“Sahte ilaçlara dikkat!”

“İDARİ ADIMLAR, BİR AN ÖNCE ATILMALI”

 26. Bölge Kastamonu-Çankırı-Karabük Eczacı Odası Başkanı Orkun Yılmaz, sahte ilaçlar konusunda vatandaşları uyardı. Yılmaz, “Hastalar ilaçlarını kesinlikle eczanelerden temin etmelidir. İlaçların internet üzerinden satışı yasal olmadığından internet sitelerinden ya da farklı kaynaklarda ilaç satışına rastlanılması halinde T.C. Sağlık Bakanlığı’yla iletişime geçilmeli ve söz konusu yerlerden kesinlikle ilaç satın alınmamalıdır” diye konuştu.

Yılmaz, 2014 yılında TBMM tarafından onaylanarak kanunlaşan ‘Tıbbi Ürün Sahteciliği ve Halk Sağlığına Tehditler İçeren Benzeri Suçlar Hakkında Avrupa Konseyi Sözleşmesi’ gereği, atılması gereken yasal ve idari adımların bir an önce atılarak, internet ve benzeri ortamlarda ilaç satışının önüne geçilmesini talep ettiklerini belirtti.

26. Bölge Kastamonu-Çankırı-Karabük Eczacı Odası Başkanı Orkun Yılmaz, sahte ilaçlar konusunda vatandaşları dikkatli olmaya çağırdı. “Sağlığınızı riske atmayın” diyen Yılmaz eczaneler haricinde, internet ortamında ya da farklı kaynaklarda ilaç satışına rastlanılması durumunda Sağlık Bakanlığı’yla iletişime geçilmesi gerektiğini belirtti.

Orkun Yılmaz’ın konu hakkındaki açıklaması şöyle:

“T.C. Sağlık Bakanlığı’nca ruhsatlı/izinli bir ürünün Bakanlıkça onaylı formülasyonundan farklı bir terkibe sahip olarak (etken madde miktarı eksik, fazla ya da hiç etken madde içermeden veya farklı yardımcı madde içeren ) üretilmiş/ithal edilmiş ürün sahte ürün olarak nitelendirilmektedir.

Ayrıca miadı (kullanım süresi) dolduğu halde ambalajı veya miad etiketi değiştirilmek suretiyle yeniden kullanılmak üzere piyasaya verilen ürünlere de dikkat etmek gerekir.

Hastalar ilaçlarını kesinlikle eczanelerden temin etmelidir. İlaçların internet üzerinden satışı yasal olmadığından internet sitelerinden ya da farklı kaynaklarda ilaç satışına rastlanılması halinde T.C. Sağlık Bakanlığıyla iletişime geçilmeli ve söz konusu yerlerden kesinlikle ilaç satın alınmamalıdır.

Saf olmayan, eksik ya da hatalı aktif madde içeren yani sahte olan ilaçlar yüzünden her yıl dünyada yaklaşık 1 milyon insan hayatını kaybediyor, milyonlarcası da ciddi sağlık sorunları yaşıyor. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünya genelinde sahte ilaç ortalaması yüzde 6.

Radyo, televizyon ve internet ortamlarında, ‘mucize, tamamen bitkisel’ gibi yalanlar ile reklam edilen zayıflama ve cinsel sağlık ürünlerinin içeriğinde; aslında doktor tavsiyesi ve eczacı danışmanlığında kullanılması gereken ilaç etken maddelerinin olduğunu ve bu ürünlerin bedelini kullananların hayatları ile ödedikleri bilinmektedir.

Ciddi bir halk sağlığı sorunu yaratan bu konuda, yetkililerden de daha ciddi önlemler almalarını ve bizlerle işbirliği içerisinde, halkımızın sağlığını tıbbi ürün sahtecilerinden koruyacak iradeyi göstermelerini bekliyoruz.

2011 yılında Avrupa Konseyi tarafından Moskova’da, 2012 yılında Hükümetimiz tarafından Strasbourg’da imzalanan ve 2014 yılında da TBMM tarafından onaylanarak kanunlaşan, ‘Tıbbi Ürün Sahteciliği ve Halk Sağlığına Tehditler İçeren Benzeri Suçlar Hakkında Avrupa Konseyi Sözleşmesi’ gereği atılması gereken yasal ve idari adımların bir an önce atılarak, internet ve benzeri ortamlarda ilaç satışının önüne geçilmesini talep ediyoruz. Kamuoyuna Saygılarımızla…” (Haber Servisi)