"Sahipsiz kantin" kâr ediyor

Kastamonu Bilim Sanat Merkezi tarafından oluşturulan, görevlisinin bulunmadığı, öğrencilerin alışveriş yaptıktan sonra ücretini bıraktığı kantin, kârda…

Bilim Sanat Merkezi rehberlik birimi tarafından başlatılan “Değerler Eğitimi Projesi” kapsamında okulun bir bölümüne “Sorumluluk Kantini” yapıldı. Öğrenciler, sorumlusu bulunmayan kantinden alışveriş yapıp ücretini bırakıyor.

Müdür Yardımcısı Abdullah Gökçe, yaptığı açıklamada, merkeze ilkokul, ortaokul ve liseden öğrencilerin geldiğini kaydetti.

Her zaman öğrenci bulunmadığı için merkezde kantin olmadığını söyleyen Gökçe, öğrencilerinin genelde akşam saatlerinde okuldan çıktıktan sonra merkeze geldiklerini, geç saatte olduğu için de acıktıklarını belirterek “Rehberlik birimimiz, çocukların ihtiyacını gidermek amacıyla ‘Sorumluluk Kantini Projesi’ni gündeme getirdi. Okul idaresi de uygulamayı çok olumlu bularak destekledi.” dedi.

Kantini oluşturduktan sonra duvara fiyat listesi astıklarını kaydeden Gökçe, “Kantinde satılan ürünler ve fiyatı listede yazıyor. Aldığı ürünün fiyatına bakan öğrenci, parasını bırakıp ayrılıyor.” diye konuştu.

Paraları olmadığında da alışveriş yapabiliyorlar

Gökçe, öğrencilerin bazen yanlarında para olmadığına işaret ederek “Öğrencilerimizin kantinden yararlanması için illa o gün yanında para olması gerekmiyor. Unutmuş, kaybetmiş ya da harcamış olabilir. Öğrenciler, parası olmasa dahi buradan istedikleri ürünü alırlar, giderler. Daha sonra geldiklerinde ücretini bırakıyorlar.” ifadelerini kullandı.

“Ücretini bırakmadan asla gitmiyorlar”

Bu projeyle öğrencilere güven duygusunu aşılamak istediklerini vurgulayan Gökçe, “Bu uygulamayı yaparken hiçbir zaman zarar etmedik, tam tersine kar ettik. Öğrencilerimiz sorumlulukları kapsamında ücretini bırakmadan asla gitmiyor. Bu nedenle ufak da olsa kar elde edebiliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Kantinin gelirini de öğrenciler için kullandıklarını belirten Gökçe, “Elde ettiğimiz bu küçük geliri öğrencilerimiz için kullanıyoruz. Öğrencilerimiz yarışmalara başvururken ya da çeşitli yarışmalarda derece yapan öğrencilerimizi ödüllendirmek için hediye alıyoruz.” dedi.

7. sınıf öğrencisi Alaaddin Eren Namlı ise merkeze geç saatlerde geldiklerini belirterek “Buraya geldiğimizde genelde aç oluyoruz. Burada yemek yiyecek bir kantin yok. O nedenle bu kantinden biz alışveriş yapıp ücretini bırakıyoruz. Paramız olmadığında da almak istediğimiz şeyi alıp ücretini daha sonra verebiliyoruz. Öğretmenlerimiz bu konuda bize güveniyor. ” diye konuştu.

Öğrencilerden Mina Şimal Özcebeci de öğretmen ve okul idaresinin kendilerine güvenmesinden büyük mutluluk duyduklarını söyledi. AA