Satış kararına CHP tepkisi

CHP İl Başkanı Hasan Baltacı, İl Genel Meclisi’nde Özel İdare’ye ait taşınmazların satışıyla ilgili alınan satış kararına yaptığı yazılı açıklamayla karşı çıkarken, sert eleştirilerde bulundu; yanlış olduğunu savunduğu karardan dönülmesi çağrısı yaptı.

Satış kapsamında bulunan şehir merkezindeki taşınmazlara dikkat çeken ve bu satıştan elde edilecek gelirin köy altyapısında kullanılacak olmasını inandırıcı bulmadıklarını kaydeden Baltacı, açıklamasında, “AKP halkın değil rantçıların partisi olmuştur. Halkı yoksullaştırıp yandaşlarını zengin etme gayretindedir. Merkezde satılacak taşınmazları kimlerin alacağının şimdiden belli olduğu yönündeki söylentiler ise ‘AKP köylere mi, yoksa yandaşlarına mı yol yapmak istiyor?’ sorusunu akıllara getirmektedir” ifadelerini kullandı.

 

 

 

İl Genel Meclisi’nde, Özel İdare’ye ait bir grup taşınmazın satılıp gelirinin köy altyapısında kullanılmasına yönelik karara CHP’den tepki geldi.

CHP İl Başkanı Hasan Baltacı, İl Genel Meclisi’nde Özel İdare’ye ait taşınmazların satışıyla ilgili alınan satış kararına yaptığı yazılı açıklamayla karşı çıkarken, sert eleştirilerde bulundu.

CHP İl Başkanı’nın açıklaması şöyle:

“İktidarda kaldığı süre boyunca 80 yılın birikimini ve kamu varlıklarını satıp gelir elde ederek siyasi ömrünü uzatmaya çalışan AKP iktidarı, Küre Etibakır ve Taşköprü SEKA gibi çok önemli iki kuruluşu elde çıkarıp Kastamonu ekonomisini bitirme noktasına getirdiği gibi şimdi de İl Özel İdaresi mülkiyetindeki taşınmazlara göz dikip, yangından mal kaçırır gibi satmak için düğmeye bastı.

4’ü il merkezinde, 116’sı Tosya’da, 23’ü İhsangazi’de kalan 10’u ise diğer ilçelerde bulunan söz konusu 153 taşınmazı satıp elde edeceği geliri köy altyapılarına aktaracağını iddia eden AKP’nin geldiği nokta sıfırı tükettiğinin ayan beyan resmidir.

“Âtıl” oldukları gerekçesiyle satışına karar verilen taşınmazlar incelendiğinde amacın başka, hesabın farklı, kararın hatalı olduğu net olarak görülebilmektedir. Bu satışta en dikkat çekici nokta ise merkezde elde çıkarılması düşünülen taşınmazlardır.

Eski sanayi sitesi alanında yer alan Çıraklık Eğitim Merkezi binası 2013 yılında gelişmekte olan ahşap sanayinin desteklenmesi amacıyla masif ahşap ve country mobilya üretiminde kullanılmak üzere 10 yıl süreli Nurhas Mobilya Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’ne kiraya verilmiş, kira süresi 28 Ocak 2024 tarihinde sona erecektir. ‘Âtıl’ olduğu gerekçesiyle satış listesine dahil edilen bu taşınmazın her ay 2 bin 591 TL aylık kira getirisi vardır.

İl Özel İdaresi’nin 1998 yılında İller Bankası Genel Müdürlüğü’nden satın aldığı TURAŞ Otel de bu listede bulunmaktadır.  Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği’ne aylık 12 bin 500 TL karşılığı kiraya verilen söz konusu taşınmazın da ‘âtıl’ olduğu iddia edilmekte, bir dönem ölümle burun buruna gelen diyaliz hastalarının imdadına nasıl yetiştirildiği unutulmaktadır. Eski devlet hastanesi yerine yapılacak Rehabilitasyon ve Fizik Tedavi Merkezi yapıldığında asıl değeri ve önemi daha da iyi anlaşılacak olan TURAŞ Otel’in bugün ısrarla satılmak istenmesi kime risksiz iyi bir yatırım kapısı açma telaşının yansımasıdır?

Büyümekte ve gelişmekte olan Güneykent bölgesindeki 3 bin 218 metrekare arazi ile artık şehrin içinde kalan ve 2 bin 700 metrekare büyüklüğündeki arsasıyla önemli bir değer olan Tavuk Çiftliği’ni satmak, ileride bu bölgelerde yapılacak kamu yatırımları için arsa ihtiyacı doğduğunda devleti şahıslara muhtaç bırakmak anlamı taşımamakta mıdır?

Merkezde satılacak taşınmazları kimlerin alacağının şimdiden belli olduğu yönündeki söylentiler ise ‘AKP köylere mi, yoksa yandaşlarına mı yol yapmak istiyor?’ sorusunu akıllara getirmektedir.

Ayrıca  bu taşınmazlardan bazılarının üzerine DSİ tarafından gölet yapıldığı basına yansımıştır. Trajikomik bu durum AKP’nin ne yaptığını bilmediğinin en açık kanıtıdır.

Satış listesine bakıldığında 4 değerli taşınmazın Merkez’de, kalan taşınmazlardan 116’sının ise Tosya’da olduğu görülmektedir. Tosya’daki 116 taşınmazdan elde edilecek gelirin diğer ilçelere pay edilmesini bu satışa ‘evet’ diyen Tosya İl Genel Meclisi üyeleri ve AKP’nin Tosyalı siyasetçileri içine sindirebilecek midir?

AKP halkı yoksullaştırıp yandaşlarını zengin etme gayretindedir.

Muhalefet üyelerinin itirazlarına karşı oy çokluğuyla satışlarına karar verilen taşınmazlardan elde edilecek gelir ve bu gelirin köy altyapılarının sorunlarına ne kadar çözüm olacağı merak konusudur. Bu satış, asıl filmin sadece fragmanıdır. Kastamonu’nun ihtiyaçlarını karşılayamayan AKP’nin resmi kurumları il merkezinden çıkartıp boşa düşen taşınmazlarını satmayı planladığı da daha önce kamuoyuna yansımıştır.  Özel İdaresi’nin söz konusu taşınmazlarının satışına bugün sessiz kalmak, il merkezindeki kamu kurumlarının il dışına çıkarılıp arazilerinin AKP’nin yandaş işadamlarına peşkeş çekilmesiyle devam edecektir.

Her açıklamalarında Kastamonu’ya getirilmeyen hizmetleri getirdiklerini iddia eden AKP’nin ‘tırı vırı’ milletvekilleri satıştan elde edilecek geliri, merkezi hükümetten talep edip koparmaktan aciz midir?

CHP, Kastamonu halkını malına sahip çıkmaya çağırmaktadır.

AKP, İl Özel İdaresi ve İl Genel Meclisi bu yanlıştan dönmeli Kastamonu tüm dinamikleriyle kamusal alanlardaki bu talana dur demelidir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”