Sakatlar Derneği’nden PROJE İSYANI

Türkiye Sakatlar Derneği Kastamonu Şubesi, engellilere istihdam ve derneklerine destek amaçlı başlatılan “Simit Arabam Engel Tanımam” projesinin başlatıcısı tarafından amacından saptırıldığıni iddia ederek, engelli çalışanların işten çıkarıldığını ve derneklerinin konuyla bir ilgisinin kalmadığını açıkladı.

Türkiye Sakatlar Derneği Kastamonu Şubesi, 10 engellinin istihdamı ve derneklerine gelir desteği amıcıyla Belediye destekli olarak işadamı Fırat Barut tarafından başlatılan  “Simit Arabam Engel Tanımam” projesiyle bir ilgilerinin kalmadığını açıkladı ve projenin başlatıcısı tarafından amacından saptırıldığı iddiasında bulundu.

Dernek Başkanı Serhat Yolasığmazoğlu, projeyle ilgili yer tahsisi ve tüm işlemlerin dernekleri üzerinden yapıldığını belirttiği açıklamasında, şöyle dedi:

“Projenin başlangıcından sonra daha bir ayı doldurmadan, Derneğimizce belirlenen engelli çalışanlar işten çıkarılmış ve engellilerin istihdamı sudan sebeplerle iptal edilmiştir. Sonradan simit arabalarına alınan engelsiz çalışanların Derneğimizle veya engellilikle bir alakası bulunmamaktadır. Ayrıca Kastamonu halkı simit arabalarının gelirleri Derneğe gidiyor diye projenin başlangıcından itibaren destek vermiş olup bu desteğini de halen sürdürmektedir. Hatta Derneğimizin bu konuda ciddi bir gelir elde ettiği zannedilerek hakkımızda olumsuz dedikodularda üretilmiştir.

Simit Arabam Engel Tanımam isimli projenin sonlandırılması için defaten görüşmeler yapılmış ancak bir sonuç alınamamıştır. Firma sahibinin asıl niyetinin engelliler üzerinden rant sağlamak olduğu önceden kestirilememiş olup buna nasıl cesaret edildiği de ayrıca düşünülmesi gereken bir husustur. Yaşadığımız sıkıntı elbette Belediye ile paylaşılmış Belediye Başkanlığının da defaten uyarıları Fırat Barut tarafından bugün çözeceğiz yarın çözeceğiz diye bugünlere kadar atlatılmıştır.  Derneğimiz bu konuda kullanılmışlıktan dolayı maddi manevi sıkıntılar yaşamış olup artık isyan etmektedir. Bugün Derneğimiz  Kastamonu da bulunan en üst makama yani Kastamonu halkına sorunu anlatıyor ve gerçekleri ifşa ediyor. Bizim üzerimizden manevi duygularınız sömürülüyor diye haykırıyor. ”