“Sanat İşleyen Eller”de ilk kongre

Kastamonu Sanat İşleyen Eller ve Yöresel Lezzetler Kadın Kooperatifi ilk kongresini yaptı.

Kongreye katılan Ticaret İL Müdürü Sefa Özata, “Şuanda Kastamonu’da iki tane kadın kooperatifi bulunuyor. Bu, kooperatifler arasında tatlı bir rekabete yol açacaktır inşallah. Bundan sonraki çalışmalarda da kooperatifte görev alan arkadaşları daha da teşvik edecektir. Ben isterim ki, 10-20 kooperatif olsun. Kooperatiflerin artması, kalitenin artmasını sağlar” dedi.

 

Kastamonu Sanat İşleyen Eller ve Yöresel Lezzetler Kadın Kooperatifi dün hizmet binaları olan Atabey Konağı’nda 1. Olağan Kongresini gerçekleştirdi.

Kongredeki seçimle göreve getirilen Atiye Gencal başkanlığındaki yönetim kurulunda şu isimler yer aldı:  Başkan Yardımcısı Serpil Durgut, Muhasip Üye Hüsniye Öztürk, Üyeler ise Yeşim Yılmaz, Şenay Sözal, Semra Durgut, Saliha Ünal oldu.

Genel Kurula Ticaret İl Müdürü Sefa Özata da katıldı.

Serpil Durgut

Kastamonu Sanat İşleyen Eller ve Yöresel Lezzetler Kadın Kooperatifi Başkan Yardımcısı Serpil Durgut yaptığı açılış konuşmasında şunları söyledi:

“Kooperatif kurma düşüncesi yaklaşık 5 ay önce başladı. Kursiyerlerimiz bize, ürünlerin yapıldığını ancak satış yapılacak yerin olmadığını söylüyordu. Üniversite hocamızdan destek alarak proje hazırladık ve belediye başkanımıza çıktık. Başkanımız bize Atabey Konağı’nı verdi. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Abdullah Savaş, İŞKUR İl Müdürü Dilek Şehnaz Aşıcı, Ticaret İl Müdürü Sefa Özata ile görüştük. Sesimizi daha iyi duyurmak için kooperatifleştik. Amacımız, hanımlara yardım etmekti. El sanatları konusunda kendimize güveniyoruz. Çoğumuz Halk Eğitim’de Usta Öğreticilik yapıyoruz.”

Atiye Gencal

Kastamonu Sanat İşleyen Eller ve Yöresel Lezzetler Kadın Kooperatifi Başkanı Atiye Gencal da konuşmasında  “Kooperatifimizi kurduk. Kadınlarımızın işlediği ürünleri ve yemeklerin satışını yapacağız. Kadınlara, evinde üreten ama pazara sunamayan vatandaşlarımıza inşallah aracı olacağız. Ürünler; pazarlarda, festivallerde gün yüzüne çıkacaklar” dedi.

Kastamonu Sanat İşleyen Eller ve Yöresel Lezzetler Kadın Kooperatifi Başkan ve Yönetimi, ilimiz protokolünün eşlerini Atabey Konağı’nda ağırlamak istediklerini, kadınların özel günlerini konaklarında düzenleyebileceklerini, ayrıcael emeği göz nuru ürünler yanında gıda ürünlerini de yapacaklarını belirtiler.

Sefa Özata

Ticaret İl Müdürü Sefa Özata kongrede  yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Bu tür kooperatiflerin kuruluşunda ya da başlangıcında kimse olmaz. Fakat biraz bir şeyler kazanılıp kooperatif veya dernekler belli aşamaya geldiklerinde bu sefer başkanlığa, yönetime herkes girmek için mücadele eder.

Kastamonu’nun yöresel ürünlerini, el sanatlarını, gastronomi alanındaki başarısını hem Türkiye’ye hem de uluslararası tanıtmak çok önemli. Bu yüzden özellikle reklamlara, internet sitelerine ve sosyal paylaşım sitelerine önem vermek gerekiyor.

Şuanda Kastamonu’da iki tane kooperatif bulunuyor. Bu kooperatifler arasında tatlı bir rekabete yol açacaktır inşallah. Bundan sonraki çalışmalarda da kooperatifte görev alan arkadaşları daha da teşvik edecektir. Başarılı olabilmek için çok çalışmak lazım, dedikodu gibi araya nifak girecek hal ve hareketlerden kaçınılması gerekiyor. Ancak bu şeklide başarılı olunabilir.

Kurduğunuz kooperatifin sizlere ve Kastamonu’ya hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Herkes maddi olarak bir şeyler kazanmak istiyoruz. Fakat yaptığımız her işte iyi niyetli olmamız gerekiyor. Eğer iyi niyetimizden taviz verir farklı işlere saparsak bu sefer kaybeden yine bizler oluruz, kooperatif olur, sizler olursunuz, şehir olur. Herkes üzerine düşen görevi yerine getirsin, başarı da, kazançta kendiliğinden gelecektir.

Kastamonu’da unutulmuş, unutulmaya yönelik olan ürünleri ülkemizde ve uluslararasında tanıtmak çok önemli. Yaptığınız ürünler duyurulmalıdır. Çalışmalarınızı markalaşmış şekilde görmüş olsun isteriz. Kooperatifimizin başarılı olacağına inanıyorum. Ben isterim ki, 10-20 kooperatif olsun. Kooperatiflerin artması, kalitenin artmasını sağlar. Bundan sonraki çalışmalarımızda hanımlara başarılar diliyorum. Oluşumun olmasında çaba gösterenlere de ayrıca teşekkür ediyorum. Mesai arkadaşlarımla birlikte gece ve gündüz elimizden ne geliyorsa yapmaya hazırız. Kooperatiflerle bilgili bir toplantı yapmayı düşünüyoruz. Üyeleriniz çoğaldığı zaman ise tüketici haklarıyla ilgili çalışma yapacağım.”

Cengiz MUHZİROĞLU