise sürmekte olduğunu duyurdu.

İl Sağlık müdürlüğünün konuyla ilgili açıklaması şöyle:

“Bilindiği üzere, Çin Halk Cumhuriyeti ‘nde ortaya çıkan ve dünyada pek çok ülkede hızla yayılarak son olarak ta ülkemizde pozitif vakalara rastlanan COVID-19 (Yeni Koronavirüs) salgını ile ilgili olarak başta T.C. Sağlık Bakanlığımız olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlar gerekli tedbirleri almaktadır. Salgının ülkemiz sınırları içinde ve ilimizde bulaşmaması için tüm çalışmalar ve tedbirler titizlikle yürütülmektedir. Buna rağmen konu ile ilgili bir takım sosyal medya hesaplarında yer alan, asılsız ve yanıltıcı bilgilere de zaman zaman rastlanmaktadır.

Sağlık Hizmetleri kapsamında İlimizde hizmet veren Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezimiz hakkında da haberler mevcuttur.

Sağlık Bakanlığımız Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünün 17.03.2020 tarih ve 14500235-403.99-E.546 sayılı Elektif İşlemlerin ertelenmesi ve diğer alınacak tedbirler konulu yazısına istinaden, İlimizde hizmet veren Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon merkezimizde poliklinik hizmetlerimiz devam etmekte olup, hastalarımıza  hizmet vermektedir. Ancak merkezimizde yatarak ve ayaktan tedavi gören vatandaşlarımızın yaş ortalaması COVID-19 (Yeni Koronavirüs)  virüsü için yüksek risk grubunda bulunup, kendi istekleri doğrultusunda taburcu olmuşlardır.

Önceliğimiz hastalarımızın olası risklerini ortadan kaldırmaktır. Hastanemizde yeni yatış ve fizik tedavilerin planlanması, bakanlığımızın ilgili yazısı doğrultusunda yapılmaktadır. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezimizde hastalarımıza yönelik poliklinik hizmet sunumuna  devam  etmekte.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”