Sarımsakta yüksek rekolte düşük fiyat

Kastamonu'nun Taşköprü ilçesinde üretilen sarımsakta geçen yıla göre rekoltenin artmasıyla fiyatın düşmesi bekleniyor. ( Bilal Kahyaoğlu - Anadolu Ajansı )

Sarımsakta geçen yıl 25 bin ton olan rekoltenin bu yıl 27 bin ton civarında gerçekleşmesi bekleniyor. Geçen yıl kilogramı 30 ile 55 lira arasında satılan sarımsak, bu yıl 15 ile 35 lira arasında alıcı buluyor.

Taşköprü’de geçen yıl 25 bin dekar alanda yapılan sarımsak üretimi, bu yıl 22 bin dekara düştü. Geçen yıl 25 bin ton olan rekoltenin ise alandaki eksilmeye rağmen bu yıl 27 bin ton civarında olması bekleniyor. Geçen yıl 30 ila 55 lira arasında satılan sarımsak, bu yıl 15 ila 35 lira arasında alıcı buluyor. Ziraat Odası Başkanı Mehmet Butur, AA muhabirine, geçen yıl dolu ve yağışlar nedeniyle rekoltede büyük ölçüde kayıp yaşandığını belirtti.

Butur, sarımsağın bu yıl herhangi bir afetle karşılaşmadığını ancak hasada yakın zamanda yaşanan uzun yağışların mantar hastalığına neden olduğunu söyledi.

“Rekolte tam istediğimiz gibi değil ama çiftçimizi de memnun edecek şekilde.” diyen Butur, şunları kaydetti:

“Bu yıl sarımsağın normal fiyatta kalacağını ama sonra 40-50 lira seviyelerine çıkacağını düşünüyorum. Sarımsak dikimi, fiyatların yüksek olduğu zaman yapıldı. Maliyet yüksek olduğu için çiftçimizi koruması lazım. Bazı ürünler çok maliyetli olmadığı için fiyatı düşük olduğu zamanlar çiftçimize çok fazla yük binmiyor ama sarımsak öyle değil.” (AA)